2026-yil 15-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Mehmet Akif Ersoy universiteti (Turkiya) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
MAKÜ delegatsiyasi tarkibiga universitet prorektori, professor doktor Oğuz Gürsoy, xalqaro ofis rahbari, professor doktor Ömer Gürkan Kaya, shuningdek, rektor maslahatchisi, professor doktor Dursun Köse kirdi.
Uchrashuvda JIDU tomonidan akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida Akram Umarov delegatsiyani samimiy qutlab, universitetlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladi. U o‘z nutqida JIDU faoliyati, uning rivojlanish strategiyasi, missiyasi va ustuvor yo‘nalishlari haqida ma’lumot berib, xalqarolashuv jarayonlariga alohida e’tibor qaratdi.
O‘z navbatida, MAKÜ vakillari ham o‘z universitetini taqdim etib, amalga oshirilayotgan ta’lim dasturlari va xalqaro faoliyati haqida so‘zlab berishdi.
Tomonlar talabalarning akademik mobillik dasturlarini, shu jumladan “Iqtisodiyot,” “Biznes,” “Moliya,” “Davlat boshqaruvi,” “Tijorat huquqi,” “Siyosatshunoslik” va “Xalqaro munosabatlar” yo‘nalishlari doirasida yanada kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, talabalar va o‘qituvchilar uchun yozgi maktablar va turk tili kurslarini amalga oshirishni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Xalqarolashuv har ikki tomonning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligiga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan JIDU rejalashtirilgan Markaziy Osiyo yozgi maktabi haqida ma’lumot berdi va MAKÜ talabalarining ishtirokini olqishlashga tayyorligini bildirdi.
JIDU, shuningdek, akademik mobillik va institutsional hamkorlikni rivojlantirishning samarali vositasi sifatida International Credit Mobility (KA171) yo‘nalishi bo‘yicha Erasmus+ loyihalarida birgalikda ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
MAKÜ tomonidan qo‘shma ilmiy nashrlarni rivojlantirish, shuningdek, ijtimoiy fanlar, iqtisodiyot, siyosat va davlat boshqaruvi sohalarida turk va xalqaro ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish bo‘yicha hamkorlik qilish taklif etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar va akademik mobillik, ilmiy hamkorlik va institutsional sheriklikni kengaytirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

УМЭД и Университет имени Мехмета Акифа Эрсоя (MAKÜ) обсудили расширение академического сотрудничества
15 апреля 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с представителями Университета имени Мехмета Акифа Эрсоя (Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Турция).
В состав делегации MAKÜ вошли проректор университета профессор доктор Огуз Гюрсой, руководитель международного офиса профессор доктор Омер Гюркан Кая, а также советник ректора профессор доктор Дурсун Кёсе.
Со стороны УМЭД во встрече приняли участие первый проректор по академическим делам Акрам Умаров.
В начале встречи Акрам Умаров тепло поприветствовал делегацию и подчеркнул важность дальнейшего укрепления сотрудничества между университетами. В своем выступлении он представил обзор деятельности УМЭД, его стратегию развития, миссию и приоритетные направления, уделив особое внимание процессам интернационализации.
В свою очередь, представители MAKÜ также представили свой университет, рассказав о реализуемых образовательных программах и международной деятельности.
Стороны выразили взаимную заинтересованность в дальнейшем расширении программ академической мобильности студентов, в том числе в рамках семестровых обменов по направлениям «Экономика», «Бизнес», «Финансы», «Государственное управление», «Коммерческое право», «Политология» и «Международные отношения». Также была подчеркнута важность продолжения реализации летних школ и курсов турецкого языка для студентов и преподавателей.
Особое внимание было уделено тому, что интернационализация является одним из ключевых приоритетов обеих сторон. В этой связи УМЭД проинформировал о планируемой Летней школе по Центральной Азии и выразил готовность приветствовать участие студентов MAKÜ.
УМЭД также выступил с предложением рассмотреть возможность совместного участия в проектах Erasmus+ по направлению International Credit Mobility (KA171) как эффективного инструмента развития академической мобильности и институционального сотрудничества.
Со стороны MAKÜ было предложено развивать совместные научные публикации, а также сотрудничество в издании статей в турецких и международных научных журналах в областях социальных наук, экономики, политики и государственного управления.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в развитии сотрудничества и договорились продолжить работу над реализацией совместных проектов, направленных на расширение академической мобильности, научного взаимодействия и институционального партнерства.