JIDU “Ombudsman klubi” faoliyati doirasida “Oʻzbekiston Respublikasida bola huquqlari kafolatlari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2026-yil 10-aprel kuni JIDU Xalqaro huquq fakulteti “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchilari S. Ikramov va Sh. Xamdamova tashabbusi bilan “Ombudsman klubi” faoliyati doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani) Raxmonova Surayyo Maxmudovna ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasida bola huquqlarining kafolatlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda kafedra professor-o‘qituvchilari, klub a’zolari hamda 1 va 2-bosqich talabalari faol qatnashdilar. Talabalar davra suhbati davomida Bolalar ombudsmani institutining faoliyati, vakolatlari hamda bola huquqlarini himoya qilishdagi o‘rni bilan yaqindan tanishdilar.
Surrayo Raxmonova o‘z ma’ruzalarida Bolalar ombudsmani ofisinig asosiy faoliyat yo‘nalishlari, maqsad va vazifalari, erishilgan natijalari haqida talabalarga amaliy misollar bilan batafsil ma’lumot berdilar. Undan tashqari, hozirgi kunda bola huquqlari sohasida qanday muammo va bo‘shliqlar mavjudligi va ularni bartaraf etish choralariga  alohida e’tibor qaratdilar. Bu o‘z navbatida ishtirokchilarda chuqur qiziqish uyg‘otdi. Suhbat davomida klub a‘zolari va quyi bosqich talabalari Bolalar ombudsmaniga mavzu bo‘yicha turli xil savollar berib, munozarali masalalar bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdilar.
Bunday tadbirlar talabalar yangi amaliy bilim va ko‘nikmalar orttirishiga, qolaversa, tafakkur va qarashlarini boyitishiga xizmat qiladi. Davra suhbati yakunida JIDU “Ombudsman klubi” va Bolalar ombudsmani ofisining hamkorlik istiqbollari va kelgusi rejalari aftroflicha muhokama qilindi.

As part of the UWED Ombudsman Club's activities, a round table was held on the topic “Guarantees of Children's Rights in the Republic of Uzbekistan”
On April 10, 2026, at the initiative of S. Ikramov and Sh. Khamdamova, lecturers from the Department of International Law and Public Law Disciplines at the UWED Faculty of International Law, a round table titled “Guarantees of Children's Rights in the Republic of Uzbekistan” was held. This event, part of the Ombudsman Club's activities, featured the participation of Surayyo Makhmudovna Rakhmonova, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for the Rights of the Child (Children's Ombudsman).
Professors and lecturers from the department, club members, and first- and second-year students actively participated in the event. During the round table, students gained a deeper understanding of the activities of the Children's Ombudsman institution, its powers, and its role in protecting children's rights.
In her speech, Surayyo Rakhmonova used practical examples to provide students with detailed information about the main areas of activity, goals, and objectives of the Children's Ombudsman's Office, as well as its achievements. She also gave special attention to the current problems and gaps in the field of children's rights and the measures being taken to address them. This, in turn, sparked great interest among the participants. During the discussion, club members and undergraduate students asked the Children's Ombudsman various questions on the topic and put forward their proposals on contentious issues.
Events like these help students acquire new practical knowledge and skills, as well as broaden their thinking and worldview. At the conclusion of the round table, the prospects for cooperation and future plans between the UWED Ombudsman Club and the Office of the Children's Ombudsman were discussed in detail.