2025-yil 18-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Bourse & Bazaar Foundation asoschisi va bosh direktori, shuningdek, Jons Xopkins universiteti huzuridagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar maktabi (SAIS) Bolonya markazi professori Esfandiar Batmangelijning mehmon ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Professor talabalar bilan uchrashuvi doirasida “Sanksiyalarning Markaziy Osiyo iqtisodiy rivojlanishiga bilvosita ta’sirini baholash” mavzusida nutq so‘zladi.
Avvaliga professor Richard Nefyu ta’limoti va uning “Sanksiyalar san’ati” nomli asari asosida sanksiyalar nima ekanligi, ularning turlari va qanday sabablarga ko‘ra joriy etilishini tushuntirib berdi. U Iroq, Eron va Rossiya misolida sanksiyalar amalda qanday qo‘llanilayotgani va ular qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ko‘rsatib berdi.
Undan so‘ng professor AQShning moliyaviy kuchi, uning shakllanish sabablari, xalqaro bank tizimi va SWIFT tizimining o‘rni va faoliyati haqida so‘z yurutdi.
Ma’ruzaning yakuniy qismida sanksiyalar Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqtisodiy rivojlanishiga qanday ta’sir ko‘rsatayotgani, shuningdek, mintaqa davlatlari dunyoda sodir bo‘layotgan o‘zgarishlarga moslashishi va ularga javob berish uchun qanday choralar ko‘rayotgani ko‘rib chiqildi.
Esfandiar Batmangelij o‘z ma’ruzasi yakunida zamonaviy sharoitda diplomatiya va jahon iqtisodiyotini bir butunlikda ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi: “Biz iqtisodiy diplomatiya va iqtisodiy urush davrida yashayapmiz. Bugungi dunyo noaniqligiga qaramay, O‘zbekiston kabi mamlakatlar uchun rivojlanishning yangi imkoniyatlari ochilmoqda”.
Talabalar mavzuga katta qiziqish bildirishdi va professorga savollar bilan yuzlanishdi. Sanksiyalarning investitsiya muhitiga ta’siri, xalqaro savdo, moliyaviy barqarorlik va mintaqaviy iqtisodiyotlarning tashqi bosimga moslashish yo‘llari kabi masalalar ko‘rib chiqildi. Talabalar ma’ruza qiziqarli va mazmunli o‘tganini ta’kidladilar.

УМЭД посетил основатель фонда Bourse & Bazaar Эсфандиар Батмангелидж
18 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась гостевая лекция основателя и генерального директора фонда Bourse & Bazaar Foundation - Эсфандиар Батмангелидж, который также является профессором Болонского центра Школы передовых международных исследований (SAIS) при Университете Джонса Хопкинса.
В рамках своей встречи со студентами, гость выступил на тему «Оценка косвенного влияния санкций на экономическое развитие Центральной Азии».
В первой части профессор, на основе учений Ричарда Нефью и его труда по названием «The Art of Sanctions», объяснил, что такое санкции, какие существуют их виды и по каким причинам они вводятся. Он, на примере Ирака, Ирана и России, продемонстрировал, как санкции реализуются на практике и какие последствия они могут иметь.
Затем профессор рассказал о финансовой мощи США, причинах её формирования, а также о роли и функционировании международной банковской системы и системе SWIFT.
В заключительной части лекции было рассмотрено, как санкции влияют на экономическое развитие стран Центральной Азии, а также какие меры предпринимают государства региона для адаптации и реагирования на происходящие изменения в мире.
В завершение своей лекции Эсфандиар Батмангелидж отметил, что в современных условиях необходимо рассматривать дипломатию и мировую экономику как единое целое: «Мы живём в эпоху экономической дипломатии и экономической войны. Несмотря на неопределённость, которой наполнен сегодняшний мир, для такой страны, как Узбекистан, это также открывает новые возможности развития».
Студенты проявили большой интерес к обсуждаемой теме и активно задавали профессору вопросы. Вопросы затрагивали влияние санкций на инвестиционный климат, международную торговлю, финансовую стабильность и пути адаптации региональных экономик в условиях внешнего давления. Студенты отметили, что лекция прошла познавательной и содержательной.