2025-yil 18-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Bourse & Bazaar Foundation asoschisi va bosh direktori, shuningdek, Jons Xopkins universiteti huzuridagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar maktabi (SAIS) Bolonya markazi professori Esfandiar Batmangelijning mehmon ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Professor talabalar bilan uchrashuvi doirasida “Sanksiyalarning Markaziy Osiyo iqtisodiy rivojlanishiga bilvosita ta’sirini baholash” mavzusida nutq so‘zladi.
Avvaliga professor Richard Nefyu ta’limoti va uning “Sanksiyalar san’ati” nomli asari asosida sanksiyalar nima ekanligi, ularning turlari va qanday sabablarga ko‘ra joriy etilishini tushuntirib berdi. U Iroq, Eron va Rossiya misolida sanksiyalar amalda qanday qo‘llanilayotgani va ular qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ko‘rsatib berdi.
Undan so‘ng professor AQShning moliyaviy kuchi, uning shakllanish sabablari, xalqaro bank tizimi va SWIFT tizimining o‘rni va faoliyati haqida so‘z yurutdi.
Ma’ruzaning yakuniy qismida sanksiyalar Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqtisodiy rivojlanishiga qanday ta’sir ko‘rsatayotgani, shuningdek, mintaqa davlatlari dunyoda sodir bo‘layotgan o‘zgarishlarga moslashishi va ularga javob berish uchun qanday choralar ko‘rayotgani ko‘rib chiqildi.
Esfandiar Batmangelij o‘z ma’ruzasi yakunida zamonaviy sharoitda diplomatiya va jahon iqtisodiyotini bir butunlikda ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi: “Biz iqtisodiy diplomatiya va iqtisodiy urush davrida yashayapmiz. Bugungi dunyo noaniqligiga qaramay, O‘zbekiston kabi mamlakatlar uchun rivojlanishning yangi imkoniyatlari ochilmoqda”.
Talabalar mavzuga katta qiziqish bildirishdi va professorga savollar bilan yuzlanishdi. Sanksiyalarning investitsiya muhitiga ta’siri, xalqaro savdo, moliyaviy barqarorlik va mintaqaviy iqtisodiyotlarning tashqi bosimga moslashish yo‘llari kabi masalalar ko‘rib chiqildi. Talabalar ma’ruza qiziqarli va mazmunli o‘tganini ta’kidladilar.

Founder of the Bourse & Bazaar Foundation, Esfandyar Batmanghelidj, visited UWED
On April 18, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a guest lecture by Esfandyar Batmanghelidj, the founder and CEO of the Bourse & Bazaar Foundation, who is also a professor at the Bologna Center of the School of Advanced International Studies (SAIS) at Johns Hopkins University.
During his meeting with students, the guest speaker presented on the topic “Assessing the Indirect Impact of Sanctions on the Economic Development of Central Asia”.
In the first part of the lecture, Professor Batmanghelidj, drawing on the work of Richard Nephew and his book “The Art of Sanctions”, explained what sanctions are, their various types, and the reasons they are imposed. Using the examples of Iraq, Iran, and Russia, he demonstrated how sanctions are implemented in practice and their potential consequences.
The professor then discussed the financial power of the United States, the reasons behind its formation, and the role and functioning of the international banking system and the SWIFT system.
In the concluding part of the lecture, he examined how sanctions affect the economic development of Central Asian countries and the measures these states are taking to adapt and respond to global changes.
Wrapping up his lecture, Esfandyar Batmanghelidj emphasized the need to view diplomacy and global economics as one discipline in today’s context: “We are in an era of economic statecraft and economic warfare. There is plenty of uncertainty. But there is also opportunity for a country like Uzbekistan to chart a new path”.
The students demonstrated great interest in the topic and actively engaged with the professor, asking questions about the impact of sanctions on the investment climate, international trade, financial stability, and ways for regional economies to adapt under external pressure. They noted that the lecture was both insightful and informative.