“Jinoiy yo‘l bilan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
2026-yil 2-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabalari uchun “Jinoyat huquqi” fanidan “Jinoiy yo‘l bilan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish” mavzusida katta-o‘qituvchi D. B. Soliyev va o‘qituvchi N. B. Uzakbayeva rahbarligida mahorat darsi o‘tkazildi. Mahorat darsining spikeri - Rossiya davlat adliya universiteti rektori Olga Nikolayevna Tisen bo‘ldi.
Mahorat darsi doirasida jinoiy daromadlarni legallashtirish sohasidagi xalqaro-huquqiy standartlar, FATF - Yevroosiyo guruhi (EAG) turidagi mintaqaviy guruh faoliyati, jinoiy daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq jinoyatlarni kvalifikatsiya qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, moliyaviy jinoyatlarning amaliy holatlari va tipologiyasi, jinoiy daromadlarni legallashtirish va jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish tizimida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va moliyaviy institutlarning roli o‘rganildi.
Shuningdek, kriptovalyuta bilan bog‘liq moliyaviy jinoyatlar o‘rganildi. Masalan, Bitcoin, Ethereum, Tether (USDT), USD Coin (USDC) kabi keng tarqalgan kripto-aktiv turlari ko‘plab tranzaksiyalar orqali jinoiy daromadlarni o‘tkazish va "qatlamlash" uchun ishlatiladi. Kripto-aktivlar noqonuniy mablag‘lar qiymatini qayd etish uchun "o‘tish bo‘g‘ini" sifatida ishlatiladi, ularda markazlashgan nazorat yo‘q, kriptovalyutalar operatsiyalarni yashirish va ishtirokchilarni aniqlashni qiyinlashtirish uchun aqlli shartnomalar uchun ishlatiladi.
Ishtirokchilar ekspertga savollar berish, huquqni qo‘llash amaliyotining dolzarb muammolarini muhokama qilish va moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashish sohasidagi ilg‘or yondashuvlar bilan tanishish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ldilar.
Ushbu tadbir bo‘lajak huquqshunoslarning kasbiy tayyorgarligini oshirish hamda talabalarning jinoyat huquqi va moliyaviy xavfsizlik sohasidagi ilmiy-tadqiqot salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, o‘tkazilgan tadbir Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bilan bevosita bog‘liq, xususan: talabalarda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida zamonaviy bilim va amaliy kompetensiyalarni shakllantirish orqali sifatli ta’limni ta’minlash (4-BRM); moliyaviy monitoring mexanizmlari, blokcheyn-tahlil va shubhali moliyaviy operatsiyalarni aniqlashning boshqa vositalarini o‘rganish orqali innovatsiyalar va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish (9-BRM); shuningdek, moliyaviy jinoyatlarga qarshi kurashish tizimining samaradorligini oshirish va moliyaviy-huquqiy mexanizmlarning shaffofligini mustahkamlash orqali tinchlik, odil sudlov va samarali institutlarni mustahkamlashga ko‘maklashish (16-BRM).
Natijada, o‘tkazilgan tadbir jinoiy yo‘l bilan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimi samaradorligini oshirish, huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish, shuningdek, davlat organlari va moliya institutlari faoliyatiga barqaror rivojlanish tamoyillarini joriy etishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Был проведен мастер-класс на тему «Противодействие легализации доходов, полученных преступным путём, и финансированию терроризма»
2 апреля 2026 года в Университете Мировой экономики и дипломатии студентам 2-го курса факультета «Международное право» был проведен мастер-класс по дисциплине «Уголовное право» на тему «Противодействие легализации доходов, полученных преступным путём, и финансированию терроризма» под руководством преподавателей Солиева Д. Б и Узакбаевой Н.Б. Спикером мастер-класса была ректор Российского государственного университета правосудия - Тисен Ольга Николаевна.
В рамках мастер-класса были изучены международно-правовые стандарты в сфере легализации преступных доходов, деятельность региональной группы по типу ФАТФ - Евроазийской группы (ЕАГ), особенности квалификации преступлений, связанных с легализацией преступных доходов, практические кейсы и типологии финансовых преступлений, роль правоприменительных органов и финансовых институтов в системе ПОД/ФТ.
Также, были изучены финансовые преступления связанные с криптовалютой. К примеру, такие распространенные виды крипто-активов как Bitcoin, Ethereum, Tether (USDT), USD Coin (USDC) используются для перевода и «расслоения» преступных доходов через множество транзакций. Крипто-активы используются как «переходное звено» для фиксации стоимости незаконных средств, в них отсутствует централизованный контроль, криптовалюты используются для смарт-контрактов для сокрытия операций и для сложности идентификации участников.
Участники получили уникальную возможность задать вопросы эксперту, обсудить актуальные проблемы правоприменительной практики и ознакомиться с передовыми подходами в сфере борьбы с финансовыми преступлениями.
Данное мероприятие направлено на повышения профессиональной подготовки будущих юристов и развития научно-исследовательского потенциала студентов в области уголовного права и финансовой безопасности.
Вместе с тем проведённое мероприятие непосредственно связано с достижением Целей устойчивого развития, в частности: обеспечением качественного образования (ЦУР 4) за счёт формирования у студентов современных знаний и практических компетенций в сфере противодействия отмыванию доходов и финансированию терроризма (ПОД/ФТ); развитием инноваций и цифровых технологий (ЦУР 9) посредством изучения механизмов финансового мониторинга, блокчейн-аналитики и иных инструментов выявления подозрительных финансовых операций; а также содействием укреплению мира, правосудия и эффективных институтов (ЦУР 16) через повышение эффективности системы противодействия финансовым преступлениям и укрепление прозрачности финансово-правовых механизмов.
В результате проведённое мероприятие имеет существенное значение для повышения эффективности национальной системы ПОД/ФТ, совершенствования правоприменительной практики, а также внедрения принципов устойчивого развития в деятельность государственных органов и финансовых институтов.