JIDUda “Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” nomli bayram dasturi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 18-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tadbirlar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida erta tongdayoq boshlanib ketdi. Bayram tongi universitetning faol va tashabbuskor ko‘ngilli volontyor talabalari tomonidan professor-o‘qituvchilar, xodimlar va talabalarga davlat ramzlariga chuqur hurmat va sadoqat ifodasi sifatida bayroqchali lentalar tarqatish bilan boshlandi. Ushbu ezgu tashabbus nafaqat bayramona kayfiyatni kuchaytirdi, balki jamoa orasida davlat ramzlariga bo‘lgan hurmat, g‘urur va e’tiborni yanada oshirdi.
Kun davomida universitetda Davlat bayrog‘i kuniga bag‘ishlangan “Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” shiori ostida madaniy, ma’naviy-ma’rifiy tadbir ham tashkil etildi. Tadbirning tantanali qismi harbiy orkestr ijrosi ostida Davlat bayrog‘ini sahnaga olib chiqish marosimi bilan boshlandi. Bayroq ko‘tarilgan mahaldagi yuksak ehtirom, orkestrning jo‘shqin kuylaridan jaranglagan vatanparvarlik ruhi ishtirokchilarda milliy g‘urur va mas’uliyat tuyg‘usini yanada mustahkamladi. Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi ijro etildi, va barcha qatnashchilar tomonidan hurmat bajo keltirildi.
O‘tkazilgan ushbu tadbirlar yoshlarning qalbida Vatanga muhabbat, yurtga sadoqat, milliy qadriyatlar va davlat ramzlariga nisbatan chuqur hurmat tuyg‘ularini shakllantirish va yanada mustahkamlashga xizmat qildi. Ayniqsa, bayroqchali lentalar tarqatilishi, tantanali marosimlar va ma’rifiy chiqishlar talabalarda o‘zlikni anglash, milliy birdamlik va fuqarolik burchini chuqur his etish kabi fazilatlarni rivojlantirdi.

В УМЭД состоялась праздничная программа под названием «Одна Родина, один народ, один флаг!»
18 ноября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии с раннего утра начались мероприятия, посвященные Дню Государственного флага Республики Узбекистан. Праздничное утро началось с раздачи активными и инициативными студентами-волонтерами университета ленточек с флагами преподавателям, сотрудникам и студентам в знак глубокого уважения и верности государственным символам. Эта благородная инициатива не только усилила праздничное настроение, но и еще больше повысила уважение, гордость и внимание к государственным символам среди коллектива.
В течение дня в университете было организовано культурное, духовно-просветительское мероприятие под девизом «Одна Родина, один народ, один флаг!», посвященное Дню Государственного флага. Торжественная часть мероприятия началась с церемонии выноса Государственного флага на сцену в сопровождении военного оркестра. Высокое уважение, проявленное при поднятии флага, патриотический дух, звучавший в воодушевляющих мелодиях оркестра, еще больше укрепили у участников чувство национальной гордости и ответственности. После этого был исполнен Государственный гимн Республики Узбекистан, которому все участники отдали дань уважения.
Проведенные мероприятия способствовали формированию и дальнейшему укреплению в сердцах молодежи чувств любви к Родине, преданности стране, глубокого уважения к национальным ценностям и государственным символам. В частности, раздача ленточек с флажками, торжественные церемонии и просветительские выступления способствовали развитию у студентов таких качеств, как самосознание, национальное единство и глубокое чувство гражданского долга.
Это мероприятие имело большое значение не только как праздник, но и как важная воспитательная инициатива, направленная на повышение у молодежи чувства преданности Родине, национального самосознания и патриотизма.