25-mart kuni JIDU 3-bosqichining Xalqaro huquq fakulteti talabalari qiziqarli bayram — Xitoy madaniyati kuni ishtirokchisiga aylandilar. Tadbir dasturidan tarix va zamonaviylik uyg‘un o‘rin olib, unda an’anaviy liboslar, xattotlik san’ati hamda Xitoyning pazandalik durdonalari bilan tanishuv tashkil etildi.
Milliy taomlar namoyishi va odob-axloq qoidalari asoslarini o‘rganish talabalarga mamlakatning madaniy kodini chuqurroq anglash imkonini berdi. Xitoy xattotlik san’atiga (书法 – Shūfǎ) alohida e’tibor qaratilib, uning doirasida talabalar iyerogliflarning yozilish estetikasi va falsafiy ma’nosi bilan tanishdilar.
JIDUda bunday mavzuli uchrashuvlarning o‘tkazilishi har tomonlama yetuk xalqaro mutaxassislarni shakllantirishda va sharqshunoslikka bo‘lgan ilmiy qiziqishni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

День китайской культуры на кафедре «Восточные языки»
25 марта студенты-юристы 3-го курса УМЭД стали участниками увлекательного праздника — Дня китайской культуры. В программе мероприятия гармонично сочетались история и современность: знакомство с традиционной одеждой, искусством каллиграфии и кулинарными шедеврами Китая.
Демонстрация национальных блюд и изучение основ этикета позволили студентам глубже осознать культурный код страны. Особое внимание уделили искусству китайской каллиграфии (书法 — Shūfǎ), где студенты познакомились с эстетикой написания иероглифов и их философским значением.
Проведение подобных тематических встреч в УМЭД играет важную роль в формировании всесторонне развитых специалистов-международников и укреплении академического интереса к востоковедению.