JIDUda Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida shartnomalarga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning fuqarolik munosabatlarda bilimlarini oshirish maqsadida joriy yilning 18-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi.
Darsda “Capstone and Legal Partners” advokatlik firmasi advokat yordamchilari Amirbek Aymuratov va Iqlasbay Amanbayev shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov, kafedra professori Nargiza Doroyevna hamda kafedra o‘qituvchisi Shohrux Umirzoqov hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Mahorat darsi davomida amaliyotchilardan fuqarolik munosabatlarida pudrat shartnomalari va ularning o`ziga hosligi haqida o‘z fikrlarini bildirdilar. Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, shartnomaning asosiy bandlarini aniqlash, majburiyatlarni belgilash, javobgarlikni isbotlashga oid o`ziga xos jihatlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar.
Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga koʻmaklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish boʻyicha teng imkoniyatlarni taʼminlash” va 16.7 band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari hamda fuqarolik jamiyati tashkilotlarining ishtirokini kengaytirish” tamoyillariga mos keladi.

At UWED a master class dedicated to contracts was held within the framework of the Sustainable Development Goals
As part of the implementation of the Sustainable Development Goals and to enhance students’ knowledge in civil law relations, a master class was held on March 18 of the current year at the University of World Economy and Diplomacy.
The event was attended by legal assistants of the law firm “Capstone and Legal Partners,” Amirbek Aymuratov and Iqlasbay Amanbayev, as well as the Head of the Department of Civil Law and Private International Law disciplines, Sherzodbek Masadikov, Professor Nargiza Doroyevna, lecturer Shohrukh Umirzoqov, and second-year students of the Faculty of International Law.
During the master class, practitioners shared their views on the specifics of construction (contractor) agreements in civil legal relations.Students showed great interest in the discussed topics, asked various questions regarding identifying key terms of contracts, defining obligations, and the specifics of proving liability, and received detailed answers from the experts.
This master class is in line with the principles of Sustainable Development Goal 16 – “Promote peaceful and inclusive societies, ensure access to justice for all and build effective, accountable and participatory institutions at all levels, in line with the Sustainable Development Goals”, in particular, paragraph 16.3 – “Promote the rule of law and ensure equal access to justice for all” and paragraph 16.7 – “Enhance the participation of citizens, business entities and civil society organizations in decision-making at all levels of government”.