JIDUda Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida shartnomalarga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning fuqarolik munosabatlarda bilimlarini oshirish maqsadida joriy yilning 18-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi.
Darsda “Capstone and Legal Partners” advokatlik firmasi advokat yordamchilari Amirbek Aymuratov va Iqlasbay Amanbayev shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov, kafedra professori Nargiza Doroyevna hamda kafedra o‘qituvchisi Shohrux Umirzoqov hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Mahorat darsi davomida amaliyotchilardan fuqarolik munosabatlarida pudrat shartnomalari va ularning o`ziga hosligi haqida o‘z fikrlarini bildirdilar. Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, shartnomaning asosiy bandlarini aniqlash, majburiyatlarni belgilash, javobgarlikni isbotlashga oid o`ziga xos jihatlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar.
Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga koʻmaklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish boʻyicha teng imkoniyatlarni taʼminlash” va 16.7 band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari hamda fuqarolik jamiyati tashkilotlarining ishtirokini kengaytirish” tamoyillariga mos keladi.

В УМЭД в рамках Целей устойчивого развития состоялся мастер-класс посвящённый договорам
В рамках реализации Целей устойчивого развития, а также с целью повышения знаний студентов в сфере гражданских правоотношений, 18 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии был проведён мастер-класс.
На занятии приняли участие помощники адвокатов адвокатской фирмы «Capstone and Legal Partners» Амирбек Аймуратов и Икласбай Аманбаев, а также заведующий кафедрой «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» Шерзодбек Масадиков, профессор кафедры Наргиза Дороевна, преподаватель кафедры Шохрух Умирзоков и студенты 2 курса факультета «Международное право».
В ходе мастер-класса практикующие специалисты поделились своими мнениями об особенностях договоров подряда в гражданских правоотношениях. Студенты проявили большой интерес к обсуждаемым темам, задавали различные вопросы по определению основных условий договора, установлению обязательств и особенностям доказывания ответственности, на которые получили подробные ответы от специалистов.
Данный семинар соответствует принципам Цели устойчивого развития 16 — «Содействие построению миролюбивого и инклюзивного общества, обеспечение доступа к правосудию для всех и создание эффективных, подотчетных и основанных на широком участии учреждений на всех уровнях в соответствии с Целями устойчивого развития», в частности, пункту 16.3 — «Содействие верховенству права и обеспечение равного доступа к правосудию для всех» и пункту 16.7 — «Расширение участия граждан, коммерческих структур и организаций гражданского общества в процессе принятия решений на всех уровнях государственного управления».