JIDUda “Ayollar va qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik!” mavzusida konferensiya tashkil qilindi
Joriy yilning 2-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Toshkent shahar Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamkorligida xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi “16 kunlik faol harakatlar” doirasida “Ayollar va qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik” mavzusida keng miqyosli konferensiya tashkil etildi. Tadbirda davlat boshqaruvi organlari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar, oliy ta’lim muassasalari, ijtimoiy himoya tizimi vakillari, professor-o‘qituvchilar, mutaxassislar hamda talabalar ishtirok etdi.
Konferensiyada Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari, Toshkent shahar Oila va xotin-qizlar boshqarmasi rahbari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Kadrlar va ta’lim muassasalari boshqarmasi rahbari o‘rinbosari, Bosh prokuratura vakillari, TIV Konsullik-huquqiy departamenti mas’ullari, Ichki ishlar bosh boshqarmasining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha mutasaddisi, Ijtimoiy himoya milliy agentligining ayollar reabilitatsiyasi bo‘yicha Respublika markazi vakillari, shuningdek TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti professori va “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi kabi nufuzli mehmonlarning ishtiroki anjuman mazmunini yanada boyitdi.
Tadbir davomida raqamli makonda ayollar va qizlarga nisbatan uchrayotgan kiberzo‘ravonlik, tazyiq, tahdid, shaxsiy ma’lumotlarning tarqatilishi, internet orqali psixologik bosim kabi muammolar chuqur muhokama qilindi. Mehmonlar o‘z chiqishlarida bunday holatlarning ijtimoiy xavfliligi, ularning oldini olishda davlat idoralari, ta’lim muassasalari va jamoatchilikning o‘zaro hamkorligi muhimligini ta’kidladilar.
Shuningdek, ayollarning raqamli savodxonligini oshirish, xavfsiz raqamli makon yaratish, zo‘ravonlikdan jabr ko‘rganlarga psixologik va huquqiy yordam ko‘rsatish, reabilitatsiya jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha taklif va tashabbuslar ilgari surildi. Konferensiya jarayonida ekspertlar o‘rtasida fikr almashinuvi va yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlar shakllandi.
Mazkur tadbir ayollar va qizlarni himoya qilishga qaratilgan davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash, raqamli makonda zo‘ravonlikka qarshi samarali yondashuvlarni shakllantirish va jamiyatda bu boradagi ongni oshirishga xizmat qildi.

В УМЭД была организована конференция на тему «Объединимся для прекращения цифрового насилия в отношении женщин и девушек!»
2 декабря текущего года при совместном организационном участии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Управления по вопросам семьи и положения женщин города Ташкента и Университета мировой экономики и дипломатии была проведена масштабная конференция «Объединимся, чтобы противостоять цифровому насилию в отношении женщин и девушек!». Мероприятие прошло в рамках акции «16 дней активных действий против насилия в отношении женщин».
Мероприятие собрало представителей государственных органов, правоохранительных структур, высших учебных заведений, системы социальной защиты, преподавателей, специалистов и студентов. Среди почётных гостей были заместитель хокима Ташкента, руководитель Главного управления семьи и женщин г. Ташкента, заместитель начальника управления кадров и образовательных учреждений МИД, представители Генеральной прокуратуры, консульско-правового департамента МИД, уполномоченный по вопросам женщин Главного управления внутренних дел, а также представители Национального агентства социальной защиты и профессор Национального исследовательского университета.
В ходе конференции подробно обсуждались проблемы цифрового насилия: киберзапугивание, давление, угрозы, распространение личных данных и психологическое давление через интернет. Участники подчеркнули социальную опасность данных явлений и важность сотрудничества между государственными органами, учебными учреждениями и обществом для их предотвращения.
Также были предложены меры по повышению цифровой грамотности женщин, созданию безопасного цифрового пространства, оказанию психологической и юридической помощи пострадавшим, совершенствованию процессов реабилитации. Эксперты договорились о дальнейшем обмене опытом и укреплении сотрудничества.
Конференция поддержала государственную политику по защите женщин и девушек, способствовала формированию эффективных методов борьбы с насилием в цифровом пространстве и повышению общественного сознания.