JIDUda “Ayollar va qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik!” mavzusida konferensiya tashkil qilindi
Joriy yilning 2-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Toshkent shahar Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamkorligida xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi “16 kunlik faol harakatlar” doirasida “Ayollar va qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik” mavzusida keng miqyosli konferensiya tashkil etildi. Tadbirda davlat boshqaruvi organlari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar, oliy ta’lim muassasalari, ijtimoiy himoya tizimi vakillari, professor-o‘qituvchilar, mutaxassislar hamda talabalar ishtirok etdi.
Konferensiyada Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari, Toshkent shahar Oila va xotin-qizlar boshqarmasi rahbari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Kadrlar va ta’lim muassasalari boshqarmasi rahbari o‘rinbosari, Bosh prokuratura vakillari, TIV Konsullik-huquqiy departamenti mas’ullari, Ichki ishlar bosh boshqarmasining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha mutasaddisi, Ijtimoiy himoya milliy agentligining ayollar reabilitatsiyasi bo‘yicha Respublika markazi vakillari, shuningdek TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti professori va “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi kabi nufuzli mehmonlarning ishtiroki anjuman mazmunini yanada boyitdi.
Tadbir davomida raqamli makonda ayollar va qizlarga nisbatan uchrayotgan kiberzo‘ravonlik, tazyiq, tahdid, shaxsiy ma’lumotlarning tarqatilishi, internet orqali psixologik bosim kabi muammolar chuqur muhokama qilindi. Mehmonlar o‘z chiqishlarida bunday holatlarning ijtimoiy xavfliligi, ularning oldini olishda davlat idoralari, ta’lim muassasalari va jamoatchilikning o‘zaro hamkorligi muhimligini ta’kidladilar.
Shuningdek, ayollarning raqamli savodxonligini oshirish, xavfsiz raqamli makon yaratish, zo‘ravonlikdan jabr ko‘rganlarga psixologik va huquqiy yordam ko‘rsatish, reabilitatsiya jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha taklif va tashabbuslar ilgari surildi. Konferensiya jarayonida ekspertlar o‘rtasida fikr almashinuvi va yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlar shakllandi.
Mazkur tadbir ayollar va qizlarni himoya qilishga qaratilgan davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash, raqamli makonda zo‘ravonlikka qarshi samarali yondashuvlarni shakllantirish va jamiyatda bu boradagi ongni oshirishga xizmat qildi.

UWED hosted a conference on the topic “Let’s unite to end digital violence against women and girls!”
On December 2 of this year, a large-scale conference titled “Let's Unite to Resist Digital Violence Against Women and Girls!” was held with the joint organizational participation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Department for Family and Women's Affairs of Tashkent city, and the University of World Economy and Diplomacy. The event took place within the framework of the campaign “16 Days of Activism Against Gender-Based Violence”.
The event gathered representatives from government bodies, law enforcement agencies, higher education institutions, social protection systems, teachers, experts, and students. Among the honored guests were the Deputy Mayor of Tashkent, the head of the Main Directorate for Family and Women of Tashkent city, the Deputy Head of the Personnel and Educational Institutions Department of the MFA, representatives of the General Prosecutor’s Office, the Consular-Legal Department of the MFA, the Commissioner for Women’s Issues of the Main Internal Affairs Directorate, as well as representatives from the National Social Protection Agency and a professor from the National Research University.
During the conference, issues of digital violence were discussed in detail, including cyberbullying, pressure, threats, dissemination of personal data, and psychological pressure via the internet. Participants emphasized the social danger of these phenomena and the importance of cooperation between government bodies, educational institutions, and society to prevent them.
Measures were proposed to increase women's digital literacy, create a safe digital environment, provide psychological and legal assistance to victims, and improve rehabilitation processes. Experts agreed to continue exchanging experience and strengthening cooperation.
The conference supported government policies on protecting women and girls, contributed to the formation of effective methods to combat violence in the digital space, and raised public awareness.