“Inson huquqlari bo‘yicha milliy tizim” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 5-6 mart kunlari “Xalqaro huquq” fakulteti 3-kurs talabalari uchun “Inson huquqlari” fani doirasida “Inson huquqlari bo‘yicha milliy tizim” mavzusida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Оmbudsman)ning “Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish sektori mudiri Islamov Jasur Yakubovich va sektor yetakchi mutaxassisi Abdullayeva Diyora Alliyarovna ishtirokida mahorat darsi o‘tkazildi.
Mazkur dars doirasida ma’ruzachilar tomonidan Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Оmbudsman)ning tashkiliy tuzilmasi va uning faoliyati haqida umumiy ma’lumot berildi. Shuningdek, Оmbudsmanning fuqarolar murojaatlari bilan ishlash mexanizmlari va vakil nomiga kelib tushgan murojaatlarning mazmun mohiyati atroflicha tahlil qilindi. Bundan tashqari Ombudsman huzuridagi “Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” bo‘limining inson huquqlari sohasida xalqaro tashkilotlar va boshqa davlatlar ombudsman institutlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, xalqaro tajribani o‘rganish hamda qo‘shma loyihalarni tashkil etish faoliyati tushuntirib berildi.
Talabalar uchun Оmbudsmanning mahkumlar va mahbuslarning murojaatlari bilan ishlash amaliyoti qiziqish uyg‘otdi. Bundan tashqari dars davomida talabalar bilan interfaol muloqot usullari orqari ularning bilim va ko‘nikmalari baholandi.

A master class was conducted on the topic “The National Human Rights System”
On March 5–6 of this year, a master class on “The National Human Rights System” was held for third-year students of the Faculty of International Law within the framework of the course “Human Rights”. The event was conducted with the participation of Jasur Yakubovich Islamov, Head of the International Cooperation Development Sector of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), and Diyora Alliyarovna Abdullayeva, Leading Specialist of the sector.
During the session, the speakers provided general information about the organizational structure and activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). They also gave a detailed explanation of the mechanisms for handling citizens’ appeals and analyzed the nature and content of appeals received by the Ombudsman. In addition, the activities of the International Cooperation Development Department under the Ombudsman were explained, particularly its work in establishing cooperation with international organizations and ombudsman institutions of other countries in the field of human rights, studying international experience, and organizing joint projects.
Students showed particular interest in the Ombudsman’s practical work with appeals from convicted persons and detainees. During the session, students’ knowledge and skills were also assessed through interactive dialogue and communication.