“Inson huquqlari bo‘yicha milliy tizim” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 5-6 mart kunlari “Xalqaro huquq” fakulteti 3-kurs talabalari uchun “Inson huquqlari” fani doirasida “Inson huquqlari bo‘yicha milliy tizim” mavzusida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Оmbudsman)ning “Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish sektori mudiri Islamov Jasur Yakubovich va sektor yetakchi mutaxassisi Abdullayeva Diyora Alliyarovna ishtirokida mahorat darsi o‘tkazildi.
Mazkur dars doirasida ma’ruzachilar tomonidan Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Оmbudsman)ning tashkiliy tuzilmasi va uning faoliyati haqida umumiy ma’lumot berildi. Shuningdek, Оmbudsmanning fuqarolar murojaatlari bilan ishlash mexanizmlari va vakil nomiga kelib tushgan murojaatlarning mazmun mohiyati atroflicha tahlil qilindi. Bundan tashqari Ombudsman huzuridagi “Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” bo‘limining inson huquqlari sohasida xalqaro tashkilotlar va boshqa davlatlar ombudsman institutlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, xalqaro tajribani o‘rganish hamda qo‘shma loyihalarni tashkil etish faoliyati tushuntirib berildi.
Talabalar uchun Оmbudsmanning mahkumlar va mahbuslarning murojaatlari bilan ishlash amaliyoti qiziqish uyg‘otdi. Bundan tashqari dars davomida talabalar bilan interfaol muloqot usullari orqari ularning bilim va ko‘nikmalari baholandi.

Проведён мастер-класс на тему «Национальная система по правам человека»
5–6 марта текущего года для студентов 3-курса факультета «Международное право» в рамках дисциплины «Права человека» был проведён мастер-класс на тему «Национальная система по правам человека». В мероприятии приняли участие заведующий сектором развития международного сотрудничества Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) Жасур Якубович Исламов, а также ведущий специалист сектора Диёра Аллияровна Абдуллаева.
В рамках занятия докладчики представили общую информацию об организационной структуре и деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана). Также были подробно рассмотрены механизмы работы Омбудсмана с обращениями граждан и проанализировано содержание поступающих на имя Омбудсмана обращений. Кроме того, было разъяснено направление деятельности отдела «Развитие международного сотрудничества» при Омбудсмане, связанное с установлением сотрудничества с международными организациями и институтами омбудсманов других государств в сфере прав человека, изучением международного опыта и реализацией совместных проектов.
Особый интерес у студентов вызвала практика работы Омбудсмана с обращениями осуждённых и лиц, содержащихся под стражей. Также в ходе занятия посредством интерактивного диалога со студентами были оценены их знания и навыки.