JIDU rektori Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi aʼzosi bilan uchrashdi
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi aʼzosi Bok Kivang boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib borayotgani, ikki mamlakat rahbarlari darajasida yo‘lga qo‘yilgan ochiq va samarali muloqot barcha sohalardagi hamkorlikni yana-da mustahkamlashga xizmat qilayotgani taʼkidlandi.
Uchrashuvda parlamentlararo hamkorlikni yanada faollashtirish, qo‘mitalar va hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhlar faoliyatini kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, qonun ijodkorligi, parlament nazorati, hududlararo hamkorlik, yosh parlament aʼzolari almashinuvi kabi yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika, taʼlim, sog‘liqni saqlash, madaniy-gumanitar va turizm sohalaridagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.

Ректор УМЭД встретился с членом Национальной Ассамблеи Республики Корея
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев провел встречу с делегацией во главе с членом Национальной Ассамблеи Республики Корея Бок Кивангом.
В ходе беседы отмечалось, что отношения особого стратегического партнерства между Узбекистаном и Республикой Корея последовательно развиваются, а налаженный открытый и плодотворный диалог на уровне лидеров двух стран способствует дальнейшему укреплению сотрудничества во всех сферах.
На встрече особое внимание уделено вопросам дальнейшей активизации межпарламентского сотрудничества, усиления деятельности комитетов и межпарламентских групп по сотрудничеству. В частности, отмечена важность расширения практического взаимодействия в таких направлениях, как законотворчество, парламентский контроль, межрегиональное сотрудничество, обмен молодыми парламентариями.
Также состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в различных сферах, включая торговлю, экономику, инвестиции, транспорт и логистику, образование, здравоохранение, а также культурно-гуманитарное и туристическое направления.