JIDUda Nigeriya amaliyotchi huquqshunosi tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Magistratura bosqichi “Xalqaro arbitraj va Nizolarni hal etish” yo‘nalishi talabalariga Nigeriyalik huquqshunos, venger kompaniyasining huquqiy savdo konsultanti Sopuruchukwu Elizabeth Anih tomonidan “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Alisher Bobonazarov Bolmuhammad o‘g‘li tashabbusi bilan “Xorijiy davlatlar fuqarolik va savdo huquqi” fani doirasida “Nigeriya savdo va fuqarolik huquqiy tiziminign o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Dars davomida talabalarga Nigeriya huquqiy tiziminign o‘ziga xosliklari, huquqiy tizimlari va turli huquq manbaalari va turli huquqiy oilalarga mavjud huquq elementlarining qanday amalda uyg‘unlashganligi, mavjud kolliziyalar va ularning sababalari masalalari tahlil etildi.
Elizabet Nigeriya qonunchiligida Anglo-sakson, Romano-german va Shariya huquqiy tizimlarining barchasi mavjud ekanligi va ular yagona va asosiy bo’gan konstitutsiya ostida birlashganligini va uyg’unlashtirilganligini, bundan tashqari qonunchilik manbaalri qadriyatlarga qarab shtatlar bo’yicha ham farq qilishi mumkinligini aytib o’tdi.
Ushbu tadbir talabalarga “Xorijiy davlatlar fuqarolik va savdo huquqi” doirasida tajribali huquqshunos tomonidan xususiy bilimlarni olishida, yangi bilimlarni taqqoslash orqali tahliliy qobiliyatlarining kuchayishiga va Afrika davlatlariga oid o’zlari qiziqqan savollarga javob topishiga xizmat qildi.

A Master Class by a Nigerian Practicing Lawyer Held at the UWED
On March 5 of this year, a master class on the topic “Specific Features of the Nigerian Commercial and Civil Legal System” was organized for master's students specializing in “International Arbitration and Dispute Resolution” at the University of World Economy and Diplomacy. The session was conducted by Sopuruchukwu Elizabeth Anih, a Nigerian lawyer and legal trade consultant for a Hungarian company, and was initiated by Alisher Bobonazarov Bolmuhammad o‘g‘li, a teacher at the Department of “Civil Law and Private International Law Disciplines, as part of the course “Civil and Commercial Law of Foreign Countries.”
During the session, students were introduced to the specifics of the Nigerian legal system, its legal frameworks, and the ways in which various sources of law and elements from different legal families are harmonized in practice. The analysis also covered existing conflicts within the system and their underlying causes.
Elizabeth highlighted that Nigerian legislation incorporates elements of the Anglo-Saxon, Romano-Germanic, and Sharia legal systems, all unified and harmonized under a single, overarching constitution. She also noted that legislative sources may vary across states depending on local values.
This event helped students gain specialized knowledge from an experienced lawyer within the framework of “Civil and Commercial Law of Foreign Countries,” enhanced their analytical skills by comparing new information, and provided answers to their questions regarding African countries.