JIDUda Nigeriya amaliyotchi huquqshunosi tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Magistratura bosqichi “Xalqaro arbitraj va Nizolarni hal etish” yo‘nalishi talabalariga Nigeriyalik huquqshunos, venger kompaniyasining huquqiy savdo konsultanti Sopuruchukwu Elizabeth Anih tomonidan “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Alisher Bobonazarov Bolmuhammad o‘g‘li tashabbusi bilan “Xorijiy davlatlar fuqarolik va savdo huquqi” fani doirasida “Nigeriya savdo va fuqarolik huquqiy tiziminign o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Dars davomida talabalarga Nigeriya huquqiy tiziminign o‘ziga xosliklari, huquqiy tizimlari va turli huquq manbaalari va turli huquqiy oilalarga mavjud huquq elementlarining qanday amalda uyg‘unlashganligi, mavjud kolliziyalar va ularning sababalari masalalari tahlil etildi.
Elizabet Nigeriya qonunchiligida Anglo-sakson, Romano-german va Shariya huquqiy tizimlarining barchasi mavjud ekanligi va ular yagona va asosiy bo’gan konstitutsiya ostida birlashganligini va uyg’unlashtirilganligini, bundan tashqari qonunchilik manbaalri qadriyatlarga qarab shtatlar bo’yicha ham farq qilishi mumkinligini aytib o’tdi.
Ushbu tadbir talabalarga “Xorijiy davlatlar fuqarolik va savdo huquqi” doirasida tajribali huquqshunos tomonidan xususiy bilimlarni olishida, yangi bilimlarni taqqoslash orqali tahliliy qobiliyatlarining kuchayishiga va Afrika davlatlariga oid o’zlari qiziqqan savollarga javob topishiga xizmat qildi.

Мастер-класс нигерийского юриста-практика прошел в УМЭД
5 марта текущего года для студентов магистратуры Университета мировой экономики и дипломатии, обучающихся по направлению “Международный арбитраж и разрешение споров”, был организован мастер-класс на тему “Особенности торговой и гражданско-правовой системы Нигерии”. Занятие провела нигерийский юрист, юридический консультант по торговым вопросам венгерской компании, Сопуручукву Элизабет Аних. Мероприятие состоялось по инициативе преподавателя кафедры “Гражданского права и международного частного права дисциплин” Алишера Бобоназарова Болмухаммад угли в рамках курса “Гражданское и торговое право зарубежных стран”.
В ходе занятия студентам были проанализированы особенности правовой системы Нигерии, ее правовые институты, а также то, как различные источники права и элементы, принадлежащие к разным правовым семьям, гармонично сочетаются на практике. Были рассмотрены вопросы существующих коллизий и их причины.
Элизабет отметила, что в законодательстве Нигерии присутствуют элементы англосаксонской, романо-германской и шариатской правовых систем, которые объединены и гармонизированы под эгидой единой и основной конституции. Кроме того, она подчеркнула, что источники законодательства могут различаться в зависимости от штата, исходя из местных ценностей.
Данное мероприятие способствовало получению студентами специализированных знаний от опытного юриста в рамках курса “Гражданское и торговое право зарубежных стран”, развитию их аналитических способностей путем сравнения новой информации, а также позволило найти ответы на интересующие их вопросы, касающиеся африканских государств.