JIDUda Italiya elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyevning Italiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Gvido De Sanktis bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston–Italiya munosabatlarini rivojlantirishning dolzarb masalalari, xususan, parlamentlararo aloqalar, akademik hamkorlik hamda ikki mamlakat ilmiy-ta’lim muassasalari o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
S.Safoyev O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi munosabatlar barqaror ijobiy dinamika va yuqori darajadagi siyosiy ishonch bilan tavsiflanishini qayd etdi. Muntazam siyosiy muloqot va faol parlamentlararo hamkorlik, jumladan, parlament do‘stlik guruhlari faoliyati va parlament delegatsiyalari almashinuvi orqali ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
JIDU va Italiyaning yetakchi universitetlari o‘rtasidagi akademik hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Universitet Italiyaning bir qator oliy o‘quv yurtlari, jumladan, Bolonya, Perudja va Siena universitetlari bilan akademik almashinuv, til o‘rgatish va ilmiy hamkorlik dasturlarini amalga oshirib kelayotgani qayd etildi. Italiya elchisi JIDUning akademik salohiyatini yuqori baholab, ikki mamlakat universitetlari o‘rtasida ta’lim va ilmiy aloqalarni rivojlantirishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Bundan tashqari, davlat boshqaruvi, xalqaro munosabatlar va iqtisodiy diplomatiya sohalarida qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish imkoniyatlari, shuningdek, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar va ekspert tadbirlarini o‘tkazish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar siyosiy, ta’lim va ilmiy-tahliliy sohalarda O‘zbekiston–Italiya hamkorligini yanada mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

A meeting with the Ambassador of Italy was held at UWED
On March 6, 2026, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sadyk Safoev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic to the Republic of Uzbekistan Guido De Sanctis at the University of World Economy and Diplomacy.
During the meeting, the parties discussed topical issues of the development of Uzbek-Italian relations, including inter-parliamentary cooperation, academic cooperation and expansion of partnership between scientific and educational institutions of the two countries.
Safoev noted that relations between Uzbekistan and Italy are characterized by stable positive dynamics and a high level of political trust. It was emphasized that regular political dialogue and active inter-parliamentary cooperation contribute to the further strengthening of bilateral ties, including through the activities of parliamentary friendship groups and the exchange of parliamentary delegations.
During the conversation, the prospects for the development of cooperation between Uzbekistan and Italy in the political, economic and humanitarian spheres were also considered.
Particular attention was paid to the issues of academic cooperation between UWED and leading universities in Italy. It was noted that the university is already cooperating with a number of Italian universities, including the universities of Bologna, Perugia and Siena, implementing programs of academic exchange, language training and scientific cooperation. The Ambassador of Italy highly appreciated the academic potential of UWED and expressed readiness to promote the development of educational and scientific ties between the universities of the two countries.
In addition, the possibilities of implementing joint educational programs in the field of public administration, international relations and economic diplomacy, as well as the prospects for conducting joint scientific research and expert events were discussed.
Following the meeting, the parties confirmed their interest in further strengthening Uzbek-Italian cooperation in the political, educational, scientific and analytical spheres.