JIDUda Adliya vazirligi xodimi tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 24-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining talabalariga O‘zbekiston Respublikasi Adliya Vazirligi Intellektual mulkni huquqiy himoya qilish boshqarmasi bosh maslahatchisi Sanjarbek Tursunov Xolmatjon o‘g‘li tomonidan “Fuqarolik va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Masadikov Sherzodbek Maxmudovich va o‘qituvchi Alisher Bobonazarov Bolmuhammad o‘g‘li tashabbusi bilan “Intellektual mulk obyektlarini huquqiy himoya qilish masalalari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Dars davomida talabalarga O‘zbekistonda intellektual mulk obyektlarining huquqiy muhofaza qilinishi, sanoat mulki obyetlarining tasnifi, intellektual mulk himoyasining sohasidagi o‘zgarishlar va uning istiqbollari masalasida ma’lumotlar berib o‘tildi.
Bundan tashqari Adliya vazirligi va uning tegishli institutlari faoliyatidagi so‘nggi o‘zgarishlar muhokama qilinib, mavjud huquqni muhofaza qilish muassasalari to‘g‘risida talaba yoshlarning fikrlari eshitildi. Ushbu tadbir Birlashgan Millatlar Tashkilotining 16-bandi bilan belgilangan “Tinchlik, Adolat va Mustahkam fuqarolik institutlari” to‘g‘risidagi g‘oyalarni o‘zida aks etadi.
Ushbu tadbir yurtimizda fuqarolik jamiyatini tashkil etishdagi kuchli demokratik institutlarni tashkil etishda va BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarini keng targ‘ib qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В УМЭД состоялся мастер-класс сотрудника Министерства юстиции
24 февраля текущего года для студентов Университета мировой экономики и дипломатии по инициативе заведующей кафедры “Гражданского права и международных частно-правовых дисциплин” Масадикова Шерзодбека Махмудовича и преподавателя кафедры Алишера Бобоназарова Болмухаммад угли был организован мастер-класс на тему “Вопросы правовой охраны объектов интеллектуальной собственности”. Занятие провел Санжарбек Турсунов Холматжон угли, главный консультант Управления по правовой охране объектов интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Узбекистан.
В ходе занятия студентам была предоставлена информация о правовой охране объектов интеллектуальной собственности в Узбекистане, классификации объектов промышленной собственности, изменениях в сфере защиты интеллектуальной собственности и ее перспективах.
Кроме того, были обсуждены последние изменения в деятельности Министерства юстиции и его соответствующих институтов, а также выслушано мнение студентов о существующих правоохранительных органах. Данное мероприятие отражает идеи, касающиеся “Мира, правосудия и эффективных институтов”, установленных 16-й целью Организации Объединенных Наций.
Это событие имеет важное значение для создания сильных демократических институтов в процессе построения гражданского общества в нашей стране и для широкой пропаганды Целей устойчивого развития ООН.