JIDU da akademik va professional muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirishga bag‘ishlangan mehmon ma’ruzasi o‘tkazildi
2026-yil 4-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida amerikalik taniqli olim, tarixchi va pedagog, tarix va siyosat fanlari bo‘yicha professor Kristofer Korten ishtirokida mehmon ma’ruzasi tashkil etildi.
“Ilhomlantiruvchi nutq: ommaviy chiqishlarda aniq va ishonchli so‘zlash uchun tavsiyalar” mavzusidagi ushbu ma’ruza akademik va professional muhitda samarali og‘zaki muloqot, g‘oyalarni tizimli tarzda bayon etish hamda ommaviy nutqda ishonchni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
JIDU talabalari va yosh tadqiqotchilar auditoriyasiga murojaat qilib, professor Korten o‘zining katta akademik va professional tajribasiga tayanib, notiqlikni ilg‘or va intizomli mahorat sifatida namoyon etdi. U samarali muloqotning asosiy tarkibiy qismlari sifatida o‘z-o‘zini aks ettirish va doimiy takomillashtirishni ta’kidlab, tayyorgarlik, auditoriya xabardorligi, maqsadning ravshanligi va izchil tuzilish muhimligini ta’kidladi.
Ma’ruza savol-javob sessiyasi bilan yakunlandi. Unda professor Korten talabalar tomonidan berilgan barcha savollarga javob berib, o‘zining shaxsiy professional tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Ushbu jihat talabalar uchun ayniqsa qimmatli va foydali bo‘ldi.

В УМЭД состоялась лекция, посвящённая развитию академических и профессиональных коммуникативных навыков
4 февраля 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция с участием известного американского ученого, историка и педагога, профессора истории и политики Кристофера Кортена.
Лекция на тему “Вдохновляющая речь: рекомендации по ясному и уверенному публичному выступлению” была посвящена развитию эффективной устной коммуникации, систематическому изложению идей и укреплению уверенности при публичных выступлениях в академической и профессиональной среде.
Обращаясь к студентам и молодым исследователям УМЭД, профессор Кортен, опираясь на свой обширный академический и профессиональный опыт, продемонстрировал публичное выступление как прогрессивный и дисциплинированный навык. Он подчеркнул важность саморефлексии и непрерывного совершенствования, а также отметил значимость подготовки, учета аудитории, ясности цели и логичной структуры как ключевых элементов эффективной коммуникации.
Лекция завершилась сессией вопросов и ответов, в ходе которой профессор Кортен ответил на все вопросы участников и поделился своим личным профессиональным опытом, что оказалось особенно ценным и полезным для студентов.