Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida inklyuziv ta’limni targ‘ib qilish bo‘yicha seminar-trening
Universitetning barqaror rivojlanishning ijtimoiy jihatlari, inklyuziv ta’lim va teng foydalanish sohasida kadrlar malakasini oshirish bo‘yicha keng qamrovli faoliyati doirasida JIDU inklyuziv ta’lim amaliyotini takomillashtirish, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida yaratilgan imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish va barcha talabalar uchun adolatli ta’lim muhitini shakllantirishga qaratilgan seminar-trening tashkil etdi.
2025-yil 18-dekabrdagi 295-T-sonli buyruqqa muvofiq, universitet sohada kadrlar salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha ishlarni davom ettirdi. 2026-yil 6-7-yanvar kunlari universitet xodimlari uchun "Oliy ta’lim muassasalarida alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan talabalar bilan ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish" mavzusida maxsus seminar-trening o‘tkazildi. Trening Toshkent shahridagi "Sharoit plyus" nogironligi bo‘lgan shaxslar jamoat birlashmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Seminar-trening universitetning inklyuziya va ijtimoiy barqarorlik sohasida xodimlarning kasbiy malakasini oshirish bo‘yicha joriy faoliyati doirasidagi maqsadli tadbirlardan biriga aylandi. U inklyuziv ta’limning zamonaviy modellari, alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan talabalar bilan samarali muloqot qilish va ularning ta’lim jarayonida to‘laqonli ishtirokini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari bo‘yicha ham nazariy bilimlar, ham amaliy tavsiyalar berdi.
"Sharoit Plyus" vakillari ta’lim muhitini moslashtirish, o‘qitish va qo‘llab-quvvatlashda individual yondashuvni ta’minlash, shuningdek, inklyuziv muloqot etikasi va xodimlarning psixologik tayyorgarligini mustahkamlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar berdi. Amaliy mashg‘ulotlar davomida ishtirokchilar real vaziyatlarni tahlil qildilar va inklyuziv ta’limning qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan modellarini o‘rgandilar, bu esa ularga oliy ta’lim sharoitida ularni joriy etish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni mustahkamlash imkonini berdi.
Seminar-trening, shuningdek, oliy ta’limda inklyuzivlik madaniyatini targ‘ib qilish, kadrlar tayyorgarligini oshirish va turli ta’lim ehtiyojlariga ega talabalarning teng imkoniyati va ishtirokini ta’minlaydigan amaliy yondashuvlarni joriy etish muhimligini tasdiqladi. Shunday qilib, u universitetning inklyuziv va adolatli ta’lim amaliyotlari orqali ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha doimiy faoliyatining muhim tarkibiy qismiga aylandi.

Семинар-тренинг по продвижению инклюзивного образования в рамках Целей устойчивого развития
В рамках более широкой деятельности университета по повышению квалификации персонала в области социальных аспектов устойчивого развития, инклюзивного образования и равного доступа УМЭД организовал семинар-тренинг, направленный на совершенствование практик инклюзивного образования, более эффективное использование возможностей, созданных в рамках Целей устойчивого развития, и формирование справедливой учебной среды для всех студентов.
В соответствии с приказом No 295-Т от 18 декабря 2025 года университет продолжил работу по развитию кадрового потенциала в данной области. 6-7 января 2026 года для сотрудников университета был проведён специальный семинар-тренинг на тему «Развитие навыков работы со студентами с особыми образовательными потребностями в высших учебных заведениях». Тренинг был организован совместно с ташкентским общественным объединением лиц с инвалидностью «Шароит Плюс».
Семинар-тренинг стал одним из целевых мероприятий в рамках текущей деятельности университета по повышению профессиональной квалификации сотрудников в сфере инклюзии и социальной устойчивости. Он предоставил как теоретические знания, так и практические рекомендации по современным моделям инклюзивного образования, эффективному общению со студентами с особыми образовательными потребностями и механизмам поддержки их полноценного участия в образовательном процессе.
Представители «Шароит Плюс» дали практические рекомендации по адаптации учебной среды, обеспечению индивидуального подхода в обучении и сопровождении, а также по укреплению этики инклюзивного общения и психологической готовности персонала. В ходе практических занятий участники разбирали реальные кейсы и изучали применимые модели инклюзивного образования, что позволило им укрепить навыки, необходимые для их внедрения в контексте высшей школы.
Семинар-тренинг также подтвердил важность продвижения культуры инклюзии в высшем образовании, повышения готовности персонала и внедрения практических подходов, обеспечивающих равный доступ и участие студентов с различными образовательными потребностями. Таким образом, он стал важным компонентом постоянной работы университета по содействию социальной устойчивости через инклюзивные и справедливые образовательные практики.