“Ta’limda sun’iy intellekt: zamonaviy tendensiyalar va istiqbollar” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yoshlar ishlari ofisi tomonidan talaba-yoshlar tarbiyasi bilan ishlashning samarali va tizimli mexanizmlarini joriy etish, ularning ma’naviy-axloqiy kamolotini yuksaltirish, vatanparvarlik ruhini oshirish hamda ta’lim jarayonida muhim o‘rin tutuvchi kurs koordinatorlarining faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur seminar-treningda Milliy tadqiqot instituti Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt kafedrasi professori D.Muxammadiyeva “Ta’limda sun’iy intellekt: zamonaviy tendensiyalar va istiqbollar” mavzusida ma’ruza qilib, ta’lim jarayonida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanishning dolzarb jihatlari va istiqbollarini atroflicha yoritib berdi.
Shuningdek, Raqamli transformatsiya markazi mutaxassisi Z.Davlatov tomonidan talabalar va kurs koordinatorlari o‘rtasida samarali muloqotni yo‘lga qo‘yish, o‘quv jarayonida ochiqlik va tezkorlikni ta’minlashga xizmat qiluvchi “Kurs koordinatoriga murojaat” platformasida ishlash mexanizmlari yuzasidan amaliy tushuntirishlar berildi.
Seminar-trening kurs koordinatorlari uchun tajriba almashish, kasbiy bilim va ko‘nikmalarni oshirishga xizmat qiluvchi muhim maydon bo‘lib, unda ilg‘or pedagogik yondashuvlar, raqamli yechimlar hamda tarbiyaviy ishlarni samarali tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

Организован семинар-тренинг на тему: «Искусственный интеллект в образовании: современные тенденции и перспективы»
Отдел по делам молодежи организовал в Университете мировой экономики и дипломатии семинар-тренинг, направленный на внедрение эффективных и системных механизмов работы с воспитанием студенческой молодежи, повышение их духовно-нравственного развития, укрепление патриотического духа, а также на дальнейшее совершенствование деятельности координаторов курсов, играющих важную роль в образовательном процессе.
В рамках семинар-тренинга профессор кафедры цифровых технологий и искусственного интеллекта Национального исследовательского института Д. Мухаммадиева выступила с докладом на тему «Искусственный интеллект в образовании: современные тенденции и перспективы», в котором были всесторонне освещены актуальные аспекты и перспективы использования технологий искусственного интеллекта в образовательном процессе.
Кроме того, специалист Центра цифровой трансформации З. Давлатов представил практические разъяснения по вопросам налаживания эффективного взаимодействия между студентами и координаторами курсов, а также по механизмам работы на платформе «Обращение к координатору курса», направленной на обеспечение открытости и оперативности в учебном процессе.
Семинар-тренинг стал важной площадкой для обмена опытом и повышения профессиональной компетентности участников, в ходе которого были обсуждены передовые педагогические подходы, цифровые решения и вопросы эффективной организации воспитательной работы.