JIDUda “Xalqaro huquqning dolzarb muammolari: xalqaro ekologik muammolar va huquqiy yechimlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
2026-yilning 24-aprel kuni JIDU “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi tomonidan “Xalqaro huquqning dolzarb muammolari: xalqaro ekologik muammolar va huquqiy yechimlar” mazusida ananaviy xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiyaning maqsadi global ekologik muammolarni hal etishga qaratilgan samarali xalqaro-huquqiy mexanizmlarni ishlab chiqish, zamonaviy ekologik huquqning nazariy va institutsional asoslarini shakllantirish hamda Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) doirasida asosiy deklarativ hujjatlarni qabul qilish yuzasidan ilmiy asoslangan xalqaro-huquqiy tavsiyalarni ishlab chiqishdan iborat bo‘ldi. Shuningdek, mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasida xalqaro huquqni mustaqil ilmiy yo‘nalish sifatida rivojlantirishga xizmat qiluvchi zamonaviy normativ-uslubiy konsepsiyalar, ilg‘or ilmiy yondashuvlar va dolzarb tendensiyalar yuzasidan fikr almashish, kasbiy tajriba va ilmiy bilimlarni integratsiyalashga qaratildi.
Konferensiyada Mongoliya, Qozog‘iston, Rossiya, Kanadaning oliy ta’lim muassasasi vakillari va ekspertlari ishtirok etishdi. Konferensiya ishtirokchilari tomonidan Global va mintaqaviy miqyosdagi ekologik muammolarni hal qilinishida parlament diplomatiyasining ahamiyati, hozirgi zamon xalqaro huquqida Orol dengizi masalasi, BMTning ixtisoslashgan tashkiloti FAO misolida oziq-ovqat xavfsizligi va ekologik barqarorligi, Qozog‘iston amaliyoti misolida atrof-muhitga oid axborotga kirish huquqi va inson huquqlari, sun’iy intellekt va qayta tiklanadigan energiya manbalari, havo ifloslanishining sog'liqni saqlash huquqini amalga oshirishga ta'siri: Xalqaro huquqiy himoya mexanizmlari, “Yashil” va “Raqamli” korrupsiya, atrof-muhitni simob ta’siridan xalqaro-huquqiy himoya qilish mavzulari muhokama qilindi.
Konferensiya moderatori JIDU “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi professori N.A.Nugmanov ekologiya sohasidagi xalqaro va milliy huquqiy institutlarni (qonunchilikni) takomillashtirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqish; ilmiy hamjamiyat o‘rtasidagi o‘zaro aloqani mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirish; xalqaro ekologik huquqning aniq tamoyillarini va ekologik huquqbuzarliklar uchun javobgarlik masalalarini tizimlashtirish va kodifikatsiya qilish jarayonlarini ilmiy muhokama qilish masalalariga to‘xtalib o‘tdi, shuningdek, Professor tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, janobi oliylari, Shavkat Mirziyoyevning 2026-yilning 22-apreldagi Mintaqaviy ekologik sammitdagi “Markaziy Osiyo yashil savdo yoʻlagi”ni shakllantirish, biologik xilma-xillikni saqlash uchun “Markaziy Osiyo Qizil kitobi”ni ishlab chiqish, 2027-yilda Oʻzbekistonda Butunjahon yoshlar iqlim forumini oʻtkazish kabi tashabbuslari alohida e’tirof etilib, “Markaziy Osiyo ekologik birdamligi” deklaratsiyasi, BMT tuzilmalari bilan yaqin sheriklikda amalga oshiriladigan, 2030-yilgacha moʻljallangan Harakatlar dasturining qabul qilinishida O‘zbekiston Respublikasining ishtiroki davlatimizni ekologiy asohasidagi yana bir yutug‘i ekanligi ta’kidlandi.
Kaferda dotsenti V.I.Toshmatova insonning sog‘lom atrof-muhitga bo‘lgan huquqini xalqaro huquqiy ta’minlashda huquqiy muammolarga yechim topish zaruriyati mavjudligini alohida ta’kidlab, havo ifloslanishining sog‘liqni saqlash huquqini amalga oshirishga ta’siri batafsil yoritib berildi.
JIDU tayanch doktoranti V.N.Sayfullayeva tomonidan ekologiya sohasida zamonaviy xalqaro huquqiy muammolarni hal qilishning innovatsion yondashuvlarining kompleks tahlili va sun’iy intellektning atrof-muhit axborot xavfsizligiga ta’siri bo‘yicha fundamental ilmiy tadqiqotlarga asoslangan takliflar taqdim etildi.
JIDU tayanch doktoranti I.Babayeva tomonidan Xalqaro huquq doirasida iqlim kun tartibini tartibga solish va O’zbekistonning barqaror rivojlanishi mavzusida taqdim qilinib, O‘zbekiston Respublikasining ekologiya sohasidagi tashabbuslari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Konferensiya yakunida “Sarbon” universiteti talabalari tomonidan berilgan dolzarb muammolarga ba‘g‘ishlangan savollarga javob berilib, konferensiya kelajakda ilmiy fikrlarni birlashtiruvchi ekologik platforma bo‘lib xizmat qiladi.

УМЭД провел международную научно-практическую конференцию на тему «Актуальные проблемы международного права: международные экологические проблемы и правовые решения»
24 апреля 2026 года кафедра «Международное право и публично-правовых дисциплин» Университета мировой экономики и дипломатии провела традиционную международную научно-практическую конференцию на тему «Актуальные проблемы международного права: международные экологические проблемы и правовые решения».
Конференция была посвящена поиску правовых решений для экологических вызовов современности. Итогом работы стали научно обоснованные рекомендации, которые помогут в принятии международных документов по линии Целей Устойчивого Развития (ЦУР). Кроме того, конференция была направлена на обмен мнениями о современных нормативно-методических концепциях, передовых научных подходах и современных тенденциях, способствующих развитию международного права как самостоятельного научного направления в Республике Узбекистан, а также на интеграцию профессионального опыта и научных знаний.
В конференции приняли участие представители и эксперты высших учебных заведений Монголии, Казахстана, России и Канады. Участники конференции обсудили важность парламентской дипломатии в решении глобальных и региональных экологических проблем, проблему Аральского моря в современном международном праве, продовольственную безопасность и экологическую устойчивость на примере специализированного учреждения ООН ФАО, право доступа к экологической информации и права человека на примере практики Казахстана, искусственный интеллект и возобновляемые источники энергии, влияние загрязнения воздуха на реализацию права на здоровье: международно-правовые механизмы защиты, коррупцию в «зеленой» и «цифровой» сферах, международно-правовую защиту окружающей среды от воздействия ртути.
Модератор конференции, профессор кафедры « Международное право и публично-правовых дисциплин» УМЭД Н.А. Нугманов, затронул вопросы разработки предложений, направленных на совершенствование международных и национальных правовых институтов (законодательства) в области экологии; укрепления взаимодействия и развития сотрудничества между научным сообществом; научного обсуждения процессов систематизации и кодификации конкретных принципов международного экологического права и вопросов ответственности за нарушения природоохранного законодательства, Профессор также особо отметил инициативы Президента Республики Узбекистан Его Превосходительства Шавката Мирзиёева, такие как формирование «Центральноазиатского зеленого торгового коридора», разработка «Центральноазиатской Красной книги» по сохранению биоразнообразия и проведение Всемирного молодежного климатического форума в Узбекистане в 2027 году. Было отмечено, что участие Республики Узбекистан в принятии Декларации «Экологическая солидарность Центральной Азии», Программы действий до 2030 года, реализуемой в тесном сотрудничестве со структурами ООН, является еще одним достижением в экологической основе нашего государства.
На конференции доцент кафедры « Международное право и публично-правовых дисциплин» УМЭД В.И. Тошматова подчеркнула необходимость поиска решений правовых проблем в международно-правовой защите права человека на здоровую окружающую среду и подробно рассказала о влиянии загрязнения воздуха на реализацию права на здоровье.
Докторант УМЭД В.Н. Сайфуллаева представила предложения, основанные на фундаментальных научных исследованиях, по комплексному анализу инновационных подходов к решению современных международно-правовых проблем в области экологии и влиянию искусственного интеллекта на информационную безопасность окружающей среды.
Докторант УМЭД И.Бабаева представила доклад о регулировании климатической повестки дня и устойчивого развития Узбекистана в рамках международного права, а также предоставила информацию об инициативах Республики Узбекистан в области экологии.
В завершение конференции были даны ответы на вопросы, касающиеся актуальных проблем, поставленных студентами Сарбонского университета, и конференция в будущем послужит экологической платформой для объединения научных идей.