JIDUda “O‘zbekistonda axborotlashtirishning huquqiy, institutsional asoslari va xalqaro hamkorlik masalalari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 11-noyabr kuni, Darya Odilovna Abdalimova, AGMK AJ yuridik bo‘limi boshlig‘i, Toshkentdagi Inha universitetining yuristi hamda axborotlashtirish sohasida tegishli davlat tashkilotlarida katta ish tajribasiga ega ekspert tomonidan Xalqaro axborot huquqi fani doirasida 4-kurs talabalari uchun “O‘zbekistonda axborotlashtirishning huquqiy, institutsional asoslari va xalqaro hamkorlik masalalari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Uchrashuvda “Xalqaro huquq” fakulteti professor-o‘qituvchilari, yuridik fanlar doktori professor N.A.Nugmanov ishtirok etishdi.
Ma’ruza davomida ekspert tomonidan O‘zbekiston Respublikasida axborot texnologiyalari jarayonlarini rivojlantirish xalqaro hamkorlikning muhim sohasi ekanligi, xorijiy davlatlarning tajribasini muvofiqlashtirish orqali O‘zbekistonda iqtisodiyot, ta’lim, tibbiyot va davlat boshqaruvi sohalarida innovatsion yechimlarni birgalikda amalga oshirish imkonini berishi, O‘zbekistonda elektron hukumat xizmatlarini rivojlantirish, raqamli savodxonlikni oshirish raqamli transformatsiya uchun umumiy texnik va huquqiy standartlarni shakllantirishga yordam berishiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Ekspert tomonidan sohadagi xalqaro huquqiy hamkorlik davlatlarning suveren tengligi, ichki ishlarga aralashmaslik, axborot makonidan tajovuzkor yoki noqonuniy maqsadlarda foydalanishga yo‘l qo‘yilmasligi va raqamli muhitda inson huquqlari va erkinliklariga hurmat tamoyillariga asoslanishi, BMTning universal yondashuvlarni ishlab chiqishda, kibertahdidlarning oldini olishga qaratilgan normativ hujjatlar va tavsiyalarni ishlab chiqishda hamda axborot texnologiyalaridan xavfsiz foydalanish madaniyatini rivojlantirishda yetakchi muvofiqlashtiruvchi o‘rinni egallashi haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbir yakunida talabalar o‘zlari qiziqtirgan savollarga javob olishdi va axborot xavfsizligi va axborotlashtirish sohasidagi xalqaro huquqiy hamkorlik global raqamli makonning barqarorligi, ochiqligi va xavfsizligini ta’minlashning asosiy sharti ekanligi, hamkorlikning kelishilgan xalqaro normalari va mexanizmlarini ishlab chiqish davlatlar suverenitetini mustahkamlashga, fuqarolarning huquqlarini himoya qilishga va xalqaro axborot xavfsizligi uchun barqaror arxitektura yaratishga hissa qo‘shishi to‘g‘risida talabalar bilan fikr almashinildi.

В УМЭД состоялся мастер-класс на тему «Правовые и институциональные основы информатизации в Узбекистане и вопросы международного сотрудничества»
11 ноября текущего года Дарья Одиловна Абдалимова, руководитель юридического отдела АГМК АО, юрист Инха университета в Ташкенте, а также эксперт с большим опытом работы в соответствующих государственных организациях в области информатизации, провела мастер-класс на тему «Правовые и институциональные основы информатизации в Узбекистане и вопросы международного сотрудничества» в рамках курса «Международное информационное право» для студентов 4-го курса.
Во встрече приняли участие профессорско-преподавательский состав факультета «Международное право», включая доктора юридических наук, профессора Н. А. Нугманова.
В ходе лекции эксперт подчеркнула, что развитие процессов информационных технологий в Республике Узбекистан является важным направлением международного сотрудничества. Она отметила, что согласование опыта зарубежных государств позволяет совместно внедрять инновационные решения в сферах экономики, образования, здравоохранения и государственного управления. Особое внимание было уделено развитию электронных государственных услуг, повышению цифровой грамотности и формированию единых технических и правовых стандартов, необходимых для цифровой трансформации.
Эксперт также подробно рассказала, что международно-правовое сотрудничество в данной сфере основывается на принципах суверенного равенства государств, невмешательства во внутренние дела, недопустимости использования информационного пространства в агрессивных или незаконных целях, а также уважения прав и свобод человека в цифровой среде. Было отмечено, что ООН занимает ведущую координирующую роль в разработке универсальных подходов, нормативных документов и рекомендаций, направленных на предотвращение киберугроз и развитие культуры безопасного использования информационных технологий.
В завершение мероприятия студенты получили ответы на свои вопросы, после чего состоялся обмен мнениями о том, что международно-правовое сотрудничество в сфере информационной безопасности и информатизации является ключевым условием обеспечения стабильности, открытости и безопасности глобального цифрового пространства. Подчеркивалось, что разработка согласованных международных норм и механизмов способствует укреплению государственного суверенитета, защите прав граждан и формированию устойчивой архитектуры международной информационной безопасности.