JIDU va FTA Qoraqalpog‘istonning Orol dengizidan keyingi davr transformatsiyasi bo‘yicha qo‘shma konferensiya o‘tkazdi
Qoraqalpogʻiston Respublikasining Orol dengizidan keyingi davr taraqqiyotidagi rivojlanish imkoniyatlari: muammolar va iqtisodiy imkoniyatlardan qanday samarali foydalanishi mumkin?
2025-yil Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universiteti (JIDU) hamda Fransiya Taraqqiyot Agentligi (FTA) hamkorligida o‘tkazilgan konferensiyada aynan shu masala muhokama markazida bo‘ldi. Tadbir ikki institutning ikkinchi yirik qo‘shma tashabbusi sifatida o‘tkazildi.
Konferensiyada 200 dan ortiq ishtirokchi — talabalar, tadqiqotchilar, nodavlat tashkilotlar vakillari, xalqaro tashkilotlar, Fransiya kompaniyalari hamda O‘zbekistonning yetakchi davlat idoralari vakillari qatnashdi.
Konferensiyani ochib berganlar:
· Sodiq Safoyev — Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori
· Valid Fuk — Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi
· Olivye Granvuane — FTAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori
Tadbir «Amudaryo: yo‘qolgan dengiz sari oqayotgan daryo» nomli hujjatli film namoyishi bilan boshlandi. Film Orol dengizi inqirozining insoniy oqibatlarini chuqur yoritib berdi.
Panel muhokamasi ishtirokchilari:
· Dilfuza Egamberdiyeva — ISCAD direktor o‘rinbosari, tuproq mikrobiologiyasi va barqaror qishloq xo‘jaligi bo‘yicha ekspert
· Gulnara Joldosbaeva — yoshlar iqlim faoli va ekologik yetakchi
· Davletiyar Jiemuratov — artemiya akvakulturasi va mahalliy iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha ekspert
· Turayeva Suriya — JIDU Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi professori
· Ann Shetayl — FTA Parijdagi bosh ofisi loyihalar menejeri
Muhokama jarayonida sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, bioxilma-xillik, iqlimga chidamlilik va barqaror yashash vositalarini rivojlantirishda kompleks va tizimli yechimlar zarurligi ta’kidlandi.
FTAning Qoraqalpog‘istondagi yirik loyihalari:
· Degradatsiyaga uchragan yerlarni tiklash va ekotizim barqarorligini kuchaytirish maqsadida 28 ming gektar maydonda o‘rmonlashtirish va agroo‘rmonchilik ishlarini amalga oshirish.
· Suenli sug‘orish tizimini modernizatsiya qilish — Suv xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda suvdan samarali foydalanishni yaxshilash va iqlimga mos qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash
Konferensiya, shuningdek, ilmiy izlanishlar, innovatsiyalar va ekologik faollik orqali Oralbo‘yi kelajagini shakllantirishda yosh tadqiqotchilar, yosh yetakchilar va faollarning muhim rolini alohida qayd etdi.
JIDU va FTA mazmunli va istiqbolga yo‘naltirilgan muhokamada ishtirok etgan barcha qatnashchilarga minnatdorlik bildirdi va kelgusida hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.

УМЭД и ФАР провели совместную конференцию по постаральской трансформации в Каракалпакстане
Как регион Каракалпакстана может использовать возможности постаральской трансформации, сочетая экологические вызовы с новыми экономическими возможностями?
Ответ на этот вопрос стал центральной темой конференции, проведённой 20 ноября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) совместно с Французским агентством развития (ФАР). Мероприятие стало вторым крупным совместным проектом двух институтов.
В конференции приняли участие более 200 человек, включая студентов, исследователей, представителей НПО, международных организаций, французских компаний и ведущих государственных учреждений Узбекистана.
Конференцию открыли:
· Содык Сафоев — Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса - Ректор УМЭД
· Уалид Фук — Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Республике Узбекистан
· Оливье Гранвуане — Директор представительства AFD в Узбекистане
Мероприятие началось с демонстрации документального фильма «Амударья: река к исчезнувшему морю», подчеркивающего человеческое измерение Аральского кризиса.
В дискуссии приняли участие специалисты из сфер науки, экономики, молодёжного экологического активизма и международного сотрудничества:
· Дилфуза Эгамбердиева — заместитель директора ISCAD, эксперт по микробиологии почв и устойчивому сельскому хозяйству
· Гульнара Жолдосбаева — молодёжный климатический активист и экологический лидер
· Давлетияр Джиемуратов — эксперт по аквакультуре артемии и местному экономическому развитию
· Тураева Сурия — профессор кафедры международной экономики, УМЭД
· Анн Шетайль — менеджер проектов штаб-квартиры ФАР в Париже
Обсуждение подчеркнуло необходимость комплексных решений в областях здравоохранения, сельского хозяйства, биоразнообразия, климатической устойчивости и устойчивых источников средств к существованию.
AFD представило два крупных проекта, реализуемых в Каракалпакстане:
· 28 000 гектаров лесовосстановления и агролесомелиорации, направленных на восстановление деградированных территорий и повышение устойчивости экосистем
· Модернизация оросительной системы Суенли в сотрудничестве с Министерством водных ресурсов для повышения эффективности использования воды и поддержки климатоустойчивого сельского хозяйства
Конференция также подчеркнула ключевую роль молодых исследователей, новаторов и активистов, которые формируют будущее Приаралья через научный подход и участие в политике устойчивого развития.
УМЭД и ФАР выразили благодарность всем участникам за вклад в содержательное и ориентированное на будущее обсуждение, а также отметили важность дальнейшего укрепления партнерства.