JIDU Yuridik klinika volontyorlarining ilk huquqiy ta’sis yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Yuridik klinikada volontyorlar uchun ilk huquqiy ta’sis yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir klinikaning istiqboldagi faoliyati, tashkiliy tuzilmasi va volontyorlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarni muhokama qilishda muhim bosqich bo‘ldi.
Yig‘ilish davomida klinika rahbari tashkilotning shakllanish jarayoni, asosiy maqsadlari, vazifalari hamda mamlakatimizda huquqiy ko‘mak tizimini rivojlantirishga qaratilgan yondashuvlar haqida batafsil ma’ruza qildi. Uchrashuv jarayonida ishtirokchilar birma-bir tanishtirilib, jamoada o‘zaro ishonch, ochiq muloqot va volontyorlik madaniyatini mustahkamlovchi samimiy muhit yaratildi.
Tadbirda ta’kidlangan eng muhim jihatlardan biri — Yuridik klinikaning yaqin vaqt ichida O‘zbekiston volontyorlik tashkiloti sifatida rasmiy ro‘yxatdan o‘tish jarayoni boshlanganidir. Ushbu tashabbus klinikaning huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha faoliyatini institutlashtirish va uni mahalliy hamda xalqaro darajada kengaytirish imkonini beradi. Strategik rejalarga ko‘ra, klinika kelgusida xalqaro hamkorlikni kuchaytirgan holda, ijtimoiy himoya va huquqiy savodxonlikka qaratilgan ko‘plab loyihalarni amalga oshirishni maqsad qilgan.
Tashkilotning kelgusi faoliyati bir nechta ustuvor yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi:
• voyaga yetmaganlar bilan ishlash va ularning huquqiy himoyasini kuchaytirish;
• pensiya yoshidagi fuqarolarga bepul huquqiy maslahat va hujjatlar bilan bog‘liq ko‘mak ko‘rsatish;
• ekologik tashabbuslarni rivojlantirish va atrof-muhitni muhofaza qilishga oid huquqiy yo‘nalishlarda volontyorlik faoliyatini kengaytirish.
Ilk yig‘ilish volontyorlar jamoasining vazifalari, mas’uliyatlari hamda kelgusida amalga oshiriladigan loyihalar yuzasidan birinchi kelishuvlarni shakllantirdi. Ushbu uchrashuv Yuridik klinikaning yangi bosqichga o‘tganini va jamiyatga ijtimoiy-huquqiy xizmat ko‘rsatish borasidagi yondashuvini yanada mustahkamlaganini ko‘rsatdi.

Состоялось первое правовое учредительное собрание волонтеров юридической клиники УМЭД
В Юридической клинике при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялось первое правовое учредительное собрание для волонтеров. Это мероприятие стало важным этапом в обсуждении будущей деятельности клиники, ее организационной структуры и возможностей, создаваемых для волонтеров.
В ходе собрания руководитель клиники подробно рассказал о процессе формирования организации, ее основных целях, задачах и подходах, направленных на развитие системы правовой помощи в нашей стране. В процессе встречи участники были представлены друг другу, и в коллективе была создана искренняя атмосфера, укрепляющая взаимное доверие, открытое общение и культуру волонтерства.
Одним из наиболее важных аспектов, отмеченных на мероприятии, стало то, что Юридическая клиника в ближайшее время начинает процесс официальной регистрации в качестве волонтерской организации Узбекистана. Данная инициатива позволит институционализировать деятельность клиники по оказанию правовой помощи и расширить ее на местном и международном уровнях. Согласно стратегическим планам, клиника стремится в будущем реализовать множество проектов, направленных на социальную защиту и повышение правовой грамотности, укрепляя при этом международное сотрудничество.
Дальнейшая деятельность организации включает в себя несколько приоритетных направлений:
• работа с несовершеннолетними и усиление их правовой защиты;
• предоставление бесплатных юридических консультаций и помощи в оформлении документов гражданам пенсионного возраста;
• расширение волонтерской деятельности в правовых областях, связанных с развитием экологических инициатив и охраной окружающей среды.
На первом собрании были сформированы первоначальные договоренности о задачах, обязанностях коллектива волонтеров и будущих проектах. Эта встреча продемонстрировала, что Юридическая клиника перешла на новый этап развития и еще больше укрепила свой подход к оказанию социально-правовых услуг обществу.