JIDUda “Germaniyada magistratura va PhD dasturlari: Berlin Erkin universiteti misolida” mavzusida seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 12-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Germaniyada magistratura va PhD dasturlari: Berlin Erkin universiteti misolida” mavzusida seminar tashkil etildi. Seminarni Berlin Erkin Universiteti Sharqiy Yevropa bo‘yicha aloqalar ofisi direktori Tobias A. Stüdemann olib bordi. Tadbir barcha kurs va mutaxassislik talabalari, nemis yoki ingliz tilini biladigan va Germaniyada magistratura yoki doktoranturada o‘qishni davom ettirishni istaganlar uchun mo‘ljallangan edi.
Seminar ikki qismda tashkil etildi. Birinchi qismda Markaziy Osiyodagi bakalavr yoki boshqa mutaxassislik darajasiga ega bo‘lgan talabalar uchun Germaniyada magistratura dasturlariga qabul jarayoni haqida batafsil ma’lumot berildi. Turli magistratura dasturlari, talablar, qabul jarayoni va boshqa kerakli ma’lumotlar tushuntirildi.
Ikkinchi qismda doktorantura imkoniyatlari, rasmiy talablar va mavjud qiyinchiliklar muhokama qilindi. Shuningdek, Berlin Erkin Universiteti Dahlem Research Schooldagi ilmiy faoliyatni rivojlantirishga qaratilgan professional tayyorlov dasturlari haqida so‘z bordi.
Seminar davomida ishtirokchilar Germaniyada magistratura va doktorantura dasturlarini tanlash jarayoni va qabul qilinganidan keyingi qadamlar bo‘yicha aniq tushunchaga ega bo‘ldilar.
Tadbir doirasida amaliy misollar, dastur turlari bo‘yicha taqqoslashlar va talabalar uchun foydali manbalar bilan tanishish imkoniyati yaratildi. Seminar oxirida ishtirokchilar Tobias A. Stüdemann bilan ochiq muloqot olib, savollariga batafsil javob oldilar.

В УМЭД состоялся семинар на тему “Магистерские и PhD-программы в Германии на примере Свободного университета Берлина”
12 ноября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии был проведён семинар на тему “Магистерские и PhD-программы в Германии на примере Свободного университета Берлина”. Семинар провёл директор отделения по связям со странами Восточной Европы Свободного университета Берлина Тобиас А. Штюдеманн. Мероприятие было предназначено для студентов всех курсов и специальностей, владеющих немецким или английским языком и желающих продолжить обучение в Германии на магистратуре или в аспирантуре.
Семинар состоял из двух частей. В первой части была подробно изложена информация о процедуре поступления на магистерские программы в Германии для студентов из Центральной Азии, имеющих степень бакалавра или другую квалификацию. Были разъяснены различные виды магистерских программ, требования, процесс приёма и другая необходимая информация.
Во второй части обсуждались возможности для докторских программ, официальные требования и существующие трудности. Также шла речь о профессиональных подготовительных программах, направленных на развитие научной деятельности в Dahlem Research School при Свободном университете Берлина.
В ходе семинара участники получили чёткое представление о процессе выбора магистерских и докторских программ в Германии и о шагах, которые необходимо предпринять после поступления.
В рамках мероприятия были представлены практические примеры, сравнительные обзоры типов программ и полезные ресурсы для студентов. В завершение семинара участники приняли участие в открытой дискуссии с Тобиасом А. Штюдеманном и получили подробные ответы на свои вопросы.