Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudida JIDU talabalari uchun amaliy dars tashkil etildi
Joriy yilning 13-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yoshlar masalalari va ma‘naviy-marifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov va “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Soliyev tashabbusi bilan “Xalqaro huquq” fakulteti 2- va 3-kurs talabalari uchun Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudida amaliy dars tashkil etildi. Bu tashabbus nazariy bilimlarni amaliyot bilan bog‘lashga qaratilgan bo‘lib, talabalarning kasbiy mahoratini oshirishga xizmat qiladi.
Amaliy darslar doirasida bo‘lajak xalqaro huquqshunoslarga O‘zbekistonning milliy sud tizimi, jinoyat huquqi va jinoyat-protsessual qonunchiligining amalda qo‘llanilishi bilan yaqindan tanishish imkoniyati berildi. Talabalar haqiqiy sud muhitini his qilish, sud majlisining tartib-qoidalari, ishtirokchilarning vakolatlari va sud etikasi haqida chuqur tushunchaga ega bo‘lishdi.
Sud majlisida talabalar O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining quyidagi moddalari bo‘yicha ko‘rib chiqilgan ishlar bilan tanishdilar:
Jinoyat kodeksining 276-moddasi: Giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni oʻtkazish maqsadini koʻzlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar.
Jinoyat kodeksining 1261-moddasi: Oilaviy(maishiy) zo‘ravonlik.
Talabalar ko‘rib chiqilgan ishlar misolida dalillarni tekshirish, guvohlarni so‘roq qilish, prokurorning ayblov nutqi va himoyachining himoya nutqini tinglash jarayonlarini bevosita kuzatishdi. Bu, ayniqsa, xalqaro huquqni milliy huquq bilan o‘zaro bog‘liqligini o‘rganishda katta amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi.

В Мирзо-Улугбекском районном суде по уголовным делам для студентов УМЭД организован практический урок
13 ноября текущего года по инициативе первого проректор Университета мировой экономики и дипломатии по делам молодежи и духовно-просветительской работе О.Юсупджанов и старшего преподавателя кафедры «Международное право и публично-правовых наук» Д.Солиева для студентов 2 -го и 3-го курсов факультета “Международное право” в Мирзо-Улугбекском районном суде организовано практическое занятие по уголовным делам. Эта инициатива направлена на увязку теоретических знаний с практикой и служит для повышения профессиональных навыков студентов.
В рамках практических занятий будущие юристы-международники получили возможность ознакомиться с практическим применением национальной судебной системы Узбекистана, уголовного и уголовно-процессуального законодательства. Студенты получили глубокое понимание реальной судебной среды, порядка проведения судебного заседания, полномочий участников процесса и судебной этики. На судебном заседании студенты ознакомились с делами, рассматриваемыми по следующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан:
Статья 276 Уголовного кодекса: Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта;
Статья 1261 Уголовного кодекса: Семейное (бытовое) насилие.
В ходе рассмотрения дел студенты непосредственно наблюдали за процессом исследования доказательств, допроса свидетелей, заслушивали обвинительную речь прокурора и защитительную речь адвоката. Это имело большое практическое значение, особенно при изучении взаимосвязи международного и национального права.