JIDU va Texnologik diplomatiya instituti o‘rtasida texnologik diplomatiya sohasida Hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi
Joriy yil Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasi doirasida 1-noyabr kuni har bir davlatning raqamli kelajakni shakllantirishda diplomatik salohiyatini kengaytirishga qaratilgan dunyodagi ilk xalqaro hujjat Texnologik diplomatiya bo‘yicha Samarqand deklaratsiyasi (Samarkand Declaration on Tech Diplomacy) imzolandi. Mazkur tarixiy ahamiyatga ega tashabbus doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Texnologik diplomatiya instituti (Tech Diplomacy Institute, TDI) o‘rtasida texnologik diplomatiya, raqamli boshqaruv va xalqaro innovatsion hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Memorandum imzolandi.
Memorandum Texnologik diplomatiya instituti asoschisi va prezidenti Ayumi Moore Aoki hamda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev nomidan “El-yurt umidi” jamg‘armasi ijrochi direktori, JIDU rektor maslahatchisi Gulnoza Ismailova tomonidan imzolandi.
Hujjatning asosiy maqsadi texnologik diplomatiya yo‘nalishida ta’lim, ilmiy tadqiqot, institutsional salohiyat va xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratishdir. Memorandum diplomatiya va texnologiyalar o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni chuqurlashtirish, xalqaro munosabatlarda innovatsion yondashuvlarni shakllantirish hamda raqamli transformatsiya sharoitida global hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi. Shuningdek, professor-o‘qituvchilar va yosh mutaxassislar uchun treninglar, master-klasslar va malaka oshirish dasturlari tashkil etiladi, JIDU talabalari va ilmiy xodimlari uchun esa TDI platformalari orqali amaliyot va stajirovka imkoniyatlari yaratiladi.
Ushbu hamkorlik shuningdek, xalqaro konferensiyalar, forumlar va ekspert uchrashuvlarini muntazam o‘tkazish, Markaziy Osiyo miqyosida texnologik diplomatiya bo‘yicha ilmiy va siyosiy muloqot markazini shakllantirishni nazarda tutadi. Memorandumning imzolanishi JIDUni raqamli diplomatiya sohasida mintaqaviy akademik yetakchiga aylantirish, xalqaro ilmiy almashinuvni kengaytirish va ilg‘or raqamli diplomatik ko‘nikmalarga ega mutaxassislarni tayyorlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

УМЭД и Институт технологической дипломатии подписали Меморандум о Сотрудничестве
В рамках 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО, состоявшейся в Самарканде, 1 ноября был подписан первый в мире международный документ, направленный на расширение дипломатического потенциала государств в формировании цифрового будущего — Самаркандская декларация по технологической дипломатии (Samarkand Declaration on Tech Diplomacy). В развитие данной исторически значимой инициативы Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Институт технологической дипломатии (ИТД) подписали Меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие технологической дипломатии, цифрового управления и международного инновационного взаимодействия.
Меморандум был подписан основателем и президентом Института технологической дипломатии Айюми Мур Аоки, а со стороны первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса, ректора Университета мировой экономики и дипломатии Содика Сафаева — исполнительным директором Фонда «Эл-Юрт Умиди», советником ректора Гульнозой Исмаиловой.
Главная цель документа создание прочной основы для развития образования, научных исследований, институционального потенциала и международного сотрудничества в области технологической дипломатии. Меморандум направлен на углубление взаимосвязи между дипломатией и технологиями, формирование инновационных подходов в международных отношениях и расширение глобального взаимодействия в условиях цифровой трансформации. Кроме того, в рамках сотрудничества для преподавателей и молодых специалистов будут организованы тренинги, мастер-классы и программы повышения квалификации, а для студентов и научных сотрудников УМЭД будут созданы возможности стажировок и практического обучения на платформах ИТД.
Сотрудничество также предусматривает регулярное проведение международных конференций, форумов и экспертных встреч, а также создание регионального центра научного и политического диалога по вопросам технологической дипломатии в Центральной Азии. Подписание меморандума стало важным шагом на пути укрепления роли УМЭД как регионального академического лидера в сфере цифровой дипломатии, расширения международного научного обмена и подготовки нового поколения специалистов, обладающих современными цифровыми и дипломатическими компетенциями.