JIDUda O‘zbekiston Respublikasining Janubiy Koreyadagi elchisi bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 4-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining Janubiy Koreyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi Alisher Abdusalomov bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov, JIDU qoshidagi diplomatik akademiya direktori Abdusamat Xaydarov, «Xalqaro iqtisodiyot va menejment”, “Xalqaro munosabatlar”, “Executive Education” fakultetlari dekanlari, “Til ta'limi markazi” direktori, o‘quv-uslubiy bo‘lim va xalqaro aloqalar bo‘limi boshliqlari, shuningdek kafedra mudirlari ishtirok etdi.
A.Umarov universitet va diplomatik vakolatxonalar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish muhimligiga e’tibor qaratib, ta’lim va madaniy dasturlar sohasidagi hamkorlik muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, Koreyaning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik tajribasi va bu borada amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ma’lumot berdi.
O‘zbekistonning Janubiy Koreyadagi elchisi A.Abdusalomov sheriklik munosabatlarini rivojlantirishdan manfaatdor ekanini bildirib, qator amaliy takliflar bildirdi.
Uchrashuvda Janubiy Koreyaning yetakchi universitetlari va ilmiy institutlari bilan qo‘shma ilmiy loyihalar va grantlar imkoniyatlari, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida bilim almashish va ilmiy-ma'rifiy aloqalarni mustahkamlash uchun qisqa muddatli kurslarni tashkil qilish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar universitetning jahon ta’lim makoniga integratsiyalashuvi bo‘yicha strategik maqsadlariga muvofiq xalqaro hamkorlikni kuchaytirish maqsadida JIDU va O‘zbekiston Respublikasining Janubiy Koreyadagi elchixonasi o‘rtasidagi hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

UWED hosted an online meeting with the Ambassador of the Republic of Uzbekistan to South Korea
On December 4 of this year, an online meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to South Korea Alisher Abdusalomov was held at the University of World Economy and Diplomacy.
The meeting was attended by the First Vice-Rector for Academic Affairs of UWED Akram Umarov, Director of the Diplomatic Academy at UWED Abdusamat Khaidarov, Deans of the Faculties of World Economy and Management, International Relations, Executive Education, Director of the Center for Language Education, Heads of the Educational and Methodological Department and the Department of International Relations, as well as Heads of Departments of UWED.
A. Umarov, drawing attention to the importance of strengthening the university's interaction with diplomatic missions, emphasized the importance of cooperation in the field of educational and cultural programs. He also spoke about the experience of cooperation with leading universities in Korea and current projects in this area.
Ambassador of Uzbekistan to South Korea A. Abdusalomov expressed interest in developing partnerships and made a number of practical proposals.
During the dialogue, the prospects for joint research projects and grants with leading universities and research institutes in South Korea, as well as the organization of short-term courses that will facilitate the exchange of knowledge and strengthen scientific and educational ties between the countries, were discussed.
Following the meeting, the participants agreed to continue cooperation between UWED and the Embassy of the Republic of Uzbekistan in South Korea in order to strengthen international cooperation in line with the university's strategic goals of integration into the global educational space.