Sun’iy intellekt bo‘yicha xalqaro konferensiya: qonunchilikni takomillashtirish sari qadam
2024-yil 3-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Sun’iy intellekt va xalqaro huquq” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va 2030-yilgacha sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish strategiyasining asosiy yo‘nalishlarini amalga oshirish doirasida tashkil etildi.
Konferensiya raqamli texnologiyalar, adliya va ichki ishlar vazirliklari qatorida davlat va xalqaro tashkilotlar vakillarining ta’lim va malaka oshirish yo‘nalishida muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Forum ishtirokchilari orasida Strategik tahlil va prognozlash oliy maktabi, Inson huquqlari milliy markazi, Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi hamda Toshkent davlat yuridik universiteti vakillari bor edi.
Konferensiyada Xitoy, Rossiya, Qirg‘iziston, Pokiston va boshqa davlatlardan kelgan ekspertlar, shuningdek, O‘zbekistondagi YuNESKO vakillari ishtirok etdi. Ishtirokchilarning bunday xilma-xilligi xalqaro miqyosda tajriba va bilim almashinuvini ta’minladi, bu esa sun’iy intellekt sohasida qonunchilikni rivojlantirishda nihoyatda muhimdir.
Konferensiyaning asosiy maqsadi – sun’iy intellektni xalqaro-huquqiy tartibga solish masalalarini ilmiy muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Unda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish, joriy etish, etik jihatlar va huquqiy tartibga solish, shuningdek, inson huquqlariga ta’siri kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi. Ayniqsa, Yevropa Ittifoqi, AQSh va Xitoy kabi mamlakatlarda sun’iy intellektni tartibga solishdagi yondashuvlardagi farqlarga alohida e’tibor qaratildi.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligini xalqaro tendensiyalar va tajribalarni inobatga olgan holda takomillashtirish bo‘yicha ilmiy asoslangan amaliy tavsiyalar ishlab chiqishdi. Ushbu tavsiyalar mamlakatning ushbu sohadagi huquqiy bazasini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Konferensiya yakunlariga ko‘ra asosiy xulosalar va tavsiyalar o‘z aksini topadigan ilmiy tezislar to‘plami nashr etilishi rejalashtirilgan. Bu esa bilim va tajribani kengroq doiradagi mutaxassislar va siyosatchilar o‘rtasida tarqatish imkonini beradi hamda sun’iy intellekt sohasida qonunchilik va huquqiy tizimni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Международная конференция по искусственному интеллекту:  шаг к совершенствованию законодательства
3 декабря 2024 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Искусственный интеллект и международное право». Мероприятие было проведено в рамках реализации основных направлений Стратегии «Узбекистан – 2030» и Стратегии развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года.
Конференция стала важным шагом в направлении образования и повышения квалификации представителей государственных и международных организаций, включая министерства цифровых технологий, юстиции и внутренних дел. Участниками форума стали сотрудники Высшей школы стратегического анализа и прогнозирования, Национального центра по правам человека, Научно-исследовательского института развития цифровых технологий и искусственного интеллекта, Правоохранительной академии и Ташкентского государственного юридического университета.
В конференции приняли участие эксперты из Китая, России, Киргизии, Пакистана и других стран, а также представители ЮНЕСКО в Узбекистане. Такое разнообразие участников позволило обеспечить обмен опытом и знаниями на международном уровне, что крайне важно для развития законодательства в области искусственного интеллекта.
Основной целью конференции стала научная дискуссия по вопросам международно-правового регулирования искусственного интеллекта. Участники обсудили актуальные вопросы развития, внедрения, этических аспектов и правового регулирования использования технологий искусственного интеллекта, а также их влияние на права человека. Особое внимание было уделено различиям в подходах к регулированию искусственного интеллекта в таких странах как Европейский Союз, США и Китай.
По итогам конференции участники выработали научно обоснованные практические рекомендации по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан с учетом международных тенденций и практик в области регулирования искусственного интеллекта. Эти рекомендации будут иметь важное значение для развития правовой базы страны в этой области.
По итогам конференции будет издан сборник научных тезисов, в котором найдут свое отражение ключевые выводы и рекомендации. Это позволит распространить знания и опыт среди более широкого круга специалистов и политиков, что будет способствовать дальнейшему развитию законодательства и правовой системы в области искусственного интеллекта.