JIDUda yadro huquqi bo‘yicha xalqaro mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Introduction to Nuclear Law” mavzusida xalqaro mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir yadro energiyasidan foydalanishni tartibga solishning dolzarb xalqaro-huquqiy masalalari hamda global yadro xavfsizligini ta’minlashga bag‘ishlandi.
Mazkur tadbir xalqaro huquq va ommaviy-huquqiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi Timur Ibadullayev tomonidan yadro huquqi sohasidagi yetakchi xalqaro ekspertlar ishtirokida tashkil etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasining Avstriya Respublikasidagi Elchixonasi hamda Venadagi xalqaro tashkilotlar huzuridagi Doimiy vakolatxonasi maslahatchisi Abbosbek Adilov hamda Xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) Yadro va shartnoma huquqi bo‘limi yuridik maslahatchisi, Qonunchilikka ko‘maklashish dasturi rahbari Kristel Drillat ma’ruza qildilar.
Interaktiv shaklda o‘tkazilgan mahorat darsi doirasida xalqaro yadro huquqining asosiy jihatlari, jumladan, yadro xavfsizligi, yadro materiallarining jismoniy himoyasi, yadro qurollarining tarqalmasligini ta’minlash kafolatlari hamda yadro zarariga nisbatan xalqaro-huquqiy javobgarlik masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, zamonaviy yadro huquqi tizimini shakllantiruvchi asosiy xalqaro shartnomalar, xususan, Yadro xavfsizligi to‘g‘risidagi konvensiya hamda Yadro avariyalari haqida tezkor xabardor qilish to‘g‘risidagi konvensiyaga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir professor-o‘qituvchilar va talabalar orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Ishtirokchilar xalqaro yadro huquqining rivojlanish tendensiyalarini muhokama qilish hamda taklif etilgan ekspertlarga savollar berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В УМЭД состоялся международный мастер-класс по ядерному праву
17 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошёл международный мастер-класс на тему «Introduction to Nuclear Law». Мероприятие было посвящено актуальным международно-правовым вопросам регулирования использования ядерной энергии, а также обеспечению глобальной ядерной безопасности.
Данное мероприятие было организовано преподавателем кафедры международного права и публично-правовых дисциплин Тимуром Ибадуллаевым с участием ведущих международных экспертов в области ядерного права.
В рамках мероприятия с докладами выступили советник Посольства Республики Узбекистан в Австрийской Республике и Постоянного представительства при международных организациях в Вене Аббосбек Адилов, а также юридический консультант отдела ядерного и договорного права Международное агентство по атомной энергии, руководитель программы законодательной помощи Кристель Дрилла.
В ходе интерактивного мастер-класса были рассмотрены ключевые аспекты международного ядерного права, включая ядерную безопасность, физическую защиту ядерных материалов, гарантии нераспространения ядерного оружия, а также вопросы международно-правовой ответственности за ядерный ущерб. Особое внимание было уделено основным международным договорам, формирующим современную систему ядерного права, в частности Конвенции о ядерной безопасности и Конвенции о оперативном оповещении о ядерных авариях.
Мероприятие вызвало большой интерес среди профессорско-преподавательского состава и студентов. Участники получили возможность обсудить тенденции развития международного ядерного права и задать вопросы приглашённым экспертам.