JIDUda yadro huquqi bo‘yicha xalqaro mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Introduction to Nuclear Law” mavzusida xalqaro mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir yadro energiyasidan foydalanishni tartibga solishning dolzarb xalqaro-huquqiy masalalari hamda global yadro xavfsizligini ta’minlashga bag‘ishlandi.
Mazkur tadbir xalqaro huquq va ommaviy-huquqiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi Timur Ibadullayev tomonidan yadro huquqi sohasidagi yetakchi xalqaro ekspertlar ishtirokida tashkil etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasining Avstriya Respublikasidagi Elchixonasi hamda Venadagi xalqaro tashkilotlar huzuridagi Doimiy vakolatxonasi maslahatchisi Abbosbek Adilov hamda Xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) Yadro va shartnoma huquqi bo‘limi yuridik maslahatchisi, Qonunchilikka ko‘maklashish dasturi rahbari Kristel Drillat ma’ruza qildilar.
Interaktiv shaklda o‘tkazilgan mahorat darsi doirasida xalqaro yadro huquqining asosiy jihatlari, jumladan, yadro xavfsizligi, yadro materiallarining jismoniy himoyasi, yadro qurollarining tarqalmasligini ta’minlash kafolatlari hamda yadro zarariga nisbatan xalqaro-huquqiy javobgarlik masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, zamonaviy yadro huquqi tizimini shakllantiruvchi asosiy xalqaro shartnomalar, xususan, Yadro xavfsizligi to‘g‘risidagi konvensiya hamda Yadro avariyalari haqida tezkor xabardor qilish to‘g‘risidagi konvensiyaga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir professor-o‘qituvchilar va talabalar orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Ishtirokchilar xalqaro yadro huquqining rivojlanish tendensiyalarini muhokama qilish hamda taklif etilgan ekspertlarga savollar berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

An international masterclass on nuclear law was held at UWED
On March 17 of this year, an international masterclass titled “Introduction to Nuclear Law” was held at the University of World Economy and Diplomacy. The event focused on current international legal issues related to the regulation of nuclear energy use, as well as ensuring global nuclear safety.
The event was organized by Timur Ibadullayev, a lecturer at the Department of International Law and Public Law Disciplines, with the participation of leading international experts in the field of nuclear law.
As part of the event, presentations were delivered by Abbosbek Adilov, Counselor of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Austria and the Permanent Mission to international organizations in Vienna, and Kristel Drillat, Legal Advisor at the Nuclear and Treaty Law Section of the International Atomic Energy Agency and Head of the Legislative Assistance Programme.
During the interactive masterclass, key aspects of international nuclear law were discussed, including nuclear safety, physical protection of nuclear materials, safeguards for nuclear non-proliferation, and issues of international legal liability for nuclear damage. Particular attention was given to the main international treaties shaping the modern nuclear law system, including the Convention on Nuclear Safety and the Convention on Early Notification of a Nuclear Accident.
The event attracted great interest among faculty members and students. Participants had the opportunity to discuss current trends in the development of international nuclear law and to ask questions to the invited experts.