JIDUda Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 12-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining (IWMI) O‘zbekistondagi vakili Barbara Yanush-Pavletta bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
JIDU o‘quv ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov IWMI vakili bilan suv diplomatiyasi va tegishli taʼlim tashabbuslarini ilgari surish sohasida hamkorlik qilish imkoniyatlarini muhokama qildi.
Tomonlar ushbu sohada ta’lim va salohiyatni oshirish muhimligini ta’kidladilar. Ular boʻlajak diplomatlar, siyosatchilar va suv resurslari menejerlarini suv bilan bogʻliq murakkab masalalarni hal qilish uchun zarur koʻnikma va bilimlar bilan jihozlash uchun moʻljallangan maxsus oʻquv dasturlari va akademik kurslarni ishlab chiqishni koʻrib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida Markaziy Osiyoda mintaqaviy suv diplomatiyasiga yanada integratsiyalashgan va barqaror yondashuvni yaratishga qaratilgan doimiy hamkorlik uchun asos yaratish va muloqotni davom ettirish boʻyicha majburiyatlar qabul qilindi.

В УМЭД состоялась встреча с представителем Международного института управления водными ресурсами
12 августа текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с представителем Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Узбекистане Барбарой Януш-Павлетта.
Первый проректор по учебным делам Акрам Умаров обсудил с представителем IWMI возможности сотрудничества в области продвижения водной дипломатии и соответствующих образовательных инициатив.
Стороны подчеркнули важность образования и наращивания исследовательского потенциала в этой сфере. Рассмотрен вопрос разработки специализированных учебных программ и академических курсов, призванных вооружить будущих сотрудников внешнеполитических и внешнеэкономических структур необходимыми навыками и знаниями для разрешения сложных проблем, связанных с использованием водных ресурсов.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжение дальнейшего диалога и создании основы для постоянного сотрудничества в сфере образования и научно-исследовательских работ, направленных на поиск путей интегрированного и устойчивого подхода к региональной водной дипломатии в Центральной Азии.