Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida italiyan tili bayrami bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 8-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida italyan tili o‘qitilishining yigirma yilligi nishonlandi.
Bayram tantanalarida Italiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Agostino Pinna va Perujiya universiteti (Università degli Studi di Perugia) rektori Valerio de Cesaris ishtirok etdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev tashrif buyurgan mehmonlarni qutlar ekan, O‘zbekiston-Italiya munosabatlari turli sohalarda faol rivojlanib borayotganini ta’kidlab, oliy ta’lim sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga e’tibor qaratdi.
Rektor Valerio de Cesaris JIDU talabalarining Italiyada amaliyot o‘tashini tashkil etish, italyan tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish, shuningdek, ilmiy va madaniy tadbirlarni hamkorlikda o‘tkazishga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Perujiya universiteti va JIDU o‘rtasida madaniy va ilmiy hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandumni imzoladilar.
JIDUda italyan tili o‘qitilishining 20 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri doirasida rang-barang konsert dasturi bo‘lib o‘tdi. Talabalar italyan tilida she’rlar, qo‘shiqlar va hatto operalardan parchalar ijro etishdi.
Tadbir so‘ngida Elchi Agostino Pinna JIDU o‘qituvchilari va talabalariga italyan tiliga qaratilayotgan katta e’tibor uchun minnatdorchilik bildirdi.

The celebration of the Italian language took place at the University of World Economy and Diplomacy
On April 8 of the this year, a celebration marking the twentieth anniversary of teaching the Italian language took place at the University of World Economy and Diplomacy.
The event was attended by the Ambassador of Italy to Uzbekistan, Agostino Pinna and the rector of the University of Perugia (Università degli Studi di Perugia), Valerio De Cesaris.
Welcoming the guests, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the UWED Sodyq Safoev, noted the active development of Uzbek-Italian relations in various spheres and emphasized the strengthening of cooperation in the field of higher education.
Rector Valerio De Cesaris expressed interest in organizing internships for UWED students in Italy, enhancing the qualifications of Italian language teachers, as well as jointly conducting scientific and cultural events.
Following the meeting, the parties signed a Memorandum of Cultural and Scientific Cooperation between the University of Perugia and UWED.
As part of the celebration dedicated to the 20th anniversary of teaching Italian language at UWED, a colorful concert program took place. Students performed poems, songs, and even excerpts from operas in Italian.
At the end of the event, Ambassador Agostino Pinna thanked the teachers and students of UWED for their great attention to the Italian language.