JIDUga BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori tashrif buyurdi
Joriy yilning 2-oktabr kuni BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabine Mahl Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekistonda Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) amalga oshirish sohasidagi hamkorlikning asosiy jihatlarini muhokama qildilar. Nafaqat amaliy ishlar, balki BRMning mazmun-mohiyati va ahamiyatini aholi orasida keng tushuntirish, shuningdek, ushbu global vazifalar haqida jamoatchilik xabardorligini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Sabine Mahl xonim O‘zbekistonda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida barcha 17 ta Barqaror rivojlanish maqsadlari o‘z aksini topganini alohida qayd etdi. Bu, uning fikricha, hukumat, xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati sa’y-harakatlarini birlashtirish uchun mustahkam asos yaratadi.
Kun tartibidagi asosiy masalalardan biri aniq qo‘shma loyihalarni boshlash istiqbollarini muhokama qilish bo‘ldi. Ular qatorida:
Ta’lim va ijtimoiy tashabbuslar orqali BRMni amalda ilgari surish;
Jamoatchilikni barqaror rivojlanish tamoyillari to‘g‘risida xabardor qilish dasturlarini amalga oshirish;
JIDU talabalari va yosh tadqiqotchilarini ushbu sohadagi ilmiy izlanishlar va amaliy tadqiqotlarga jalb etish.
JIDU rektori S.Safoyev, o‘z navbatida, universitet xalqaro munosabatlar va iqtisodiyot sohasidagi yetakchi oliy ta’lim muassasasi sifatida ushbu ishda akademik va ekspert platformasi bo‘lishga tayyorligini ta’kidladi. U yoshlarni global muammolarni hal qilishga jalb etish mamlakatning barqaror kelajagi poydevori ekanligiga ishonch bildirdi.
Ushbu uchrashuv O‘zbekistonning BMT bilan ko‘p yillik hamkorligini mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Unda yosh avlodni xalqaro tashabbuslarga faol jalb qilish va 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun akademik salohiyatni safarbar etishning aniq yo‘llari belgilab berildi.

УМЭД посетил Постоянный координатор ООН в Узбекистане
2 октября текущего года Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) с рабочим визитом посетила Постоянный координатор ООН в Узбекистане г-жа Сабине Махл. Высокую гостью встретил Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содик Сафоев.
В ходе встречи стороны обсудили ключевые аспекты сотрудничества в области реализации Целей устойчивого развития (ЦУР) в Узбекистане. Была подчеркнута важность не только практической работы, но и широкого разъяснения сути и значения ЦУР среди населения, а также повышения осведомленности общественности об этих глобальных задачах.
Г-жа Сабине Махл особо отметила, что в принятой в Узбекистане «Стратегии Узбекистан – 2030» нашли отражение все 17 Целей устойчивого развития. Это, по ее словам, создает прочную основу для интеграции усилий правительства, международных организаций и гражданского общества.
Одним из центральных пунктов повестки дня стало обсуждение перспектив запуска конкретных совместных проектов. Среди них:
Практическое продвижение ЦУР через образовательные и социальные инициативы;
Реализация программ по информированию общественности о принципах устойчивого развития;
Привлечение студентов и молодых исследователей УМЭД к научным изысканиям и прикладным исследованиям в данной сфере.
Ректор УМЭД С.Сафоев, в свою очередь, подчеркнул готовность университета, как ведущего вуза в области международных отношений и экономики, выступать академической и экспертной платформой для этой работы. Он выразил уверенность, что вовлечение молодежи в решение глобальных задач является залогом устойчивого будущего страны.
Данная встреча стала важным шагом на пути укрепления многолетнего партнерства Узбекистана с ООН. Она наметила конкретные пути для активного вовлечения молодого поколения в международные инициативы и мобилизации академического потенциала для достижения Целей устойчивого развития к 2030 году.