JIDUga BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori tashrif buyurdi
Joriy yilning 2-oktabr kuni BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabine Mahl Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) tashrif buyurdi. Oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekistonda Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) amalga oshirish sohasidagi hamkorlikning asosiy jihatlarini muhokama qildilar. Nafaqat amaliy ishlar, balki BRMning mazmun-mohiyati va ahamiyatini aholi orasida keng tushuntirish, shuningdek, ushbu global vazifalar haqida jamoatchilik xabardorligini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Sabine Mahl xonim O‘zbekistonda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida barcha 17 ta Barqaror rivojlanish maqsadlari o‘z aksini topganini alohida qayd etdi. Bu, uning fikricha, hukumat, xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati sa’y-harakatlarini birlashtirish uchun mustahkam asos yaratadi.
Kun tartibidagi asosiy masalalardan biri aniq qo‘shma loyihalarni boshlash istiqbollarini muhokama qilish bo‘ldi. Ular qatorida:
Ta’lim va ijtimoiy tashabbuslar orqali BRMni amalda ilgari surish;
Jamoatchilikni barqaror rivojlanish tamoyillari to‘g‘risida xabardor qilish dasturlarini amalga oshirish;
JIDU talabalari va yosh tadqiqotchilarini ushbu sohadagi ilmiy izlanishlar va amaliy tadqiqotlarga jalb etish.
JIDU rektori S.Safoyev, o‘z navbatida, universitet xalqaro munosabatlar va iqtisodiyot sohasidagi yetakchi oliy ta’lim muassasasi sifatida ushbu ishda akademik va ekspert platformasi bo‘lishga tayyorligini ta’kidladi. U yoshlarni global muammolarni hal qilishga jalb etish mamlakatning barqaror kelajagi poydevori ekanligiga ishonch bildirdi.
Ushbu uchrashuv O‘zbekistonning BMT bilan ko‘p yillik hamkorligini mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Unda yosh avlodni xalqaro tashabbuslarga faol jalb qilish va 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun akademik salohiyatni safarbar etishning aniq yo‘llari belgilab berildi.

The UN Resident Coordinator in Uzbekistan visited UWED
On October 2 of this year, the UN Resident Coordinator in Uzbekistan, Ms. Sabine Mahl, paid a working visit to the University of World Economy and Diplomacy (UWED). The distinguished guest was met by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED Sodiq Safoev.
During the meeting, the parties discussed key aspects of cooperation in the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) in Uzbekistan. The importance of not only practical work, but also a wide explanation of the essence and significance of the SDGs among the population was emphasized, and raising public awareness of these global challenges.
Ms. Sabine Mahl emphasized that the "Uzbekistan Strategy – 2030" adopted in Uzbekistan reflects all 17 Sustainable Development Goals. This, she said, creates a solid basis for integrating the efforts of the government, international organizations and civil society.
One of the central items on the agenda was the discussion of the prospects for launching specific joint projects. Among them:
Practical promotion of the SDGs through educational and social initiatives;
Implementation of programs to inform the public about the principles of sustainable development;
Involvement of students and young researchers of UWED in scientific research and applied research in this area.
UWED Rector S. Safoev, in turn, emphasized the readiness of the university, as a leading university in the field of international relations and economics, to act as an academic and expert platform for this work. He expressed confidence that the involvement of young people in solving global problems is the key to the sustainable future of the country.
This meeting was an important step towards strengthening Uzbekistan's long-standing partnership with the UN. She outlined concrete ways to actively involve the younger generation in international initiatives and mobilize academic potential to achieve the Sustainable Development Goals by 2030.