JIDUda “Sun’iy intellekt va inson huquqlari” mavzusida mehmon ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 22-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari kursi doirasida mehmon ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Hindistondan taklif etilgan mehmonlar: Dhirubhay Ambani Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari instituti (Gandinagar, Gujarat) Huquq maktabi dotsenti doktor Niteesh Kumar Upadhyay va Dehli universiteti huquq fakulteti katta assistent-professori doktor Arti Aneya ma’ruza qildilar. Ma’ruza “Sun’iy intellekt va inson huquqlari: muammolar va istiqbollar” mavzusiga bag‘ishlandi.
Ma’ruza davomida mehmonlar sun’iy intellekt va inson huquqlarining o‘zaro ta’siri, sun’iy intellektni rivojlantirishda global aktorlarning o‘rni, sun’iy intellektning inson huquqlariga ta’sirining ijobiy va salbiy oqibatlari masalalarini ko‘rib chiqdilar.
JIDU tomonidan tadbirda Xalqaro huquq va ommaviy-huquq fanlari kafedrasi mudiri Kadirova Nargiza hamda ushbu kafedra professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi. Mehmonlar talabalar bilan faol muloqot qilib, ularga savollar berishdi, talabalar esa o‘z navbatida dolzarb mavzularga yuqori qiziqish bildirib, munozaralarda faol ishtirok etishdi.
Muhokama sun’iy intellektni qo‘llashning axloqiy, huquqiy va siyosiy jihatlariga to‘xtalib o‘tish imkonini berdi hamda talabalar va mutaxassislar o‘rtasida qizg‘in fikr almashinuviga sabab bo‘ldi.

В УМЭД состоялась гостевая лекция на тему «Искусственный интеллект и права человека»
22 сентября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась гостевая лекция в рамках курса по международному праву и публичным правовым дисциплинам.
С лекцией выступили приглашённые гости из Индии: доктор Нитиш Кумар Упадхьяй, доцент школы права Института информационных и коммуникационных технологий Дхирубхай Амбани (Гандинагар, Гуджарат), и доктор Арти Анея, старший ассистент-профессор Юридического факультета Университета Дели. Лекция была посвящена теме: «Искусственный интеллект и права человека: вызовы и перспективы».
В ходе лекции докладчики рассмотрели вопросы взаимодействия искусственного интеллекта и прав человека, роль глобальных акторов в развитии искусственного интеллекта, а также положительные и отрицательные последствия влияния искусственного интеллекта на права человека.
Со стороны УМЭД на мероприятии присутствовала заведующая кафедрой международного права и публично-правовых наук Кадирова Наргиза, а также профессорско-преподавательский состав данной кафедры. Гости активно взаимодействовали со студентами, задавали им вопросы, а студенты, в свою очередь, проявили высокий интерес к актуальной тематике и приняли активное участие в дискуссиях.
Обсуждение позволило затронуть этические, правовые и политические аспекты применения искусственного интеллекта и вызвало оживлённый обмен мнениями между студентами и экспертами.