JIDU va Glazgo universiteti o‘rtasida hamkorlik kengaymoqda
2025-yil 14–15-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Buyuk Britaniyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri - Glazgo universiteti Huquq maktabi vakillari, professor Marco Goldoni va Akbar Rasulov rasmiy tashrif bilan keldi.
Tashrif doirasida 14-sentabr kuni JIDU rektori Sodiq Safoyev hamda professor Marco Goldoni o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar o‘zaro hamkorlikda ishlab chiqilayotgan Xalqaro huquq yo‘nalishidagi qo‘shma magistratura dasturining konsepsiyasi, amalga oshirish bosqichlari va kelgusidagi strategik yo‘nalishlar bo‘yicha fikr almashdilar.
15-sentabr kuni esa JIDUda akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A.Umarov, fakultet dekanlari va xalqaro hamkorlik bo‘yicha mas’ullar ishtirokida ishchi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Glazgo universiteti bilan hamkorlik doirasida rejalashtirilgan qo‘shma magistratura dasturi keng muhokama qilindi.
Shuningdek, JIDU birinchi prorektori Akram Umarov Glazgo universiteti professorlarini JIDUda qisqa muddatli darslar o‘tishga taklif etdi. Ushbu tashabbus mehmonlar tomonidan iliq kutib olindi.
Tashrif doirasida Glazgo huquq maktabi faoliyati, qo‘shma dastur imkoniyatlari va ta’lim jarayoni yuzasidan talabalarga maxsus taqdimot ham o‘tkazildi. Talabalar o‘qish jarayoni, saralash mezonlari, moddiy ko‘mak va stipendiyalar borasida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.
Tashrif yakunida professor Marco Goldoni JIDU va Glazgo universiteti o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari izchil rivojlanayotganini e’tirof etdi va hamkorlik istiqbollari borasida yuqori ishonch bildirdi.

Cooperation between UWED and the University of Glasgow is expanding
On September 14–15, 2025, representatives of the School of Law of the University of Glasgow - one of the United Kingdom’s leading higher education institutions - Professor Marco Goldoni and Akbar Rasulov paid an official visit to the University of World Economy and Diplomacy (UWED).
As part of the visit, on September 14, a meeting was held between UWED Rector Sodyq Safoev and Professor Marco Goldoni. During the discussion, the parties exchanged views on the concept, implementation stages, and future strategic directions of the joint master’s program in International Law currently being developed in cooperation.
On September 15, a working meeting was held at UWED with the participation of First Vice-Rector for Academic Affairs A. Umarov, faculty deans, and international cooperation coordinators. The meeting focused on an in-depth discussion of the planned joint master’s program within the framework of cooperation with the University of Glasgow.
In addition, UWED First Vice-Rector Akram Umarov invited the professors of the University of Glasgow to deliver short-term lectures at UWED. This initiative was warmly welcomed by the guests.
As part of the visit, a special presentation was also delivered to students on the activities of the Glasgow School of Law, opportunities of the joint program, and the learning process. Students received detailed answers to their questions concerning the study process, admission criteria, financial support, and scholarships.
At the conclusion of the visit, Professor Marco Goldoni acknowledged the steady development of cooperation between UWED and the University of Glasgow and expressed strong confidence in the prospects of the partnership.