JIDU va Glazgo universiteti o‘rtasida hamkorlik kengaymoqda
2025-yil 14–15-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Buyuk Britaniyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri - Glazgo universiteti Huquq maktabi vakillari, professor Marco Goldoni va Akbar Rasulov rasmiy tashrif bilan keldi.
Tashrif doirasida 14-sentabr kuni JIDU rektori Sodiq Safoyev hamda professor Marco Goldoni o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar o‘zaro hamkorlikda ishlab chiqilayotgan Xalqaro huquq yo‘nalishidagi qo‘shma magistratura dasturining konsepsiyasi, amalga oshirish bosqichlari va kelgusidagi strategik yo‘nalishlar bo‘yicha fikr almashdilar.
15-sentabr kuni esa JIDUda akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A.Umarov, fakultet dekanlari va xalqaro hamkorlik bo‘yicha mas’ullar ishtirokida ishchi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Glazgo universiteti bilan hamkorlik doirasida rejalashtirilgan qo‘shma magistratura dasturi keng muhokama qilindi.
Shuningdek, JIDU birinchi prorektori Akram Umarov Glazgo universiteti professorlarini JIDUda qisqa muddatli darslar o‘tishga taklif etdi. Ushbu tashabbus mehmonlar tomonidan iliq kutib olindi.
Tashrif doirasida Glazgo huquq maktabi faoliyati, qo‘shma dastur imkoniyatlari va ta’lim jarayoni yuzasidan talabalarga maxsus taqdimot ham o‘tkazildi. Talabalar o‘qish jarayoni, saralash mezonlari, moddiy ko‘mak va stipendiyalar borasida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.
Tashrif yakunida professor Marco Goldoni JIDU va Glazgo universiteti o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari izchil rivojlanayotganini e’tirof etdi va hamkorlik istiqbollari borasida yuqori ishonch bildirdi.

Сотрудничество между УМЭД и Университетом Глазго расширяется
14–15 сентября 2025 года представители Школы права одного из ведущих высших учебных заведений Великобритании – Университета Глазго, профессор Марко Гольдони и Акбар Расулов, совершили официальный визит в Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД).
В рамках визита 14 сентября состоялась встреча ректора УМЭД Содыка Сафоева с профессором Марко Гольдони. В ходе обсуждения стороны обменялись мнениями по концепции, этапам реализации и будущим стратегическим направлениям совместной магистерской программы по международному праву, которая разрабатывается в сотрудничестве.
15 сентября в УМЭД прошло рабочее совещание с участием первого проректора по академическим делам А. Умарова, деканов факультетов и координаторов по международному сотрудничеству. Совещание было посвящено подробному обсуждению планируемой совместной магистерской программы в рамках сотрудничества с Университетом Глазго.
Кроме того, первый проректор УМЭД Акрам Умаров пригласил профессоров Университета Глазго прочитать краткосрочные лекции в УМЭД. Эта инициатива была тепло воспринята гостями.
В ходе визита также состоялась специальная презентация для студентов о деятельности Школы права Университета Глазго, возможностях совместной программы и учебном процессе. Студенты получили подробные ответы на вопросы, касающиеся учебного процесса, критериев поступления, финансовой поддержки и стипендий.
По итогам визита профессор Марко Гольдони отметил поступательное развитие сотрудничества между УМЭД и Университета Глазго и выразил высокую уверенность в перспективах дальнейшего партнерства.