JIDU talabalari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi
Joriy yilning 1-aprel sanasida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Fan, ta’lim, madaniyat, sport va yoshlar masalalari qo‘mitasi a’zolarining Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1-bosqich talabalari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda JIDU talabalariga mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, qabul qilinayotgan yangi qonunlarning mazmun-mohiyati hamda Qonunchilik palatasining faoliyati to‘g‘risida atroflicha ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, siyosiy partiyalar fraksiyalari, qo‘mitalar, Qonunchilik palatasining Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiyasi va Yoshlar parlamenti ish faoliyati haqida so‘zlab berildi.
Ochiq va samimiy ruhda o‘tgan muloqotlarda talaba-yoshlar, хususan, JIDUning “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1-bosqich talabalari ham qonun loyihalarini ishlab chiqish, ularni dastlabki tarzda ko‘rib chiqish, birinchi va ikkinchi o‘qishga tayyorlash, yalpi majlis muhokamalariga kiritish bilan bog‘liq muhim masalalar yuzasidan chuqur bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Uchrashuvda yoshlarni qiziqtirgan barcha savollariga deputatlar tomonidan atroflicha javoblar qaytarildi.
Shu kuni talabalar Qonunchilik palatasining diqqatga sazovor joylari, jumladan, Oliy Majlis tarixi aks etgan muzey, parlament kutubxonasi hamda qonunlar qabul qilinadigan katta majlislar zali bilan yaqindan tanishdi.

Студенты УМЭД познакомились с деятельностью Законодательной Палаты Олий Мажлиса
1 апреля текущего года состоялась встреча членов Комитета по вопросам науки, образования, культуры, спорта и молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса со студентами 1-курса факультета “Международные отношения” Университета мировой экономики и дипломатии.
На встрече студентам УМЭД были представлены подробные сведения о широкомасштабных реформах, осуществляемых в нашей стране в сфере государственной молодежной политики, о сущности принимаемых новых законов, а также о деятельности Законодательной палаты.
Кроме того, была предоставлена информация о деятельности фракций политических партий, комитетов, Комиссии по делам молодежи Законодательной палаты и Молодежного парламента.
В ходе прошедшего в открытой и искренней атмосфере диалога студенты, в частности первокурсники факультета “Международные отношения” УМЭД, получили глубокие знания и навыки по таким важным вопросам, как разработка проектов законов, их предварительное обсуждение, подготовка к первому и второму чтению, а также внесение на обсуждение пленарного заседания.
На встрече депутаты дали исчерпывающие ответы на все вопросы, интересовавшие молодежь.
В этот день студенты также ознакомились с достопримечательными объектами Законодательной палаты, в том числе с музеем, отражающим историю Олий Мажлиса, парламентской библиотекой и большим залом, в котором принимаются законы.