Joriy yilning 12-avgust kuni poytaxtimizda “Oqila ayollar” harakati tashkil etilganining 3 yilligi munosabati bilan tantanali anjuman bo‘lib o‘tdi. Unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslaxat kengashi raisi, professor E.Sultanova ishtirok etdi.
Tadbirni bosh vazir o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Maxkamova ochib berar ekan, bu harakatning yurtimiz ijtimoiy hayotidagi o‘rni, erishilgan natijalar hamda istiqboldagi vazifalarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Anjumanda ta’kidlanganidek, “Oqila ayollar” o‘z faoliyatini oilaviy munosabatlarni mustahkamlash, ajrimlarni kamaytirish, erta nikohlar, zo‘ravonlik holatlarining oldini olish, yoshlarda ma’rifat va mas’uliyat tuyg‘usini shakllantirish kabi muhim masalalarga yo‘naltirmoqda. Bundan tashqari, “Oqila ayollar” harakati faoliyatini yangi bosqichga olib chiqish, jamiyatda uning ta’sirini yanada kuchaytirishga qaratilgan bir qator amaliy taklif va tavsiyalar qabul qilindi. Jumladan, “Oila maktablari”ni keng joriy etish, oilalarda ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, ajrimlar bilan bog‘liq muammolarni ilg‘or yechimlar orqali hal etish va media faollikni kuchaytirish ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Tadbir yakunida respublika “Oqila ayollar” harakatining istiqboldagi vazifalari, ustuvor yo‘nalishlari hamda ayollar ma’naviyatini yuksaltirish bo‘yicha aniq amaliy taklif va tavsiyalar o‘z ifodasini topgan Forum rezolyutsiyasi qabul qilindi.

UWED professor took part in the forum “Okila ayollar”
On August 12 of this year, a solemn conference dedicated to the 3rd anniversary of the creation of the movement “Okila ayollar” (“Wise Women”) was held in the capital. The event was attended by the Chairperson of the Advisory Council on Women's Issues of the University of World Economy and Diplomacy, Professor E. Sultanova.
Opening the event, Deputy Prime Minister, Chairperson of the Committee on Family and Women's Affairs Zulaykho Makhkamova emphasized the role of this movement in the public life of the country, the results achieved and the tasks for the future.
As it was emphasized at the conference, “Okila ayollar” directs its activities to such important issues as strengthening family relations, reducing divorces, preventing early marriages and violence, forming enlightenment and a sense of responsibility among young people. A number of practical proposals and recommendations were also adopted aimed at bringing the activities of the “Okila ayollar” movement to a new level and further strengthening its influence in society. In particular, the widespread introduction of "Family Schools", improving the spiritual atmosphere in families, solving problems related to divorce through advanced methods and strengthening media activity were identified as priority tasks.
As a result of the event, a resolution of the Forum was adopted, which reflects the long-term tasks, priority areas of the republican movement "Okila Ayollar" and specific practical proposals and recommendations for increasing the spirituality of women.