Joriy yilning 12-avgust kuni poytaxtimizda “Oqila ayollar” harakati tashkil etilganining 3 yilligi munosabati bilan tantanali anjuman bo‘lib o‘tdi. Unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslaxat kengashi raisi, professor E.Sultanova ishtirok etdi.
Tadbirni bosh vazir o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Maxkamova ochib berar ekan, bu harakatning yurtimiz ijtimoiy hayotidagi o‘rni, erishilgan natijalar hamda istiqboldagi vazifalarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Anjumanda ta’kidlanganidek, “Oqila ayollar” o‘z faoliyatini oilaviy munosabatlarni mustahkamlash, ajrimlarni kamaytirish, erta nikohlar, zo‘ravonlik holatlarining oldini olish, yoshlarda ma’rifat va mas’uliyat tuyg‘usini shakllantirish kabi muhim masalalarga yo‘naltirmoqda. Bundan tashqari, “Oqila ayollar” harakati faoliyatini yangi bosqichga olib chiqish, jamiyatda uning ta’sirini yanada kuchaytirishga qaratilgan bir qator amaliy taklif va tavsiyalar qabul qilindi. Jumladan, “Oila maktablari”ni keng joriy etish, oilalarda ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, ajrimlar bilan bog‘liq muammolarni ilg‘or yechimlar orqali hal etish va media faollikni kuchaytirish ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Tadbir yakunida respublika “Oqila ayollar” harakatining istiqboldagi vazifalari, ustuvor yo‘nalishlari hamda ayollar ma’naviyatini yuksaltirish bo‘yicha aniq amaliy taklif va tavsiyalar o‘z ifodasini topgan Forum rezolyutsiyasi qabul qilindi.

Профессор УМЭД приняла участие в форуме «Окила аёллар»
12 августа текущего года в столице состоялась торжественная конференция, посвященная 3-летию создания движения «Окила аёллар» («Мудрые женщины»). В мероприятии приняла участие председатель Консультативного совета по вопросам женщин Университета мировой экономики и дипломатии, профессор Э. Султанова.
Открывая мероприятие, заместитель премьер-министра, председатель Комитета по делам семьи и женщин Зулайхо Махкамова особо отметила роль этого движения в общественной жизни страны, достигнутые результаты и задачи на перспективу.
Как подчеркивалось на конференции, «Окила аёллар» направляет свою деятельность на такие важные вопросы, как укрепление семейных отношений, сокращение разводов, предотвращение ранних браков и случаев насилия, формирование у молодежи просвещенности и чувства ответственности. Также был принят ряд практических предложений и рекомендаций, направленных на выведение деятельности движения «Окила аёллар» на новый уровень и дальнейшее усиление его влияния в обществе. В частности, в качестве приоритетных задач определены широкое внедрение «Семейных школ», оздоровление духовной атмосферы в семьях, решение проблем, связанных с разводами, посредством передовых методов и усиление медийной активности.
По итогам мероприятия была принята резолюция Форума, в которой отражены перспективные задачи, приоритетные направления республиканского движения «Окила аёллар» и конкретные практические предложения и рекомендации по повышению духовности женщин.