Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida to’lov-shartnoma miqdori oshirilishiga asosnoma
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 21-iyundagi «Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari» to‘g‘risidagi PQ-3795 sonli, shuningdek 2021-yil 24-dekabrdagi «Davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-61-son qarorlarida yuqori malakali kadrlar tayyorlash va universitetni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha xarajatlarni hisobga olgan holda hamda ta’lim xizmatlari bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqib, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari (magistratura mutaxassisliklari) bo‘yicha bitta talabani bazaviy to‘lov-kontrakt shaklida bir yillik o‘qitish qiymatining miqdorini 3 barobargacha oshirishga ruxsat etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘risida»gi farmonlariga asosan, xodimlar va professor-o‘qituvchilar oylik ish haqi miqdori 2024-yil 1-oktabrdan 10% oshirildi va joriy yilning 1-avgustidan yana 10% oshirilishi belgilangan bo‘lib, umumiy o‘sish 20% tashkil qiladi. 2024-yilda tovar va xizmatlar bo‘yicha rasmiy inflyatsiya o‘rtacha 10% tashkil etdi. Shuningdek, kommunal xizmatlari (issiqlik energiyasi) narxlari ham 2024-2025 yillarda 15% oshdi.
Universitet hisobiga kelib tushadigan qo‘shimcha mablag‘lar hisobidan ta’lim sifatini yanada yaxshilash, xodimlar va professor-o‘qituvchilarning ish haqi va unga tenglashtilgan to‘lovlarni joriy inflyatsiya (10%) darajasida oshirish, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va munosib rag‘batlantirib borish, infratuzilmani yanada rivojlantirish maqsadida to‘lov-kontrakt miqdorini bozor qiymatiga yaqinlashtirish va raqobatbardosh qiymatlar darajasida belgilash maqsadga muvofiq.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi PQ-330-son qarorida xalqaro miqyosda tan olingan oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarini JIDU akademik va ilmiy jarayonlariga jalb etish vazifasi belgilangan. Mazkur topshiriq doirasida JIDUga xorijiy mutaxassislarni jalb qilish orqali xalqaro akademik muhitni shakllantirish choralari ko‘rilmoqda.
Bundan tashqari, ushbu mablag‘lar Universitetni joriy va kapital (qisman) ta’mirlash ishlariga, Talabalar turar joyidagi sharoitlarni yaxshilash, sport majmualarini ta’mirlash va Axborot-resurs markazi imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
2024/2025 o‘quv yilidan boshlab 3-kurslarda darslar to‘liq ingliz tilida olib boriladigan “pilot” guruhlari tashkil qilindi va mazkur tajriba-sinov ijobiy natijalar berdi. Yangi o‘quv yilida ushbu tajribani 3-4-kurslarda davom ettirish rejalashtirilgan.
Shunday qilib, bu yondashuv yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etish va raqobatbardosh ta’lim muhitini shakllantirishda muhim omillardan biri bo‘lmoqda.
Yuqorida bayon etilgan omillar hamda universitetning 2025-2026-yillarda kutilayotgan xarajatlarini inobatga olgan holda, bitta talabani to‘lov-kontrakt shaklida o‘qitish qiymati miqdorlarini 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab quyidagi tartibda 15% oshirish (indeksatsiya qilish) JIDU Kuzatuv kengashi tomonidan tasdiqlandi:
Ta’lim yo‘nalishlari nomi |
Stipendiyasiz (ming so‘m) |
Stipendiyali (ming so‘m) |
I.Bakalavriat |
|||
- |
1-2- kurs talabalari |
33 750,00 |
40 586,02 |
3-4-kurs talabalari |
27 301,00 |
34 137,02 |
Bakalavriat xorijiy talabalar |
38 400,00 |
Bakalavriat xorijiy talabalar (viza) |
44 800,00 |
II.Magistratura |
Magistratura talabalari |
34 560,00 |
41 396,02 |
Magistratura xorijiy talabalar (O‘Rda doimiy yashash hujjatiga ega) |
Magistratura xorijiy talabalar (viza asosida) |
51 200,00 |
Ma’lumot uchun. JIDUning o‘ziga xos xususiyatlarini inobatga olgan holda, raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash va ta’lim sifatini yuqori darajada saqlab turish maqsadida kechki, sirtqi va masofaviy ta’lim shakllarini yo‘lga qo‘yilmaganligi sababli universitetning moliyaviy barqarorligining katta qismi kunduzgi ta’lim shakli to‘lov-kontrakt hisobidan amalga oshirilmoqda.

Обоснование увеличения размера платного контракта в Университете мировой экономики и дипломатии
В Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП-3795 от 21 июня 2018 года «О мерах по кардинальному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» и в соответствующем Постановлении № ПП-61 от 24 декабря 2021 года “О мерах по предоставлению финансовой самостоятельности государственным высшим учебным заведениям” предусмотрена подготовка высококвалифицированных кадров с учетом затрат в соответствии со стратегией развития Университета и исходя из спроса и предложения на рынке образовательных услуг, ежегодно для государственных высших учебных заведений республики по соответствующим учебным направлениям и специальностям допускается увеличение стоимости контрактного обучения в бакалавриате и магистратуре до трехкратного размера базовой оплаты за обучение.
В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан «О повышении размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий», с 1 октября 2024 года была произведена индексация заработной платы сотрудников и профессорско-преподавательского состава на 10%, а с 1 августа текущего года предусматривается дополнительное повышение ещё на 10%, в результате чего общий рост составит 20%. В 2024 году официальный уровень инфляции по товарам и услугам составил в среднем 10%. Кроме того, в 2024–2025 годах рост тарифов на коммунальные услуги (в том числе на тепловую энергию) составил 15%.
В целях дальнейшего повышения качества образования за счет дополнительных средств, поступающих на счет университета, увеличения заработной платы сотрудников и профессорско-преподавательского состава, а также приравненных к ней выплат на уровень текущей инфляции (10%), их социальной поддержки и достойного стимулирования, дальнейшего развития инфраструктуры целесообразно приблизить размер оплаты по контракту к рыночной стоимости и установить его на уровне конкурентоспособных значений.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-330 от 23 июля 2022 года, перед Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) поставлена задача привлечения профессорско-преподавательского состава международно признанных высших учебных заведений к академическому и научному процессу университета. В рамках данной инициативы предпринимаются меры по формированию международной академической среды за счёт привлечения иностранных специалистов в УМЭД.
Кроме того, предусмотрено направление соответствующих средств на проведение текущих и (частично) капитальных ремонтных работ в университете, улучшение условий проживания в студенческом общежитии, ремонт спортивных комплексов, а также расширение возможностей Информационно-ресурсного центра.
Начиная с 2024/2025 учебного года, 3-х курсах были сформированы «пилотные» группы, в которых учебный процесс ведётся полностью на английском языке. Результаты данной экспериментальной практики оказались положительными. В новом учебном году планируется продолжение реализации этого опыта на 3–4 курсах.
Таким образом, данный подход становится важным фактором в привлечении высококвалифицированных иностранных специалистов и формировании конкурентоспособной образовательной среды.
Учитывая вышеизложенные факторы, а также ожидаемые расходы университета в 2025–2026 годах, Наблюдательным советом УМЭД утверждено увеличение (индексация) стоимости обучения одного студента по форме платного контракта на 15% начиная с 2025–2026 учебного года в следующем порядке:
Наименование образовательного направления |
Без стипендии (тыс. сумов) |
Со стипендией (тыс. сумов) |
I. Бакалавриат |
|||
Студенты 1–2 курсов |
33 750,00 |
40 586,02 |
Студенты 3-4 курсов |
27 301,00 |
34 137,02 |
Иностранные студенты бакалавриата (с видом на жительство в РУз) |
38 400,00 |
— Иностранные студенты бакалавриата (на визовой основе) |
44 800,00 |
II.Maгистратура |
Студенты магистратуры |
34 560,00 |
41 396,02 |
Иностранные студенты магистратуры (с видом на жительство в РУз) |
Иностранные студенты магистратуры (на визовой основе) |
51 200,00 |
Для сведения. С учётом специфики Университета мировой экономики и дипломатии, в целях подготовки конкурентоспособных кадров и обеспечения высокого качества образования, в университете не предусмотрены вечерняя, заочная и дистанционная формы обучения. В связи с этим значительная часть финансовой устойчивости университета обеспечивается за счёт платных контрактов студентов очной формы обучения.