Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Amerika Qo‘shma Shtatlarining yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirishda davom etmoqda. Ushbu yo‘nalish doirasida Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 3-bosqich talabasi Asrorxon Sattorov Kolorado shtati universitetida (Colorado State University, CSU) bir oylik yozgi ilmiy amaliyot dasturida ishtirok etdi.
2025-yil 16-iyundan 13-iyulgacha bo‘lib o‘tgan ushbu amaliyot davomida A. Sattorov Kolorado shtati universitetining Biznes maktabida ilmiy tadqiqotlarda faol ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Ilmiy rahbarlar va professorlar rahbarligida u ma’lumotlarni tahlil qilish, tadbirkorlik, yetakchilik va boshqa biznes fanlari bo‘yicha chuqur bilimlarga ega bo‘ldi. Dasturda turli mamlakatlardan kelgan talabalar ishtirok etgani xalqaro tajriba almashinuvi va madaniy hamda akademik bilimlarning kengayishiga xizmat qildi.
Amaliyot doirasida Asrorxon Sattorov Axborot tizimlari markazida (CIS) intensiv o‘quv kursini ham muvaffaqiyatli yakunladi. Dasturda ma’lumotlarni tayyorlash va ularni vizuallashtirish, regressiya tahlili, prognozlash, mashinaviy o‘rganish usullari, Monte-Karlo simulyatsiyasi hamda biznesda sun’iy intellekt asoslari kabi mavzulardagi ma’ruzalar va amaliy mashg‘ulotlar o‘rin oldi.
U shuningdek CSU professorlari tomonidan o‘tkazilgan bir qator ilmiy seminarlar, jumladan tadqiqot metodologiyasi, ma’lumot to‘plash, ilmiy maqola yozish va nashrga tayyorlash bo‘yicha muhokamalarda ishtirok etdi.
Asrorxon Charles Schwab, JBS Foods va Ball Corporation kabi yetakchi Amerika kompaniyalari vakillari bilan bevosita muloqotda bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Ushbu uchrashuvlar biznesdagi real tahliliy yondashuvlar bilan tanishishga yordam berdi va uning xalqaro biznes muhiti haqidagi tasavvurini kengaytirdi.
Dastur yakunida Sattorov issiq ob-havoning tadbirkorlik faoliyatiga ta’siri mavzusida o‘z tadqiqot g‘oyasini taqdim etdi. Uning ishi professorlar va dastur qatnashchilari tomonidan ijobiy baholandi.
Mazkur imkoniyat JIDUning nufuzli Amerika universitetlari bilan barqaror akademik aloqalarni mustahkamlash strategiyasining bir qismidir. Jumladan, joriy yilda JIDU delegatsiyasi 2025-yil 1–8-mart kunlari Xyuston shahrida bo‘lib o‘tgan AIEA 2025 (The Association of International Education Administrators) yillik konferensiyasida ishtirok etdi. Konferensiya doirasida Kolorado shtati universiteti bilan ushbu yozgi amaliyot dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Bunday dasturlar talabalarni amaliy ko‘nikmalar bilan ta’minlashdan tashqari, ularga xalqaro hamkorlik va madaniy almashuv tajribasini ham beradi. Kelajakda JIDU o‘z talabalari uchun shunday imkoniyatlarni kengaytirishni, ularni global ilmiy maydonda mustahkam o‘rin egallashlari uchun zarur sharoitlar yaratishni rejalashtirmoqda.

Студент УМЭД принял участие в программе летней стажировки в Колорадо (США)
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) продолжает расширять сотрудничество с ведущими высшими учебными заведениями Соединённых Штатов Америки. В рамках этого направления студент 3-го курса факультета Международной экономики и менеджмента, Асрорхон Сатторов, принял участие в летней научной стажировке в Университете штата Колорадо (Colorado State University, CSU) в течение одного месяца.
Стажировка, проходившая с 16 июня по 13 июля 2025 года, дала А. Сатторову возможность активно участвовать в научных исследованиях в Бизнес-школе Университета штата Колорадо. Под руководством научных наставников и профессоров он углубил свои знания в области анализа данных, предпринимательства, лидерства и других бизнес-дисциплин. Программа также включала в себя участие студентов из различных стран, что способствовало международному обмену опытом и расширению культурных и академических горизонтов.
В рамках стажировки Асрорхон Сатторов также прошёл интенсивный учебный курс в Центре информационных систем (CIS). Программа включала лекции и практические занятия по таким темам как подготовка и визуализация данных, регрессионный анализ, прогнозирование, методы машинного обучения, симуляции Монте-Карло и основы искусственного интеллекта в бизнесе.
Он принял участие в ряде научных семинаров, проводимых профессорами CSU, включая обсуждения по методологии исследований, сбору данных, написанию научных статей и подготовке публикаций.
Асрорхон также имел возможность напрямую пообщаться с представителями ведущих американских компаний, таких как Charles Schwab, JBS Foods и Ball Corporation. Эти встречи позволили ознакомиться с реальными кейсами применения аналитики в бизнесе и расширили его понимание международной деловой среды.
В завершение программы Сатторов выступил с итоговой презентацией исследовательской идеи, посвящённой влиянию жаркой погоды на предпринимательское поведение. Его работа получила положительные отклики от преподавателей и участников программы.
Эта возможность является частью стратегии УМЭД по укреплению устойчивых академических связей с престижными американскими университетами. В частности, в этом году делегация УМЭД приняла участие в ежегодной конференции AIEA 2025 (The Association of International Education Administrators), которая проходила с 1 по 8 марта 2025 года в Хьюстоне. В ходе конференции были обсуждены вопросы сотрудничества с Университетом штата Колорадо, включая запуск данной программы летних стажировок.
Такие программы не только помогают студентам развивать практические навыки, но и предоставляют ценный опыт международного сотрудничества и культурного обмена. В будущем УМЭД планирует расширять такие возможности для своих студентов, создавая условия для укрепления их позиций на глобальной научной арене.