Joriy yilning 15-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yuta shtati Senati raisi Styuart Adams va AQShning Turkiyadagi sobiq elchisi va “World Trade Center Utah” raisi Jeff Flek boshchiligidagi Yuta shtati (AQSH) Senati delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiya tarkibiga Yuta shtatining qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyati, biznes hamjamiyati va ta’lim tashkilotlarining yuqori martabali vakillari kirdi.
Uchrashuv avvalida Amerika tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, mamlakatning yangilangan tashqi siyosatining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, delegatsiya a’zolariga JIDU salohiyati va AQSH universitetlari bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari haqida taqdimot o‘tkazildi. Jumladan, akademik almashinuv, IXTI qoshidagi Amerika tadqiqotlari markazi negizida qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, JIDU Executive Education tizimi orqali iqtisodiyot, moliya va menejmentning dolzarb masalalari bo‘yicha davlat organlari kadrlari malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv dasturlarini tashkil etish qayd etildi.
Raqamli texnologiyalar, shu jumladan sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlik imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Yuta Senati Prezidenti S.Adams O‘zbekistondagi islohotlarning yuqori sur’atini qayd etib, o‘zbek xalqining qat’iyati va salohiyatiga qoyil qolganini ta’kidladi.
“Stirling Foundation” fondi prezidenti M.Xansen Yuta universitetlari ishtirokida "Executive Education" qo‘shma dasturlarini o‘tkazishda, amerikalik ekspertlarning IXTI qoshidagi Amerika tadqiqotlari markaziga tashriflarini tashkil etishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.

Делегация Сената штата Юта посетила Университет мировой экономики и дипломатии
15 мая т.г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с делегацией Сената штата Юта (США), возглавляемой председателем Сената штата Юта Стюартом Адамсом и бывшим послом США в Турции и председателем «World Trade Center Utah» Джеффом Флейком.
Делегация включала высокопоставленных представителей законодательной и исполнительной власти, делового сообщества и образовательных организаций Юты.
В начале встречи американская сторона была проинформирована о ходе осуществляемых в РУ общественно-политических и социально-экономических реформ, основных направлениях обновленной внешней политики страны.
Членам делегации также была предоставлена презентация о потенциале УМЭД и возможных направлениях взаимодействия с американскими университетами. В том числе были отмечены академический обмен, реализация совместных исследовательских проектов на базе Центра американских исследований при ИПМИ, а также организация учебных программ по повышению квалификации кадров госорганов через систему Executive Education УМЭД по актуальным вопросам экономики, финансов и менеджмента.
Особый акцент был сделан на возможности сотрудничества в сфере цифровых технологий, включая искусственный интеллект.
Президент Сената Юты С.Адамс отметил высокую динамику реформ в Узбекистане и выразил восхищение целеустремленностью и потенциалом узбекского народа.
Президент фонда «Stirling Foundation» М. Хансен выразил готовность оказать содействие в проведении совместных программ Executive Education с участием университетов Юты, организации визитов американских экспертов в Центр американских исследований при ИПМИ.
В ходе обмена мнениями стороны выразили уверенность в устойчивом развитии партнёрства и отметили особую важность укрепления академических, культурных и гуманитарных связей.