Diplomatik akademiya va JIDU vakillarining hamkorlikni mustahkamlash va akademik aloqalarni yo‘lga qo‘yish maqsadida xorijiy institutlarga tashrifi uyushtirildi
2025-yil 19-23-mayda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universiteti, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi vakillaridan iborat bo‘lgan delegatsiya Finlyandiya va Estoniyaga tanishuv tashrifi bilan bordi.
Tashrif davomida O‘zbekiston delegatsiyasi Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi, Xalqaro munosabatlar instituti, Davlat boshqaruvi instituti, Xelsinki universiteti, Martti Ahtisaari Tinchlik jamg‘armasi, Aleksanteri instituti vakillari, Estoniya tashqi ishlar vazirligi, Tallin Universiteti, Estoniya diplomatiya maktabi, Elektron boshqaruv akademiyasi va boshqa qator tashkilotlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif EXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori hamkorligida diplomatlar va davlat xizmatchilarini tayyorlash bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganish, shuningdek, O‘zbekiston va Yevropa oliy ta’lim muassasalari va tadqiqot markazlari o‘rtasida akademik va ilmiy aloqalarni kengaytirish maqsadida tashkil etildi.

Representatives of the Diplomatic Academy and UWED visited foreign institutions to strengthen cooperation and establish academic ties
On May 19-23, 2025, a delegation of the University of World Economy and Diplomacy, the Diplomatic Academy under UWED, as well as the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, paid a study visit to Finland and Estonia.
During the visit, the Uzbek delegation held meetings with representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Finland, the Institute of International Relations, the Institute of Public Administration, the University of Helsinki, the Martti Ahtisaari Peace Foundation, the Aleksanteri Institute, the Ministry of Foreign Affairs of Estonia, Tallinn University, the Estonian School of Diplomacy, the Academy of Electronic Governance and other organizations.
The visit was organized in cooperation with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan to learn international best practices in the training of diplomats and civil servants, as well as to expand academic and scientific cooperation between higher education institutions and research centers in Uzbekistan and Europe.