Diplomatik akademiya va JIDU vakillarining hamkorlikni mustahkamlash va akademik aloqalarni yo‘lga qo‘yish maqsadida xorijiy institutlarga tashrifi uyushtirildi
2025-yil 19-23-mayda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universiteti, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi vakillaridan iborat bo‘lgan delegatsiya Finlyandiya va Estoniyaga tanishuv tashrifi bilan bordi.
Tashrif davomida O‘zbekiston delegatsiyasi Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi, Xalqaro munosabatlar instituti, Davlat boshqaruvi instituti, Xelsinki universiteti, Martti Ahtisaari Tinchlik jamg‘armasi, Aleksanteri instituti vakillari, Estoniya tashqi ishlar vazirligi, Tallin Universiteti, Estoniya diplomatiya maktabi, Elektron boshqaruv akademiyasi va boshqa qator tashkilotlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif EXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori hamkorligida diplomatlar va davlat xizmatchilarini tayyorlash bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganish, shuningdek, O‘zbekiston va Yevropa oliy ta’lim muassasalari va tadqiqot markazlari o‘rtasida akademik va ilmiy aloqalarni kengaytirish maqsadida tashkil etildi.

Представители Дипломатической академии и УМЭД посетили зарубежные организации с целью укрепления сотрудничества и установления академических связей
19-23 мая 2025 года делегация в составе представителей Университета мировой экономики и дипломатии, Дипломатической академии при УМЭД, а также Министерства иностранных дел Республики Узбекистан посетила с ознакомительным визитом Финляндию и Эстонию.
В ходе визита делегация провела встречи с представителями Министерства иностранных дел Финляндии, Института международных отношений, Института государственного управления, Хельсинкского университета, Фонда мира Мартти Ахтисаари, Алексантери-института, Министерства иностранных дел Эстонии, Таллиннского университета, Эстонской школы дипломатии, Академии электронного управления и ряда других организаций.
Визит был организован совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане с целью изучения передового международного опыта в области подготовки дипломатов и государственных служащих, а также расширения академических и научных связей между высшими учебными заведениями и исследовательскими центрами Узбекистана и Европы.