Urganchda bo‘lib o‘tgan Xotin-qizlar huquqi va xavfsizligiga bag‘ishlangan ilmiy seminar-treningda JIDU vakili ishtirok etdi
Joriy yilning 19–20-may kunlari Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch Davlat Universiteti mezbonligida “Xotin-qizlar huquqi va xavfsizligi: zamonaviy tahdidlar va yechimlar” mavzusida respublika miqyosidagi ilmiy seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbir xotin-qizlarning huquqiy va ijtimoiy himoyasini mustahkamlash, zamonaviy tahdidlar oldida ularning xavfsizligini ta’minlash, shuningdek, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida tajriba almashuvini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan edi.
Seminar-treningda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Oliy Majlis Senati, Respublika Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Respublika Ichki ishlar vazirligining huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha mas’ullari, shuningdek, yurtimizdagi barcha oliy o‘quv yurtlari xotin-qizlar maslahati kengashlari raislari, yetakchi olimalar hamda soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) xotin-qizlar maslahati kengashi raisi, professor E’tibor Sultonova ham ushbu nufuzli anjumanda faol ishtirok etdi. U seminar doirasida o‘zining chiqishi orqali xotin-qizlar huquqlarini ta’minlashda ta’lim-tarbiya muassasalarining tutgan o‘rni, gender tenglik siyosatining bugungi holati hamda bu boradagi dolzarb muammolar va yechimlar xususida fikr bildirdi.
Tadbir doirasida yillar davomida xotin-qizlar orasida faoliyat yuritib, o‘z fidoyiligi bilan ajralib turgan bir guruh oliy o‘quv yurtlari xotin-qizlar maslahati kengashlari raislari taqdirlandi. Jumladan, E.Sultonovaga sertifikat va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Seminarning ikkinchi kuni barcha ishtirokchilar uchun qadimiy Xiva shahriga sayohat tashkil etildi. Ziyorat davomida ishtirokchilar o‘zbek xalqining boy tarixiy merosi, madaniyati va qadriyatlari bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘lishdi.
Ushbu seminar-trening nafaqat muhim muammolarni muhokama qilish, balki respublika miqyosidagi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida tajriba almashuvini yo‘lga qo‘yish, ayollar huquqini himoya qilish bo‘yicha ijobiy amaliyotlarni ommalashtirish yo‘lida ham muhim qadam bo‘ldi.

Представитель УМЭД принял участие в научном семинаре-тренинге, посвященном правам и безопасности женщин, который прошел в Ургенче
19–20 мая текущего года на базе Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни состоялся республиканский научный семинар-тренинг на тему «Права и безопасность женщин: современные угрозы и решения».
Целью мероприятия стало укрепление правовой и социальной защиты женщин, обеспечение их безопасности перед лицом современных угроз, а также развитие обмена опытом между высшими образовательными учреждениями страны.
В семинаре-тренинге приняли участие представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, Сената Олий Мажлиса, Республиканского комитета по делам семьи и женщин, Комитета по делам религий, Министерства внутренних дел (в частности, ответственные за профилактику правонарушений), а также председатели советов женщин всех высших учебных заведений Узбекистана, ведущие учёные и отраслевые специалисты.
От Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) активное участие в семинаре приняла председатель Совета женщин, профессор Эътибор Султонова. В рамках своего выступления она осветила роль образовательных учреждений в обеспечении прав женщин, текущее состояние гендерной политики, а также актуальные проблемы и пути их решения.
В рамках мероприятия были награждены председатели советов женщин при вузах, которые на протяжении многих лет проявляли активность и самоотверженность в работе с женщинами. В частности, Э.Султоновой вручили сертификат и памятные подарки.
Во второй день семинара для всех участников была организована экскурсия в древний город Хива. Во время визита участники получили возможность ближе познакомиться с богатым историческим наследием, культурой и ценностями узбекского народа.
Семинар-тренинг стал не только платформой для обсуждения важных проблем, но и значимым шагом в развитии межвузовского обмена опытом, распространении лучших практик по защите прав женщин на республиканском уровне.