JIDU jamoasi OTM professor-o‘qituvchilari o‘rtasida tashkil etilgan “Zakovat” intellektual musobaqasida faxrli birinchi o‘rinni egalladi
Joriy yilning 15-aprel kuni Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida “Zakovat” intellektual turniri bo‘lib o‘tdi. 7 ta nufuzli oliy ta'lim muassasa ayol professor-o‘qituvchilari bir davrada ilm bellashuvida ishtirok etdilar. Tadbirga turli universitet Xotin-qizlar Maslahat kengashi raislari hakamlik qilish maqsadida taklif qilindi.
Ushbu turnirda JIDU ayol professor-o‘qituvchilari jamoasi munosib ishtirok etib faxrli 1-o‘rinni qo‘lga kiritdilar.
Turnirda JIDUdan tashqari, Toshkent kimyo-texnologiya instituti, Toshkent tibbiyot akademiyasi, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy san’at va dizayn instituti hamda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti jamoalari ham ishtirok etdilar.
Musobaqaning asosiy maqsadi yurtimizda xotin-qizlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish, gender tengligini ta’minlash va ayollarning jamiyat hayotidagi faolligini oshirishdir. Shuningdek, bu tadbir ayollarning intellektual qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlashga ham qaratilgan. Musobaqa orqali ishtirokchilar o‘z bilim va ko‘nikmalarini namoyish etib, bir-birlari bilan tajriba almashish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Bu kabi tadbirlar nafaqat ayollarning intellektual salohiyatini oshirishga, balki jamiyatda ularning rolini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
JIDU ayol professor-o‘qituvchilari jamoasiga ushbu turnir davomida ko‘rsatgan yorqin o‘yinlari va muvaffaqiyatli ishtiroki uchun minnatdorchilik bildiramiz hamda ularga omad va zafarlar tilab qolamiz.

Команда УМЭД заняла почетное первое место в интеллектуальном конкурсе «Заковат», организованном среди профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений
15 апреля текущего года в Национальном институте исскуств и дизайна имени Камолиддина Бехзода прошел интеллектуальный турнир «Заковат».
В научном состязании приняли участие женщины-профессора и преподаватели из 7 престижных высших учебных заведений. В качестве судей на мероприятие были приглашены председатели Женских консультативных советов различных университетов.
Команда женщин-преподавателей УМЭД приняла достойное участие в этом турнире и заняла почетное 1-е место.
Помимо УМЭД в турнире приняли участие команды Ташкентского химико-технологического института, Ташкентской медицинской академии, Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова, Ташкентского государственного экономического университета, Национального института искусств и дизайна имени Камолиддина Бехзода и Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Основная цель конкурса - организация содержательного досуга женщин в нашей стране, обеспечение гендерного равенства и повышение активности женщин в общественной жизни. Кроме того, это мероприятие направлено на поддержку интеллектуальных интересов женщин. Благодаря конкурсу участницы смогли продемонстрировать свои знания и навыки, а также обменяться опытом друг с другом. Подобные мероприятия служат не только повышению интеллектуального потенциала женщин, но и дальнейшему укреплению их роли в обществе.
Выражаем благодарность команде за яркую игру и успешное участие в этом турнире, а также желаем им удачи и дальнейших побед.