JIDUda Osiyo Parlament Assambleyasi Bosh kotibi Muhammad Rizo Majidiy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 9-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Osiyo parlament assambleyasi Bosh kotibi, Strategik tadqiqotlar instituti prezidenti va Eron Tehron universiteti dotsenti Muhammad Rizo Majidiy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda JIDU akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov hamda ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismailova ishtirok etdi.
Muzokaralar avvalida mehmonga universitet faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi va A. Umarov JIDU tashkil etilganidan buyon erishilgan asosiy yutuqlar va rivojlanish istiqbollari haqida batafsil so‘zlab berdi. Bunga javoban Muhammad Rizo Majidiy samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, o‘zaro hamkorlikdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Mehmon, o‘z navbatida, parlamentlar diplomatiyasi va ularning xalqaro munosabatlarda o‘rniga urg‘u bergan holda, tadqiqot va ta’lim sohalarida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Asosiy tashabbus Osiyo Parlament assambleyasi ko‘magida “Parlamentlar diplomatiyasi” kursini tashkil etish bo‘ldi.
Bunga javoban JIDU ushbu mavzu bo‘yicha onlayn seminarlar va muhokamalar o‘tkazish orqali hamkorlikni boshlashni taklif qildi. Universitet uchun parlamentning diplomatiyadagi rolini o‘rganish yo‘nalishi alohida qiziqish uyg‘otishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, JIDU tomoni Strategik tadqiqotlar instituti faoliyatiga qiziqish bildirdi va ikki oliy o‘quv yurtlarining ilmiy jurnallarida qo‘shma tadqiqotlar va nashrlarni yo‘lga qo‘yishni taklif qildi.
Tashrif yakunida tomonlar hamkorlikni rivojlantirish, akademik aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma ta’lim va ilmiy tadbirlarni o‘tkazishga kelishib oldilar. Uchrashuv ishtirokchilari universitetlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, jumladan, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlari, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В УМЭД состоялась встреча с Генеральным секретарем Азиатской парламентской ассамблеи Мохаммадом Резой Маджиди
9 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с Генеральным секретарем Азиатской парламентской ассамблеи Мохаммадом Резой Маджиди, который также является Президентом Института стратегических исследований, а также доцентом Университета Тегерана в Иране.
На встрече приняли участие первый проректор по академическим делам УМЭД Акрам Умаров и проректор по науке и инновациям Гульноза Исмаилова.
В начале встречи гость был проинформирован об основных направлениях деятельности университета, и А. Умаров подробно рассказал о ключевых достижениях и перспективах развития УМЭД с момента его создания. В ответ Мохаммад Реза Маджиди выразил благодарность за теплый прием и отметил заинтересованность во взаимном сотрудничестве.
Мохаммад Реза Маджиди, в свою очередь, предложил открыть новые горизонты сотрудничества в области исследований и образования, с акцентом на взаимодействие парламентов в дипломатии и международных отношениях. Основным предложением выступила инициатива о создании курса «Парламентская дипломатия» с помощью Азиатской парламентской ассамблеи.
В ответ со стороны УМЭД предложено начать взаимодействие путём проведения онлайн-воркшопов и обсуждений по данной тематике. Подчёркнуто, что для Университета направление по изучению роли парламента в дипломатии представляет особый интерес.
Более того, руководство УМЭД выразило заинтересованность в инициативах Института стратегических исследований и предложило наладить совместные исследования и взаимные публикации в научных журналах двух вузов.
По итогам визита стороны договорились развивать сотрудничество, укреплять академические связи и проводить совместные образовательные и научные мероприятия. Участники встречи выразили готовность поддерживать инициативы друг друга, направленные на укрепление отношений между университетами, включая программы обмена студентами и преподавателями, а также реализацию совместных исследовательских проектов.