JIDUda Osiyo Parlament Assambleyasi Bosh kotibi Muhammad Rizo Majidiy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 9-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Osiyo parlament assambleyasi Bosh kotibi, Strategik tadqiqotlar instituti prezidenti va Eron Tehron universiteti dotsenti Muhammad Rizo Majidiy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda JIDU akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov hamda ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismailova ishtirok etdi.
Muzokaralar avvalida mehmonga universitet faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi va A. Umarov JIDU tashkil etilganidan buyon erishilgan asosiy yutuqlar va rivojlanish istiqbollari haqida batafsil so‘zlab berdi. Bunga javoban Muhammad Rizo Majidiy samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, o‘zaro hamkorlikdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Mehmon, o‘z navbatida, parlamentlar diplomatiyasi va ularning xalqaro munosabatlarda o‘rniga urg‘u bergan holda, tadqiqot va ta’lim sohalarida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Asosiy tashabbus Osiyo Parlament assambleyasi ko‘magida “Parlamentlar diplomatiyasi” kursini tashkil etish bo‘ldi.
Bunga javoban JIDU ushbu mavzu bo‘yicha onlayn seminarlar va muhokamalar o‘tkazish orqali hamkorlikni boshlashni taklif qildi. Universitet uchun parlamentning diplomatiyadagi rolini o‘rganish yo‘nalishi alohida qiziqish uyg‘otishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, JIDU tomoni Strategik tadqiqotlar instituti faoliyatiga qiziqish bildirdi va ikki oliy o‘quv yurtlarining ilmiy jurnallarida qo‘shma tadqiqotlar va nashrlarni yo‘lga qo‘yishni taklif qildi.
Tashrif yakunida tomonlar hamkorlikni rivojlantirish, akademik aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma ta’lim va ilmiy tadbirlarni o‘tkazishga kelishib oldilar. Uchrashuv ishtirokchilari universitetlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, jumladan, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlari, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

UWED hosted a meeting with the Secretary General of the Asian Parliamentary Assembly Mohammad Reza Majidi
On April 9, 2025, a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) with Mohammad Reza Majidi, the Secretary General of the Asian Parliamentary Assembly, who is also a President at the Strategic Research Institute and an Associate Professor at Tehran University in Iran.
The meeting was attended by Akram Umarov, the First Vice-Rector for Academic Affairs at UWED, and Gulnoza Ismailova, the Vice-Rector for Science and Innovation.
At the beginning of the meeting, the guest was informed about the main areas of activity of the university, and Akram Umarov gave a detailed information of the key achievements and future prospects of UWED since its establishment. In response, Mohammad Reza Majidi expressed his gratitude for the warm welcome and emphasized his interest in mutual cooperation.
Mohammad Reza Majidi, in turn, proposed opening new horizons for collaboration in the fields of research and education, with a focus on the interaction between parliaments in diplomacy and international relations. The main proposal was an initiative to create a course on “Parliamentary Diplomacy” with the support of the Asian Parliamentary Assembly.
In response, UWED proposed starting cooperation through online workshops and discussions on this topic. It was emphasized that the university is particularly interested in the role of parliaments in diplomacy.
Furthermore, UWED leadership expressed interest in the initiatives of the Strategic Research Institute and proposed establishing joint research projects and mutual publications in the scientific journals of both universities.
As a result of the visit, the parties agreed to develop cooperation, strengthen academic ties, and organize joint educational and scientific events. The participants of the meeting expressed their readiness to support each other’s initiatives aimed at strengthening relations between the universities, including student and faculty exchange programs, as well as the implementation of joint research projects.