JIDUda Amerikalik mashhur olimning “Ma’muriy huquq”ning dolzarb mavzulari bo‘yicha ma’ruzalari bo‘lib o‘tdi
2025-yil 24-26-mart kunlarida jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ma’muriy huquq” fani doirasida professor Josef Kennon “Xalqaro huquq” fakulteti dekani S.Muratayev hamda “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi professori y.f.d. I.Xamedov bilan hamkorlikda 2-bosqich talabalari uchun “AQShda ma’muriy huquqning kelib chiqishi va tarixi, xususan, Ma‘muriy tartib-qoidalar to‘g‘risidagi qonun va AQSh Oliy sudining qarorlariga havola”, “AQSh ma’muriy qonunchiligidagi so‘nggi o‘zgarishlar, xususan, AQSh Oliy qarorlari, ma’muriy agentlik harakatlari va AQSh Kongressi nazorati”, “Milliy bog‘lar, federal yerlar va yovvoyi hayvonlarni ovlashga alohida e’tibor qaratgan holda ekologik qonunchilik va qoidalarni ishlab chiqish bilan bog‘liq amaliy tadqiqotlar” mavzularida onlayn ma’ruzalarini o‘tkazdi.
Ma’ruzalar davomida yuqorida keltirilgan mavzular yuzasidan J.Kennon va I.Xamedov AQSh va O‘zbekiston “Ma’muriy huquq” sohasidagi farqli va o‘xshash jihatlar, sohadagi mavjud dolzarb masalalar va o‘zgarishlar yuzasidan o‘zaro fikr almashib, talabalarga ba’tafsil bilim va tushunchalar berildi.
Ma’ruzalar yakunida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga to‘liq javob olishdi.
Ma’lumot uchun. Professor J.Kennon ekologiya va maʼmuriy huquq sohasida mutaxassis hisoblanib, Iqtisodiy tashkilotning Atrof-muhitni muhofaza qilish va rivojlantirish qo‘mitasida (Parij, Fransiya) AQSh vakili, bundan tashqari, Amerika advokatlar assotsiatsiyasi, Havo sifati qo‘mitasi raisi, shuningdek, AQSh Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligining yuridik maslahatchisi bo‘lib ishlagan. Ayni damda “Heideman Nudelman & Kalik, PC” xalqaro yuridik firma maslahatchisi sifatida faoliyat olib bormoqda.

В УМЭД прошли лекции известного американского ученого по актуальным темам «Административного права»
24-26 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках дисциплины «Административное право» профессор Джозеф Кеннон совместно с деканом факультета «Международное право» С. Муратаевым и профессором кафедры «Международное право и публичное-правовые дисциплины», д-р юрид. наук, И.Хамедовым провели лекции для студентов 2 курса по темам «Предыстория и история административного права в США с особым акцентом на Закон об административных процедурах и решения Верховного суда США», «Последние события в административном праве США с особым акцентом на недавние решения Верховного суда США, действия административных органов и надзор Конгресса США», «Исследования случаев, связанных с экологическим законодательством и нормотворчеством» с особым акцентом на экологическом регулировании национальных парков, федеральных земель и охоты на диких животных».
В ходе лекций Дж. Кэннон и И.Хамедов обменялись мнениями о различиях и сходствах в области «Административного права» между США и Узбекистаном, текущих проблемах и изменениях в этой области, а также предоставили студентам подробные знания и понятие.
По окончании лекций студенты смогли получить ответы на интересующие их вопросы.
Для информации. Профессор Дж. Кэннон — специалист в области экологии и административного права, был представителем США в Комитете по охране окружающей среды и развитию Экономической организации Объединенных Наций (Париж, Франция). Кроме того, Дж. Кэннон занимал пост председателя Комитета по качеству воздуха Американской ассоциации юристов, а также юридического советника Агентства по охране окружающей среды США. В настоящее время он работает советником международной юридической фирме «Heideman Nudelman & Kalik, PC».