JIDU prorektori CESS–2026 konferensiyasida Markaziy Yevrosiyoning global o‘rni haqida ma’ruza qildi
Nazarbayev universitetida Markaziy Yevrosiyo tadqiqotlari jamiyatining CESS–2026 mintaqaviy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. “Markaziy Yevrosiyoni qayta anglash: makonlar, jamiyatlar va hokimiyat” mavzusida tashkil etilgan mazkur anjuman 39 mamlakatdan 500 nafardan ortiq olim va ekspertni birlashtirdi. Bugungi kunda Markaziy Yevrosiyo tadqiqotlari jamiyati — CESS dunyo bo‘ylab 500 dan ziyod tadqiqotchilarni birlashtirib, Markaziy Yevrosiyo bo‘yicha ilmiy izlanishlarni rivojlantirish, akademik hamkorlikni kengaytirish hamda fanlararo yondashuvlarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qilmoqda.
Konferensiyaning ochilish marosimida Nazarbayev universiteti vitse-prezidenti Gulmira Qanay, universitetning Davlat siyosati oliy maktabi dekani Rikkardo Pelitstso hamda CESSning 2026-yildagi prezidenti, Davlat siyosati oliy maktabining ilmiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Dina Sharipova so‘zga chiqdi.
Anjumanning asosiy ma’ruzasi Yaponiyaning Tsukuba universiteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy vishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor, professor Timur Dadabayev tomonidan taqdim etildi.
O‘z ma’ruzasida professor Timur Dadabayev o‘zgarib borayotgan global siyosiy muhitda Markaziy Yevrosiyoning o‘rni va ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi. U uzoq yillar davomida Markaziy Osiyo yirik davlatlar raqobatining obyekti, tranzit yo‘lagi yoki chekka hudud sifatida talqin qilib kelinganini ta’kidladi. Shu bilan birga, zamonaviy ilmiy tadqiqotlarda mintaqa davlatlari va jamiyatlarining mustaqil subyekt sifatidagi roli, mahalliy qarashlar, dekolonial yondashuvlar hamda mintaqani anglashning muqobil usullari tobora ko‘proq ilgari surilayotganini qayd etdi.
Shuningdek, milliy davlatchilik va qo‘shnichilik munosabatlari bir-biridan ajralmas tushunchalar ekani ta’kidlandi. Kuchli davlat barqaror mintaqaviy muhitga, muvaffaqiyatli milliy taraqqiyot esa qo‘shni mamlakatlar bilan tinch va o‘zaro manfaatli hamkorlikka bevosita bog‘liq ekani qayd etildi.
CESS–2026 konferensiyasida 180 dan ortiq universitet, ilmiy markaz va xalqaro tashkilot vakillari ishtirok etdi. Tadqiqot taqdimotlari, panel muhokamalari va akademik muloqotlar davomida jamiyat, boshqaruv, migratsiya, mobillik va mintaqaviy transformatsiya masalalari bo‘yicha yangi ilmiy yondashuvlar muhokama qilindi.

Проректор УМЭД выступил на конференции CESS–2026 с докладом о глобальной роли Центральной Евразии
В Назарбаев Университете состоялась региональная конференция Общества центральноевразийских исследований CESS–2026. Мероприятие на тему «Переосмысление Центральной Евразии: пространства, общества и власть» объединило более 500 учёных и экспертов из 39 стран. В настоящее время Общество центральноевразийских исследований — CESS — объединяет свыше 500 исследователей со всего мира и содействует развитию научных исследований Центральной Евразии, расширению академического сотрудничества и поддержке междисциплинарных подходов.
На церемонии открытия конференции выступили вице-президент Назарбаев Университета Гульмира Канай, декан Высшей школы государственной политики университета Риккардо Пелиццо, а также президент CESS в 2026 году, заместитель декана Высшей школы государственной политики по научной работе Дина Шарипова.
С основным докладом конференции выступил профессор Университета Цукубы в Японии и Университета мировой экономики и дипломатии при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан Тимур Дадабаев.
В своём выступлении профессор Тимур Дадабаев уделил особое внимание роли и значению Центральной Евразии в условиях меняющейся глобальной политической среды. Он отметил, что на протяжении многих лет Центральная Азия рассматривалась как объект соперничества крупных держав, транзитный коридор или периферийный регион. Вместе с тем профессор подчеркнул, что в современных научных исследованиях всё больше внимания уделяется роли государств и обществ региона как самостоятельных субъектов, местным взглядам, деколониальным подходам и альтернативным способам изучения региона.
Также была отмечена неразрывная связь между национальной государственностью и добрососедскими отношениями. Подчёркивалось, что сильное государство нуждается в стабильной региональной среде, а успешное национальное развитие напрямую зависит от мирного и взаимовыгодного сотрудничества с соседними странами.
В конференции CESS–2026 приняли участие представители более 180 университетов, научных центров и международных организаций. В рамках исследовательских презентаций, панельных дискуссий и академических встреч участники обсудили новые научные подходы к изучению общества, управления, миграции, мобильности и региональной трансформации.