2026-yil 30-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” yo‘nalishi 3-bosqich talabalari uchun Sharq tillari kafedrasi tomonidan “Globallashuv va zamonaviy axborot texnologiyalari davrida tarjima masalalari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi. Tadbirni JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyaning “Xalqaro muammolarning amaliy tahlili” kafedrasi mudiri L. Xodjayev olib bordi.
Tadbirda tarjima amaliyotida raqamli vositalar va mobil ilovalardan foydalanish masalasi alohida muhokama qilindi. Mutaxassislar zamonaviy servislar hozircha mutlaq aniqlikni va barcha ma’no nozikliklarini yetkazib berishni kafolatlay olmasligini ta’kidladilar. Shu munosabat bilan chuqur til bilimi va ekspert inson omilining qadri ortib bormoqda.
Uchrashuvda neyrotarmoqlar va ilovalar inson o‘rnini bosa oladimi, degan savol ham o‘rtaga tashlandi. Xulosa bitta: gadjetlar ko‘pincha muhim tafsilotlar va kontekstni o‘tkazib yuboradi. Aynan shuning uchun mentalitet va hududiy xususiyatlarni tushunadigan jonli tarjimonning o‘rni beqiyosdir.
Mahorat darsi qizg‘in bahs-munozara va savol-javoblar bilan yakunlandi. Ishtirokchilar til to‘sig‘ini yengishda tadbirning amaliy ahamiyati yuqori ekanini qayd etdilar.

Мастер-класс на тему «Вопросы перевода в эпоху глобализации и современных информационных технологий»
30 апреля 2026 года кафедрой восточных языков для студентов 3 курса направления «Международные экономические отношения» Университета мировой экономики и дипломатии был организован мастер-класс на тему «Вопросы перевода в эпоху глобализации и современных информационных технологий». Мероприятие провёл заведующий кафедрой «Практический анализ международных проблем» Дипломатической академии при УМЭД Л. Ходжаев.
Отдельной темой мероприятия был вопрос спользования цифровых инструментов и мобильных приложений в переводческой практике. Эксперты подчеркнули, что современные сервисы пока не могут гарантировать абсолютную точность и передачу всех смысловых нюансов. В связи с этим возрастает ценность глубоких языковых знаний и экспертного человеческого фактора.
Также на встрече говорили о том,могут ли нейросети и приложения заменить человека? Вывод однозначен: гаджеты часто упускают важные детали и контекст. Именно поэтому живой переводчик с его пониманием менталитета и региональных нюансов остается незаменимым.
Мастер-класс завершился оживленной дискуссией и сессией ответов на вопросы. Участники отметили высокую практическую ценность мероприятия для преодоления языкового барьера.