2026-yil 8-yanvar kuni Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filialida “Raqamli tibbiy ta’lim: sun’iy intellektning tibbiy ta’lim jarayonidagi o‘rni va samaradorligi, muammo va yechimlar” mavzusida o‘quv-uslubiy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Siyosatshunoslik kafedrasi professori, siyosiy fanlar doktori Qodir Asadovich Jo‘rayev “Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va xalqiga Murojaatnomasi hamda tashqi siyosat sohasidagi vazifalar” mavzusida ma’ruza bilan ishtirok etdi. Ma’ruzada Murojaatnomaning mazmun-mohiyati, ustuvor yo‘nalishlar va tashqi siyosat bo‘yicha vazifalar yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi.
Bunday hamkorlikdagi ilmiy-muloqot tadbirlari raqamli ta’lim va innovatsion yondashuvlarni kuchaytirish, sog‘liqni saqlash tizimi uchun bilim almashinuvi va salohiyatni oshirishga xizmat қилади hamda barqaror rivojlanish kun tartibidagi ta’lim–sog‘liq–hamkorlik yo‘nalishlari bilan uyg‘un hisoblanadi.

Профессор УМЭД выступил на конференции в Чирчикском филиале ТГМУ по цифровому медицинскому образованию и ИИ
8 января 2026 года в Чирчикский филиал Ташкентского государственного медицинского университета состоялась учебно-методическая конференция на тему «Цифровое медицинское образование: роль и эффективность искусственного интеллекта в образовательном процессе, проблемы и решения».
В рамках конференции профессор кафедры политологии Университета мировой экономики и дипломатии доктор политических наук Кадыр Джураев выступил с докладом о Послании Президента Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис и народу, уделив внимание приоритетам и задачам во внешнеполитической сфере.
Подобные совместные мероприятия укрепляют профессиональный диалог между вузами, поддерживают развитие цифровых компетенций и обмен знаниями для системы здравоохранения, что естественно соотносится с повесткой ЦУР/SDGs в части образования, здоровья и партнёрства.