O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi elchilari ishtirokida JIDU Akademik litsey o‘quvchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Akademik litseyida Oʻzbekiston Respublikasining Ozarbayjon Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi B.Ashrafxonov, Shvetsiya Qirolligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi R.Nurimbetov, Malayziyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi K.Gadoyev, Qirgʻiziston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi S.Niyazxodjayevlar ishtirokida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tadbirda tajribali diplomatlar tomonidan zamonaviy xalqaro munosabatlar, samarali diplomatiyaning tinchlik va barqarorlikni taʼminlashdagi oʻrni, Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishlari hamda elchilik faoliyatining amaliy jihatlari haqida batafsil maʼlumotlar berildi. Elchilar oʻzlarining koʻp yillik kasbiy tajribalariga tayangan holda diplomatik muzokaralar, xalqaro hamkorlik, madaniy va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish borasidagi muhim jihatlar bilan oʻrtoqlashdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimi va akademik litseylar faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 2020-yil 3-dekabrdagi PQ-4910 sonli qaroriga muvofiq Akademik litseyning 5 nafar o‘quvchisi Asosiy fan olimpiadasining III (Toshkent shahar) bosqichida faxrli oʻrinlarni egallagani uchun «Akademik litseyimiz iftixori» stipendiyasi bilan taqdirlandi hamda o‘z mukofotlarini faxriy mehmonlar qoʻlidan oldi.

Состоялась встреча учащихся Академического лицея УМЭД с Послами Республики Узбекистан за рубежом
21 января текущего года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Б.Ашрафханова, Чрезвычайного и Полномочного Посла в Королевстве Швеция Р.Нуримбетова, Чрезвычайного и Полномочного Посла в Малайзии К.Гадоева, Чрезвычайного и Полномочного Посла в Кыргызской Республике С.Ниязходжаева.
На мероприятии опытные дипломаты предоставили подробную информацию о современных международных отношениях, роли эффективной дипломатии в обеспечении мира и стабильности, приоритетных направлениях внешней политики Узбекистана и практических аспектах посольской деятельности. Основываясь на своем многолетнем профессиональном опыте, послы поделились важными аспектами дипломатических переговоров, международного сотрудничества, развития культурных и экономических связей.
Также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2020 года No ПП-4910 «О мерах по совершенствованию системы отбора талантливой молодежи и деятельности академических лицеев» 5 учащихся Академического лицея были награждены стипендией «Гордость нашего академического лицея» за занятие почетных мест на III (городском) этапе Основной предметной олимпиады в Ташкенте и получили свои награды из рук почетных гостей.