“Humoyun” mahalla fuqarolari ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33-yilligi bag‘ishlangan davra-suhbati tashkil etildi
Joriy yilning 5-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-oʼqituvchilari N.Аminova, X.Maratova va M.Sobirjonovalar Mirzo Ulug‘bek tumanidagi «Humoyun» mahallasiga tashrif buyurishdi. Humoyun mahallasi faollari: MFY raisi А.E.Djalolov, MFY hokim yordamchisi M.Miraxmedov, xotin-qizlar faoli А.Maxmutova, Yoshlar yetakchisi D.Umarov, Profilaktika inspektori F.Sayitov va mahalla faol fuqarolari qatnashgan ushbu tadbir “Konstitutsiya-farovonlik garovi” mavzu doirasida tashkil etildi.
«Humoyun» mahalla fuqarolar yig‘ini raisi А.E.Djalolov so‘zga chiqib: Davlatimiz va mustaqilligimiz ramzi hisoblangan Konstitutsiyamizning 33-yilligi bilan barchani tabrikladi. Konstitutsiya huquq ustuvorligini, qonun barcha uchun barobarligini kafolotlovchi asosiy hujjat ekanligi haqida taʼkidladi. Konstitutsiya — davlatning eng asosiy qonuni bo‘lib, u mamlakatdagi siyosiy tuzumni, fuqarolarning huquq va majburiyatlarini, davlat hokimiyatining shakllari va vazifalarini belgilaydi. Konstitutsiya har bir fuqaroga tenglik, erkinlik, hurmat va adolatni kafolatlaydi. Shu bilan birga, davlat organlari faoliyati tartibga solinadi, hukumatning vakolatlari va cheklovlari aniq belgilanadi. Konstitutsiya xalqning irodasini ifodalaydi va mamlakatda huquqiy barqarorlikni taʼminlaydi. U qabul qilingan kunning oʼziyoq jamiyatning rivoji, tinchlik va farovonligi uchun muhim huquqiy asos boʼlib xizmat qiladi, deb taʼkidladi.
Shu borada JIDU «Xalqaro munosabatlar» fakulteti Siyosatshunoslik kafedrasi professor-o‘qituvchilari so‘zga chiqib, bugungi globallashuv davrida Davlatning asosiy qonuni hisoblanmish Konstituttsiya haqida fikr va mulohazalar bildirdilar. «Siyosatshunoslik» kafedrasi o‘qituvchilari N.Аminova, X.Maratova va M.Sobirjonovalar aholi vakillari va faollarini qiziqtirgan savollarga javob berdilar. Konstitutsiya va qonunlar davlatning asosiy huquqiy poydevori ekanligi, aynan qonunlar hurmat qilinadigan davlat va jamiyatlarda fuqarolarni haq huquqlari taʼminlanishi haqida gapirib o‘tildi. Mahallalar bilan hamkorlikdagi tadbirlar bardavom bo‘lishi haqida kelishib olindi.

Была организована беседа за круглым столом с жителями махалли “Хумоюн”, посвящённая 33-летию Конституции Республики Узбекистан
5 декабря текущего года преподаватели Университета мировой экономики и дипломатии Н. Аминова, Х. Маратова и М. Сабиржонова посетили махаллю «Хумоюн» Мирзо-Улугбекского района. В мероприятии приняли участие активисты махалли: председатель МФЙ А.Э. Джалолов, помощник хокима М.М. Мирахмедов, активистка женщин А. Махмутова, лидер молодёжи Д. Умаров, инспектор профилактики Ф. Саитов, а также активные жители махалли. Мероприятие было организовано в рамках темы «Конституция — залог благополучия».
Председатель схода граждан махалли «Хумоюн» А.Э. Джалолов, выступив с речью, поздравил всех с 33-летием нашей Конституции, являющейся символом государства и независимости. Он подчеркнул, что Конституция является основным документом, обеспечивающим верховенство права и равенство закона для всех. Конституция — основной закон государства, определяющий политический строй страны, права и обязанности граждан, формы и задачи государственной власти. Она гарантирует каждому гражданину равенство, свободу, уважение и справедливость. Также Конституция регулирует деятельность государственных органов, чётко определяет полномочия и ограничения правительства. Конституция выражает волю народа и обеспечивает правовую стабильность в стране. Председатель отметил, что с момента её принятия она служит важной правовой основой для развития общества, мира и благополучия.
В связи с этим преподаватели кафедры политологии факультета «Международные отношения» УМЭД выступили с ценными мнениями и размышлениями о Конституции — основном законе государства в условиях современной глобализации. Преподаватели кафедры политологии Н. Аминова, Х. Маратова и М. Сабиржонова ответили на интересующие участников вопросы. Было отмечено, что Конституция и законы являются фундаментом правовой системы страны и что именно в государствах и обществах, где соблюдаются законы, обеспечиваются права и свободы граждан. Достигнута договорённость о продолжении совместных мероприятий с махаллями.