JIDUda “Odil sudlovda axloqiy tamoyillar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
2025-yil 27-28-noyabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro huquq fakulteti 2-kurs talabalari uchun professional psixolog Qo‘rg‘onboyeva Aziza Avazovna ishtirokida “Odil sudlovda axloqiy tamoyillar” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarda huquqshunoslar faoliyatidagi axloq va ma’naviyat masalalari, ularning aholining odil sudlovga, qonunlarning samaradorligiga bo‘lgan ishonchiga, huquqiy ongni yuksaltirishga va mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi muhokama qilindi.
Ishtirokchilarga turli vaziyatlarda huquqshunoslar xulq-atvorining psixologik jihatlari aks ettirilgan keyslar taqdim etildi. Qo‘yilgan masalalarni faol muhokama qilish talabalarning real hayotda yuzaga keladigan axloqiy muammolarga munosabatini namoyon etdi.
Treninglar yakunida A. Qo‘rg‘onboyeva mijozlar bilan suhbatlashish va ularga maslahat berish jarayonida klinika xodimlarining xatti-harakatlari bo‘yicha amaliy tavsiyalar berdi.

A master class on the topic “Moral principles in justice” was held at UWED
On November 27-28, 2025, a master class was organized for 2nd year students of the Faculty of International Law of the University of World Economy and Diplomacy with the participation of professional psychologist Kurganbayeva Aziza Avazovna on the topic: "Moral principles in justice".
The classes raised issues of ethics and morality in the work of lawyers, how they can affect the population's faith in justice, in the effectiveness of laws, on raising legal awareness and on the economic situation in the country.
The participants were offered cases in which psychological issues of lawyers' behavior in various situations were raised. An active discussion of the questions raised showed the attitude of students to moral problems that arise in reality.
At the end of the trainings, A. Kurganbayeva gave practical advice on the behavior of clinicians when interviewing and counseling principals.