JIDUda “Odil sudlovda axloqiy tamoyillar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
2025-yil 27-28-noyabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro huquq fakulteti 2-kurs talabalari uchun professional psixolog Qo‘rg‘onboyeva Aziza Avazovna ishtirokida “Odil sudlovda axloqiy tamoyillar” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarda huquqshunoslar faoliyatidagi axloq va ma’naviyat masalalari, ularning aholining odil sudlovga, qonunlarning samaradorligiga bo‘lgan ishonchiga, huquqiy ongni yuksaltirishga va mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi muhokama qilindi.
Ishtirokchilarga turli vaziyatlarda huquqshunoslar xulq-atvorining psixologik jihatlari aks ettirilgan keyslar taqdim etildi. Qo‘yilgan masalalarni faol muhokama qilish talabalarning real hayotda yuzaga keladigan axloqiy muammolarga munosabatini namoyon etdi.
Treninglar yakunida A. Qo‘rg‘onboyeva mijozlar bilan suhbatlashish va ularga maslahat berish jarayonida klinika xodimlarining xatti-harakatlari bo‘yicha amaliy tavsiyalar berdi.

В УМЭД прошёл мастер-класс на тему «Нравственные принципы в правосудии»
27-28 ноября 2025 года для студентов 2 курса факультета Международного права Университета мировой экономики и дипломатии был организован мастер-класс с участием профессионального психолога Курганбаевой Азизы Авазовны на тему: «Нравственные принципы в правосудии».
На занятиях были подняты вопросы этики и нравственности в работе юристов, как они могут повлиять на веру населения в правосудие, в действенность законов, на повышение правового сознания и на экономическую ситуацию в стране.
Участникам были предложены кейсы, в которых были поставлены психологические вопросы поведения юристов в различных ситуациях. Активное обсуждение поставленных вопросов показало отношение студентов к нравственным проблемам, возникающим в реальности.
В завершении тренингов А. Курганбаева дала практические советы относительно поведения клиницистов при проведении интервьюирования и консультирования доверителей.