JIDU talabasi Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik tashkiloti (OSCE) tomonidan tashkil etilgan dasturda O‘zbekiston vakili sifatida ishtirok etdi
2025-yil 8-aprel kuni Toshkent shahrida “WIN: Women and Men Innovating and Networking for Gender Equality” (Ayollar va erkaklar gender tengligi uchun innovatsiyalar va hamkorlik) tashabbusi doirasida xalqaro tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur xalqaro tadbirda O‘zbekiston vakili sifatida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq” fakulteti 3-bosqich talabasi Otabek Turg‘unboev faol ishtirok etdi.
Tadbirda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Toivo Klaar, YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisi rahbari, elchi Antti Karttunen, hamda YXHT Kotibiyatining Gender masalalari bo‘yicha katta maslahatchisi, Venadan tashrif buyurgan Lara Skarpitta ishtirok etdi.
Tadbir “Young Women 4 Peace Initiative: Empowering Central Asian Young Women” mavzusi ostida tashkil etilib, Markaziy Osiyodan yosh ayol yetakchilar, xalqaro ekspertlar va diplomatik korpus vakillarini birlashtirdi. Panel muhokamasi “Yosh ayollar tarmoqlarini mustahkamlash: Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlik yo‘lida hamkorlikni kuchaytirish” mavzusiga bag‘ishlandi.
WIN tashabbusi gender tengligini ta’minlashda erkaklar va ayollar o‘rtasida innovatsion yondashuvlar va tarmoqlanishni rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, bu tadbir ushbu maqsad yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib xizmat qildi.

Студент УМЭД принял участие в мероприятии, организованном OБCE в качестве представителя Узбекистана
8 апреля 2025 года прошла международная панельная дискуссия в рамках инициативы WIN: Women and Men Innovating and Networking for Gender Equality («Женщины и мужчины — за гендерное равенство через инновации и партнёрство»).
В данном международном мероприятии в качестве представителя Узбекистана активное участие принял Отабек Тургунбоев, студент 3-го курса факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии.
Среди почётных гостей выступили Тойво Клаар, посол Европейского союза в Узбекистане, посол Антти Карттунен, глава офиса координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, а также Лара Скарпитта, старший советник по гендерным вопросам Секретариата ОБСЕ в Вене.
Мероприятие, организованное под названием «Young Women 4 Peace Initiative: Empowering Central Asian Young Women», объединило молодых женщин-лидеров из Центральной Азии, международных экспертов и представителей дипломатического корпуса. Панельная дискуссия была посвящена теме «Укрепление сетей молодых женщин: усиление сотрудничества на пути к миру и безопасности в Центральной Азии».
Инициатива WIN нацелена на продвижение гендерного равенства путём сотрудничества, инноваций и сетевого взаимодействия между мужчинами и женщинами.