“Rektor va yoshlar” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi PF-37-son Farmoni 1-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30/1-2003-sonli topshiriq xatiga asosan “Yoshlar balansi” asosida mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda oliy ta'lim muassasalari rahbarlariga “og‘ir” toifadagi yoshlarni biriktirish belgilangan.
Joriy yilning 13-avgust kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolgan bir guruh yoshlar bilan uchrashdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad yoshlarni o‘ylantirayotgan muammolarni o‘rganish, ularni hal etishda amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ochiq suhbat bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida S.Safoyev mamlakatimizda ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, avvalambor, yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgani va bu borada katta ishlar qilinayotganini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, yosh avlod yaratilayotgan imkoniyatlarning qadriga yetishi, hayotda muvaffaqiyatga erishish uchun bor kuchini sarflashi kerak.
“Keling, birgalikda oldinga intilaylik. Biz har doim yordam qoʻlini choʻzishga va qoʻldan kelgancha sizni qoʻllab-quvvatlashga tayyormiz”, - dedi JIDU rektori.
O‘z navbatida, yoshlar bilan ishlash va ma‘naviy-ma‘rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O.Yusupdjanov yoshlarga xorijiy tillarni jadal o‘rganish, mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarlarni puxta egallash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish bo‘yicha maslahat berdi.
JIDU rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga javob oldilar hamda ushbu toifadagi yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan kelgusidagi hamkorlikdagi harakatlar dasturi belgilab olindi.

Состоялась встреча «Ректор и молодежь»
В рамках реализации Государственной программы по реализации Стратегии "Узбекистан – 2030" в Год поддержки молодежи и бизнеса, утверждённой указом Президента Республики Узбекистан и Постановлением Кабинета Министров от 20 марта 2024 года № 30/1-2003 за руководителями местных исполнительных органов власти и высших учебных заведений определено закрепить молодежь «трудной» категории.
13 августа текущего года Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Садык Сафоев встретился с группой таких молодых людей, которые оказались в непростой жизненной ситуации.
Целью встречи была открытая доверительная беседа с целью узнать волнующие молодых людей проблемы и оказать практическую помощь в их решении.
В ходе беседы С.Сафоев подчеркнул, что реализуемые в стране реформы в сфере образования, прежде всего направлены на поддержку молодежи и в этом направление многое делается. Вместе с тем, молодое поколение должно ценить, предоставленные возможности, и приложить все усилия, чтобы добиться в жизни успехов.
«Давайте вместе двигаться вперед. Мы всегда готовы протянуть руку помощи и сделать все возможное, чтобы поддержать вас» - подчеркнул ректор УМЭД.
В свою очередь, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе О.Юсупджанов посоветовал молодежи интенсивно изучать иностранные языки, осваивать востребованные на рынке труда профессии, содержательно проводить свободное время.
В ходе встречи с руководством УМЭД молодые люди получили ответы на многие волнующие их вопросы, определена дальнейшая программа совместных действий, направленных на поддержку этой категории молодежи.