JIDUda “Yashil” investitsiyalar va moliyaviy texnologiyalarga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025-yil 7-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Yashil investitsiyalar va moliyaviy texnologiyalar: O‘zbekiston uchun imkoniyatlar va muammolar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu anjuman JIDU “Xalqaro moliya va investitsiyalar” kafedrasi va Xalqaro Nordik universitetining “Iqtisodiyot va biznesni boshqarish” kafedralari hamkorligida tashkil etildi.
Mazkur konferensiya mamlakatimizda barqaror iqtisodiy rivojlanish masalalarini muhokama qilish, investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish hamda yashil investitsiyalarni jalb qilish va yashil moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Xalqaro ishlar, mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari D.Fayziyeva, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti administratsiyasi huzuridagi iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori O.Hakimov, Xalqaro Nordik universiteti rektori Sh.Mustafoqulovlar tabrik so‘zi bilan ishtirok etib, ushbu mavzuning bugungi kundagi dolzarb mavzulardan biri ekanligi haqida fikr yuritdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligining Yashil iqtisodiyot boshqarmasi boshlig‘i Sh.Islamov, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining maslahatchisi R.Kusherbayev, JIDU "Xalqaro iqtisodiyot" kafedrasi dotsenti S.Turayeva, Xalqaro Nordik universiteti dotsenti R.Mardanova, Markaziy Osiyo universiteti dotsenti Elif Kutlugun, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bosh mutaxassisi R.Nuridinovlar mavzuning amaliy jihatlarini yoritishda ishtirok etishdi. Shuningdek, turli mamlakatlardan ishtirok etgan ekspertlar ham bu tadbirda o‘zlarining ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.
Konferensiya yakunida ochiq muhokama tashkil etilib, unda ishtirokchilar mamalaktning yashil investitsiya siyosatini takomillashtirish, yashil iqtisodiyotda mavjud bo‘lgan imkoniyatlar, yashil iqtisodiyotga o‘tish mobaynida yuz berishi mumkin bo‘lgan muammolar va ularga amaliy yechimlar taklif qildilar hamda ilmiy-tadqiqot loyihalarini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash borasida fikr almashdilar.
Suv xo‘jaligida yashil texnologiyalarga sarmoya kiritishga, bu orqali suvni samarali boshqarish uchun zarur infratuzilmani ta’minlashga katta e’tibor qaratildi.
Mazkur tadbir O‘zbekistonda ekologik jihatdan mas’uliyatli va barqaror iqtisodiy modelni shakllantirishda ilm-fan va xalqaro muloqotning ortib borayotgan ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha saralangan ma’ruzalar asosida materiallar to‘plami nashr etilishi va amaliy tavsiyalar manfaatdor tashkilotlarga yuborilishi kelishib olindi.

В УМЭД состоялась международная научно-практическая конференция, посвященная зеленым инвестициям и финансовым технологиям
7 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Зеленые инвестиции и финансовые технологии: возможности и вызовы для Узбекистана».
Данная конференция была организована совместно с кафедрой «Международные финансы и инвестиции» УМЭД и кафедрой «Экономика и управление бизнесом» Международного нордического университета.
Данная конференция организована с целью обсуждения вопросов устойчивого развития экономики нашей страны, повышения инвестиционной привлекательности, привлечения зеленых инвестиций, развития зеленых финансовых технологий.
В мероприятии приняли участие Заместитель председателя Комитета по международным делам, обороне и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Д.Файзиева, директор Центра экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан О.Хакимов, ректор Международного Нордического университета Ш.Мустафакулов и высказали свои мысли по данной теме как одной из самых актуальных на сегодняшний день.
В освещении практических аспектов темы приняли участие: начальник Управления зеленой экономики Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан Ш.Исламов, советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Р.Кушербаев, доцент кафедры «Международная экономика» УМЭД С.Тураева, доцент Международного Нордического университета Р.Марданова, доцент Университета Центральной Азии Элиф Кутлугун и главный специалист Центра «Стратегия развития» Р.Нуридинов. В мероприятии также приняли участие эксперты из разных стран со своими докладами.
По итогам конференции была организована открытая дискуссия, в ходе которой участники обсудили пути совершенствования зеленой инвестиционной политики страны, возможности, имеющиеся в зеленой экономике, потенциальные проблемы при переходе к зеленой экономике и предложили практические пути их решения, а также развитие научно-исследовательских проектов и укрепление международного сотрудничества.
Было уделено большое внимание инвестированию зеленых технологий в водный сектор, обеспечивая тем самым необходимой инфраструктурой для эффективного управления водными ресурсами.
Это мероприятие еще раз подтвердило растущую значимость науки и международного диалога в формировании экологически ответственной и устойчивой экономической модели в Узбекистане.
Было решено опубликовать сборник материалов на основе избранных докладов конференции и направить заинтересованным организациям практические рекомендации.